Nemcsak a sportolóknak, a hadseregeknek is van olimpiája

Karikó Katalin és kutatótársa kapták az idei John Scott-díjat
2021-11-20
Kennedy előtt három amerikai elnök halt meg merényletben
2021-11-22
Show all

Nemcsak a sportolóknak, a hadseregeknek is van olimpiája

Az International Army Games versenyen egyenruhába öltözött katonák versenyeznek mindenféle katonai számban. Szerencsére a hadseregek ezen versengésében a másik megsemmisítése, vagy akár megsebesítése nem cél, de a látványos célba lövések, tankversenyek, repülős feladatok, vagy gyalogsági váltók így is izgalmasak.

A különböző államok életében eltérő fontosságú a katonai múlt feldolgozása, vagy a jelen hadi ereje. Nálunk is vannak katonai emlékművek, büszkék vagyunk például a törökök elleni sikereinkre, de azért az elmúlt évszázadokban a nagy győzelmek eléggé elkerültek minket.

Hőseink vannak, de nagy katonai akciók, kiváló stratégiák kevéssé épültek be a tudatunkba. Ezzel szemben ott, ahol sok a legendás nagy siker, például az Egyesült Államokban, de mindenekelőtt Oroszországban, ez ma is a mindennapi büszkeség része, ahogy sajnos olyan térségek is vannak a világban, ahol azért nagyon sok ma is az egyenruhás a tévéműsorokban, mert a közelmúlt hétköznapjainak is kulcskérdése a katonai erő, a hadsereg.

A délszláv államokban és a Közel-Keleten lehet ezt leginkább tapasztalni, ha este a szállodában kattintgatunk, az adók harmadán katonákat látunk.

Katonai csatornák

A főzés, a horgászat, a zene, a történelem, vagy éppen a sport világának tematikus tévécsatornái már megérkeztek Magyarországra is, de a világ más országaiban katonai csatornák is vannak. Ismert az American Heroes Channel (amerikai hősök csatorna), a Discovery Military Channel, vagy Oroszországban a Zvezda, amely az Orosz Szövetségi Védelmi Minisztérium adója.

A Crvena Zvezda szerb focicsapat nevéből ismert kifejezés jelentése amúgy csillag.

Aki egy ilyen csatornára téved, vagy történelmi filmeket lát, esetleg beszélgetéseket régi nagy háborúkról, vagy új, egyre innovatívabb eszközök, fegyverek bemutatóit, de néha különös „tévéshow”-ra is bukkanhat, a háború olimpiájára.

Az International Army Games

Vannak klasszikus katonai sportversenyek, ilyenkor egy adott ország katonái, honvéd-sportegyesületei versenyeznek, de a sportágak klasszikusak, vagyis fociban, pingpongban, küzdősportokban állnak rajthoz a katonai sportolók.

Ám van egy igazi katonai verseny is, ahol a számok is hadi feladatok.

Ha egy pillanatra belenézünk egy ilyen jelenetbe, például ezen a linken, egészen extrém sportjeleneteket látunk. Egyrészt szögezzük le, hogy érdeklődés igenis van az ilyen képsorok iránt, a belinkelt YouTube videót 4,5 millió ember tekintette meg, másrészt elképedünk a látványon.

Hangos orosz kommentárral, egy katonai akadályfutást látunk, emberek egyenruhában rohannak, majd beugranak a tankba, váltják egymást, ha pedig keresgélünk még ilyen képsorokat, olyat is találunk, amikor a tankok gigantikus céltáblákra lőnek, vagy egy folyón kelnek át, esetleg repülők mutatnak be gyakorlatokat.

Ez a hazai szemmel talán szürreális katonai verseny az International Army Games (a Nemzetközi Hadseregverseny).

Az oroszok a központban

Utaltunk már rá, hogy ha valahol a nemzeti büszkeség része a hadsereg, akkor az Oroszország. Sok ország ünnepel valamilyen Győzelem Napját, vagyis azt a napot, amikor az adott országban a nácikat legyőzték a második világháborúban, de ha valakit Oroszországban ér a Győzelem Napja, vagyis május 9-e, akkor megérti, hogy ott mit jelent a hadisiker.

A mai napig azt tapasztalja, hogy hatalmas felvonulások keretében masíroznak a tankok, a katonai járművek az utcákon (legalábbis Moszkvában és Szentpéterváron mindenképp), de a kisebb településeken is vannak mozgolódások, és az emberek boldogan felzászlózzák az autóikat, dudálnak, önfeledten ünnepelnek.

Hiába múlt el a kommunista rendszer, a Vörös Hadsereg minden egykori sikere ugyanúgy megmaradt a nemzeti emlékezetben.

