Nyílt napot tartottak a szentendrei helyőrség alakulatai csütörtökön. A bemutatkozó napon az érdeklődők egyebek mellett megismerhették az “Acélkocka” altisztképzés rendszerét.
A jellemzően a fiatal korosztályhoz tartozó résztvevők a többi között láthattak
kutyás tűzszerészi és huszárbemutatót, egy feltételezett sebesültnek harcjárműből történő mentését,
de katonai rendészi járműveket, szakfelszereléseket is.
Sticz László vezérőrnagy, a Magyar Honvédség (MH) Haderőmodernizációs és Transzformációs Parancsnokságnak parancsnoka a helyszínen a közmédiának nyilatkozva kiemelte, hogy szélesre kívánták tárni a laktanya kapuit az egész társadalom előtt, korosztályoktól és érdeklődési köröktől függetlenül.
Az elsődleges cél az volt – mondta -, hogy minél jobban megismerhessék az érdeklődők a Magyar Honvédség jelenlegi képességeit, és azt, hogy hová tart.
Az eseményen résztvevők kipróbálhatták a jelenleg rendszeresített és a beszerzés alatt lévő haditechnikai eszközöket, ezáltal teljes képet kaphattak arról, hogy mire képes ma a Magyar Honvédség, és milyen irányba indul el a 21. századi high-tech képességek kiépítésében – fűzte hozzá.
A rendezvényről szólva a vezérőrnagy elmondta: a honvédség minden egyes katonai szervezete megjelent a szentendrei helyőrségben,
a lövész alegységektől a specializált szakalegységekig, de megtalálható volt az a katonasportolói csapat is,
amelynek tagjai speciális fizikai felkészítésben segítenek.
A bemutatónap kapcsán Sticz László beszélt arról is, hogy lehetőség volt jelentkezni a
Legyél huszonnégy órára “Acélkocka”! kezdeményezésre,
amelynek keretében az érdeklődők egy napra belekóstolhattak abba, hogy milyen a katonaélet, milyen az, amikor kiszakad valaki a családi környezetből, ott alszik és ott tevékenykedik 98 másik társával együtt.
Frankó Imre ezredes, a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájának parancsnoka egyebek mellett arról beszélt a közmédiának, hogy az altisztképzésre
elsődlegesen a 20 éves korosztály jelentkezik.
Elmondta azt is, hogy egyaránt érkeznek a civil életből, és olyanok is, akik már több éve teljesítenek katonai szolgálatot.
Kitért arra, hogy
ha valaki most jelentkezik az Acélkocka altisztképzésre, akkor augusztusban az alapkiképzéssel fogja kezdeni, és a következő év július közepére éri el azt a képzési szintet, teszi le a vizsgáit, amikor az első beosztását elfoglalhatja.
Frankó Imre azt is hozzátette, hogy az Acélkocka az altisztek folyamatos, élethosszig tartó képzését is magában foglalja.
A csütörtöki szentendrei eseményre előzetesen több mint kétezren regisztráltak.