A hívásrögzítés végének kezdete androidos okostelefonokon

Saját rekordját megdöntve 26. alkalommal jutott fel az Everestre Kami Rita Serpa
2022-05-09
A napraforgók megfigyelése alapján módosulhat a napelemtáblák tájolása Magyarországon
2022-05-10
Show all

A hívásrögzítés végének kezdete androidos okostelefonokon

Május 11-től sehogyan sem lehet majd rögzíteni a hívásokat androidos telefonokon. Nemrég járta be a világot a sokakat elszomorító hír, hogy a Google le fogja blokkolni a hívásrögzítést, még a csökkent képességűeket támogató appokban is.

Nézzük meg pontosabban, miről is van szó.

A Google szigorít

A Google szigorít
Forrás: youtube

A közvetlen hívásrögzítés olyan 10 éve, az Android 6 óta lehetetlen. Mivel a tényleg sok esetben fontos és hasznos funkciót a mobilhasználók egy része mégiscsak igényli, ezért se szeri, se száma a nem Google eredetű appoknak, amelyek jellemzően az Accessibility API rendeltetésellenes használatával „oldották meg” a kérdést. Eddig. A híradás lényege, hogy a Google 2022. május 11-től blokkolni fogja az Accessibility API hívásrögzítésre alkalmas funkcióit.

Az eddigi hívásrögzítő appok közül a korábban feltöltöttek még működni fognak - a következő frissítésig

Az eddigi hívásrögzítő appok közül a korábban feltöltöttek még működni fognak – a következő frissítésig

Azok az eddig letöltött és használt hívásrögzítő appok maradnak csak működőképesek, amelyek NEM a Google Accessibility API-t használják. A Google, ahogy mostanában szokásos, május 11-vel kezdődően fokozatosan frissíti az Accessibiliy API-t, olyan funkciójavításokkal, például biztonsági vagy kezelőfelületi fejlesztésekkel együtt, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Több telefongyártó eközben saját telefonalkalmazást telepít a készülékeire, és nyújt beépített hívásrögzítő szolgáltatást – ezek természetesen nem romlanak el.

De mi is az az API

A közkeletű vélekedés szerint annál jobb programozó valaki, minél több programnyelvet ismer. Ez tévedés, a programozási nyelvek meglehetősen hasonlóak, nem nehéz többet (sokat) ismerni. Ezzel szemben az alkalmazások futtatási környezetei erősen eltérőek. Ha valaki tud weboldalt tervezni, az még egyáltalán nem tud webes alkalmazást alkotni. Ha valaki képes a weboldalak színes és hatékony viselkedését meghatározó JavaScript-nyelven színes és hatékony weboldalakat programozni, az még egyáltalán nem tud webáruházat „csinálni”, mert annak legalább három, nagy online adatbázishoz kell hozzáférnie szorosan és meglehetősen bonyolultan megszabott módokon. Na, ezek a módok az alkalmazások futtató környezetei, ezeket nevezik API-nak (application programming interface-nek, alkalmazásprogramozási felületnek).

Az Androidnak is számtalan API-ja van, ezekhez egyébként ingyen hozzá lehet jutni, mert nyílt forrásúak – csak épp megtanulni nem lehet ingyen, az hosszas, kitartást és folyamatos tudásbővülést jelentő folyamat, amelynek soha nincs vége. Viszont a jövedelem is folyamatosan nő az évek és a sikerrel megoldott feladatok során.

Nos, ezek az ügyes, és a felhasználóknak a hívásrögzítésre irányuló igényét célzó programozók rájöttek, hogy a csökkent képességűek támogatására való funkciók (API-k) révén lehet hívásrögzítő appot írni. Írtak is egy csomót, ezeket május 11-ig még le lehet tölteni a Google Playról, utána már csak azokról a „nem hivatalos”, a Google által nem jóváhagyott helyekről, ahol ki tudja, mit tesznek még beléjük az állandóan felugráló reklámokon kívül.

Az Accessibility API-t a Google most megcsonkítja, hogy ne lehessen a tervezett funkcióktól eltérő dolgokat nyújtó alkalmazást írni. Kicsit furcsa is, hogy a hallásproblémákkal küzdők megsegítésére hivatott szolgáltatásokat a feltehetően hűtlen feleség (férj, gyermek) hívásainak rögzítésére használják ki: a Google ezzel indokolja a tiltást.

De a világ nem áll meg

Sajnos az újságíróknak kicsit nehezebb dolguk lesz a telefonos interjúkkal: hosszas próbák során kiderítik, hogy melyik  (már korábban letöltött) hívásrögzítő app marad használható május 11-e után. Valószínűleg a gyártók is az eddiginél jobban ki fogják hangsúlyozni, hogy az ő okostelefonjukkal – természetesen az összes érintett fél előzetes értesítésével és beleegyezésével – rögzíteni lehet a beszélgetéseket. Attól természetesen mindenkit óva intünk, hogy nem hivatalos helyekről töltsön le hívásrögzítőt! De erre a telefonja is többször figyelmeztetni fogja, mikor megkísérli.

Akinek aztán az előző két módon sem sikerül megoldást találnia a problémára, az két telefont fog használni: az egyikkel az interjúalanyt hívják fel, a másikkal (mondjuk egy régi, már nem használttal) a saját hangjukat és a kihangosított partnerét veszik fel. A  minden mobilba beépített „sima” hangrögzítő, (recorder) appok ugyanis megmaradnak, csak az ugyanabban a telefonban a hívást rögzítő appok lehetetlenülnek el.

Szóval, a tiltás tényét fogjuk fel úgy, hogy a Google az európai népek fokozott személyesadat-védelmi igényének tesz eleget. Lehet, hogy a „keresőóriás” jövő évi bírsága nem fogja meghaladni az ezer millió eurót.

 

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.