A Vörös Hadsereg

Az International Army Games, vagy, ahogy magukat kissé ijesztően hívják még, a War Olympics (Háborús Olimpia) valójában máig Oroszország nagy katonai ünnepe.

Oroszország szerepe domináns, a már említett védelmi minisztérium a főszervező, van, hogy Vlagyimir Putyin nyitja meg az eseményt. Itt tekinthető meg a legutóbbi játékok honlapja.

A versenyt általában valamelyik távoli orosz katonai területen, egy kellően izolált hadgyakorlati terepen rendezik, és azt is elmondhatjuk, hogy a nagy versengést jellemzően végül az orosz katonák nyerik.

A verseny nagyjából kéthetes, vagyis nem sokkal rövidebb, mint az olimpia, és bár akkora olimpiai falura nincs szükség, mint egy igazi nyári játékon, de 3-4 ezer ember mindig érkezik a 30-35 induló ország képviseletében.

Miben versenyeznek?

A nézők számára a leglátványosabb a már említett tankok versengése, illetve a mindenféle célba lövési, repülési verseny, vagy a gyalogságok terepfeladatai, de laikus szemmel egészen szürreális versenyek is vannak.

Versenyeznek a légelhárítók, a diszpécserek (irányító személyzetek), sőt még a hírszerzők, illetve a biológiai védelem erői is (ők a vegyi támadások, a fertőzések ellen védenek).

Vannak mérnöki, tervezési feladatok is, ezeknél gyakorlatilag nem annyira a látványosság a cél, hanem az, hogy egy modern hadsereg minden osztálya megmérje magát.

Közben természetesen barátságok, személyes kapcsolatok, sportszerű jelenetek is tarkítják a versengést, pont, mint egy nagy spoteseményen.

A versenyszámoknak olyan beszédes nevei vannak, mint a Derült Égbolt, a Nyílt Víz, vagy a Tank Biatlon, de az egyik főversenyszám neve a Szuvorov-támadás, amely Alekszandr Vasziljevics Szuvorovra utal. Ő volt a valaha élt egyik legnagyobb katonai stratéga és hadvezér, és az ő személye már aligha bánt valakit, mert ő még a 18. században élt.

Kik a résztvevők?

Nagyon leegyszerűsítve, mindenki, aki nem a NATO oszlopos tagja, és aki valamennyire barátkozik az oroszokkal.

Hogy rögtön néhány elég extrém helyzettel kezdjük, az eddigi hét játékokon mindig részt vett Azerbajdzsán és Örményország is. Általában együtt indult Irán és Izrael is. Kész csoda, hogy itt a katonák nem estek egymásnak valóságosan is. De eljött már Dél-Korea és Észak-Korea is, igaz ők nem ugyanakkor, vagyis nem ugyanarra a versenyre. Azért ez jelentősen csökkenti a konfliktus kockázatát.

Vannak igazi törzstagok is. Mindig lelkesen ott van Fehéroroszország, Kazahsztán, Szerbia, Mongólia, Tádzsikisztán, de Kína és India is.

A pénz aligha veti fel a világ leginkább kritizált államait, amolyan „közellenségeit”, de valahogy Venezuela, Zimbabwe, illetve Myanmar is fel-felbukkant az elmúlt években.

És a nyugatiak?

Ez azért csak egy játék. Itt tényleg az ügyességükkel, a tudásokkal versenyeznek a katonák.

Lehet, hogy van némi kockázata nemzetbiztonsági szempontból egy ilyen eseménynek, nem is annyira a nagy titkok, a hadi technológiák kiszivárgására gondolunk, de a beszervezhetőség, a személyes kapcsolatok valóban ellenséges erők között akár kockázatot is jelenthetnek, de ennél azért mintha „lazább” lenne ez a világ.

A versenyekre a nyugatiak általában „megfigyelőként”, az angol „observer” címkével érkeznek, azaz el is jönnek, lövöldöznek, futkároznak, de azért rögzítik, nem teljes mellszélességgel vannak itt.

Ausztria, Törökország, Svájc, Dánia és Hollandia is járt már a versenyen, egyetlen NATO-tagállamként, Görögország rendszeresen és rendes indulóként is itt van, és ami talán a legmeghökkentőbb, hogy a múlt és a jelen két fő ellensége, vagyis a németek és az amerikaiak már többször is megfordultak a játékokon.

Igaz, ahogy az oroszok tartják, bár lehet, hogy minden régi filmben a gonosz németek a „rosszak”, vagy lehet, hogy minden mai hírben az elvetemült amerikaiak a fő ellenfelek, de őket legalább az oroszok tényleg nagyon komolyan veszik, úgy is fogalmazhatunk, hogytalán nem szeretik őket, de biztosan tisztelik.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.