Barbra Streisand, Sharon Stone, Diana Ross, Mel Gibson, Linda Evangelista – csak néhány név azok közül, akik beleszerettek ebbe a 85 km2-es, elképesztő szépségű görög szigetbe, ahová immár 2 óra alatt megérkezhetünk Budapestről. Helyszíni riportunkban tippeket adunk olvasóinknak: hová érdemes kirándulni, hol találhatóak a legnépszerűbb partihelyek, és milyen árakkal kalkulálhatunk a covid-járvány ellen egyelőre hatékonyan védekező szigeten.
Nemzetközi hírességek sora tartja kedvenc szigetének Mykonost: filmsztárok, élsportolók, topmodellek, és híres zenészek mellett számos királyi család nyaral rendszeresen a szigeten. Az időjárás márciustól egészen november elejéig alkalmas a nyaralásra (egy évben átlagosan 300 napsütéses nap van), ennek ellenére idén a pandémia miatt csak június elején nyitott ki a legtöbb szálloda, étterem és éjszakai klub.
Az elmúlt években Mykonos kapcsán a hírességektől hemzsegő éjszakai életről lehetett olvasni, a kép azonban jóval árnyaltabb. Aki gyönyörű környezetben partizni szeretne a barátaival, rengeteg hely közül válogathat, ám a sziget azoknak a turistáknak is kiváló helyszín, akik csendre és nyugalomra vágynak.
A bulizás fellegvárának Mykonos város (ezen belül is az úgynevezett Kis Velence rész), Ornos, Paradise, Psarou, Plati Gialos és Kalo Livadi számítanak. Ez utóbbi helyen található Lindsay Lohan szinésznő Lohan Beach klubja, ahol már délelőtt beindul a zene, és luxus kényelemben folyik a partizással és étkezéssel egybekötötött strandolás. Aki a kozmopolita hangulat mellé masszázst is szeretne, 10 féle kezelés közül választhat a gyönyörű, homokos parton berendezett szalonban.
Az árak a 4-5 csillagos szállodák áraival egyeznek meg, emellett naponta és fejenként 20 euróba kerül a napágy kötelező igénybevétele. Kalo Livadi strandjának másik klubja a Solymar nevet viseli, hasonlóak a szolgáltatások – filmsztár tulajdonos híján – némileg mérsékeltebb áron. Gyönyörű fekvése miatt érdemes felkeresni Elia strandját , itt találtuk a sziget legfinomabb és legszebb homokos strandját. A népszerű strandoknál számos luxusjachtot láthatunk, a gazdag hajótulajdonosok számára különösen népszerűnek számítanak az Ornos és Kalafatis közötti öblök.
Csend és nyugalom
Aki inkább csendben szeretné élvezni a páratlan szépségű türkiz tengert, bőven talál elhagyatottabb strandokat. Kedvencünk a sziget déli részén megbúvó Agia Anna strand homokos fövenye és a nyugati oldalon található Agios Stefanos partja. Ezek sokkal kisebb és kevésbé felszerelt strandok, viszont lényegesen kevesebben is vannak. A sziget északnyugati részén pedig már nyoma sincs Mykonos város lüktetésének, zavartalanul gyönyörködhetünk a kristálytiszta vízben és a természetben. Mykonos északkeleti csücskében épült a 19.század végén az Armenistis világítótorony, innen a szemben lévő Tínosz szigetét csodálhatjuk meg, a hely különösen naplementekor varázslatos.
A sportolás szerelmeseinek: szél és hullám
A sziget déli részén található Korfos Beach a kite-szörfösök paradicsoma, ottjártunkkor legalább 20 szörfös hasította a hullámokat. Ugyancsak remek helyszín a hullámlovaglásra Ftelia strandja, ahol türkizkék és sötétkék színekben pompázik a tenger. Ftelia strandja mellett találtuk meg a sziget egyik legexkluzívabb helyét, az Alemagou beach bárt, amely saját stranddal és fine dining étteremmel rendelkezik. Alemagou népszerű helyszíne a hírességek privát partijainak és az esküvőknek is, így kirándulás előtt érdemes odatelefonálni, hogy nyitva vannak-e.
Ide menjünk, ha kirándulni szeretnénk
A szigetről szóló képeslapok első számú látványosságának a kikötő fölött magasodó szélmalmok számítanak. A szélmalmokat a 16.században a velenceiek építették meg annak érdekében, hogy a hajókról érkező gabonát minél közelebb tudják megőrölni. Mykonos városa feltétlenül megér egy kirándulást, a főutcának számító Matogianni utcában a legmárkásabb divatüzletek boltjai sorakoznak. A régi kikötő körül fehér házak övezte sikátorokat találhatunk, a városnak ezt a részét Kis Velencének hívják.
A városnegyed partján egymást érik az éttermek és bárok, ide leginkább estefelé érdemes ellátogatni, rengetegen fényképezik itt a naplementét egy-egy pohár koktéllal a kezükben. Ha már erre járunk, érdemes felkeresni a Panagia Paraportiai templomot, melyet a 15.században kezdtek el építeni, összesen öt részletben. A sziget legszebb kolostora Ano Mera faluban található, ez a 16.században épült Panagia Tourliani gyönyörű harangtoronnyal, szökőkúttal rendelkezik– és ottjártunkkor számos macskával.
Árak: érdemes alaposan tájékozódni
A szigeten rengeteg apartman található (árak elhelyezkedéstől, komfortfokozattól és szezontól függően éjszakánként 30-150 euróba kerülnek), ám ha valaki önellátás nélkül szeretné élvezni Mykonos szépségeit, érdemes alaposan körbenéznie. Egyes ötcsillagos luxusszállodákban egy éjszakáért nem számít ritkaságnak az ezer-kétezer euró sem, de viszonylag magas az árfekvése a 3 és 4 csillagos szálláshelyeknek is: fel kell készülnünk arra, hogy éjszakánként 100-170 euró alatt nem nagyon találunk minőségi szálláshelyet. Az éttermek és bárok árait szintén a francia riviéra áraihoz lehet mérni, a legtöbb étteremben 15-28 euróba kerül egy főétel. Az autóbérlés ehhez képest viszonylag kedvező. A szűk utak miatt érdemes kisebb autót kölcsönözni, az alacsonyabb kategóriás autókat 40-70 euróért, a magasabb kategóriájúakat 80-150 euróért kínálja a legtöbb szolgáltató. A szigeten roppant népszerű a quad és a kismotor, a fiatalok többsége ezeket bérli ki. A taxi nem számít olcsónak, 5-10 kilométeres távra 30-35 eurót kérnek a sofőrök.
Annak is bátran ajánlható a sziget, aki csak egy hosszú hétvégére tud elszabadulni idén nyáron, a repülőjáratok indulási és visszaérkezési időpontjai ugyanis kifejezetten kedvezőek.
A Shirley Valentine-t is itt forgatták
Myconos szigetén játszódik sokak nagy kedvence, az 1989-ben készült Shirley Valentine című film, melynek feldolgozása magyar színházak műsorára is került, többek között Margittai Ági és Vándor Éva felejthetetlen alakításával.