Egyre jobban terjed egy viszonylag új eljárás Ameriában, fiataloktól vett vért adnak be idősebbeknek a megfiatalodás érdekében. Az öregedés elleni emberi vágy örök. Visszafordítható ezzel a módszerrel az idősödés vagy ez is csak egy módja annak, hogy dollármilliókat szedjenek ki a gazdag páciensekből? Az Ambrosia nevű startup komolyan hisz a módszerben.
A parabiózisnak nevezett eljárás, állatkísérletekből ered.
Kutatók még az ötvenes években azt figyelték meg, hogy amikor fiatal és idős egerek keringési rendszerét összekapcsolták, az idős egerek bizonyos szöveti szinten fiatalodási jeleket mutattak. Ez a felfedezés rendkívül izgalmas volt a tudományos közösség számára, és további kutatásokat indított el annak vizsgálatára, hogy a fiatal vérben található milyen faktorok (fehérjék, molekulák) felelősek ezért a hatásért. Ezek a kutatások még gyerekcipőben járnak, és az egereken végzett kísérletek eredményei semmiképpen sem ültethetők át közvetlenül és kockázatmentesen emberre.
Ennek ellenére az Egyesült Államokban számos olyan klinika és vállalkozás jelent meg, amelyek kihasználva az idősödés elleni küzdelem iránti óriási keresletet, elkezdtek fiatal donoroktól származó plazmát (a vér folyékony részét) infúzióban beadni idősebb pácienseknek, azt ígérve, hogy ez megfordítja az öregedési folyamatot, javítja az agyműködést, az energiaszintet vagy akár a fizikai teljesítményt, sőt parkinson és alzheimer kórra is ajánlják.
Ezek a klinikák gyakran nincsenek szigorú orvosi felügyelet alatt, és a kezelés hatékonyságára vonatkozó tudományos bizonyítékok rendkívül hiányosak vagy egyenesen nullák.
A kezelés ára döbbenetesen magas, alkalmanként 8000-12 000 dollárig terjed egy kezelés ára. Más, egzotikusabb klinikák (például Thaiföldön) havi vagy éves programokat kínálnak kb. 6–7 000 dolláros áron
Az „Ambrosia” nevű startup cég volt az egyik legismertebb, amely ilyen „fiatal plazma infúziókat” kínált pácienseinek, jellemzően 8000 dollárért egy liter, vagy 12000 dollárért két liter plazma beadásáért. Ezeket a kezeléseket „klinikai vizsgálatok” keretében hirdették, azonban ezek a vizsgálatok nem feleltek meg a tudományos sztenderdeknek (pl. nem voltak kontrollcsoportok, randomizálás, vagy kettős vak elrendezés).
Mit „tud” ez a kezelés?
Az embereknél a tudomány ugyanis még nagyon szerény eredményekkel rendelkezik a fiatal vérplazma adása kapcsán. Egy kis létszámú csoportot vizsgáló tanulmány szerint 42 középkorú/65 év feletti személyen végzett plazma-csere során a teljes biológiai életkor átlagosan 1,3 évvel csökkent önmagában, és 2,6 évvel, ha immun-antitest-kezelés is társult . Ez mindenesetre ígéretesnek hangzik, de:
- A vizsgálat korlátozott mintaszámú és rövid idejű,
- Biológiai életkor mérőszámai még nincsenek egységesen elfogadva,
- Összeférhetetlenség vagy placebo hatás sem zárható ki .
Az FDA, az USA gyógyszerügyi hivatala 2019-ben egyértelműen arra figyelmeztetett, hogy fiatal donorplazma-infúziókat fiatalítás céljából ne alkalmazzanak, mivel ezek nem bizonyítottak és kockázatokat rejtenek – például fertőzések, allergiás reakciók, tüdő- vagy szívproblémák.
A vérátömlesztés ugyanis, még ha csak plazmát is adnak be, mindig hordoz magában fertőzésveszélyt (bár a donorok szűrése elvileg kötelező), allergiás reakciókat, vagy a keringési rendszer túlterhelését.
A jelenség rávilágít az öregedés elleni küzdelem körüli etikai és morális kérdésekre, a tudományos kutatás és a marketing közötti vékony határra, és arra, hogy az emberek mennyire sebezhetőek, ha a fiatalság megőrzéséről van szó.
A tudomány valóban keresi az öregedés megállításának vagy lassításának módjait, de ezek a kutatások felelős, etikus keretek között zajlanak, és nem járnak tudományosan megalapozatlan, drága és potenciálisan káros „kezelések” kínálásával.