fbpx

Érdekes elmélet a Holdat megteremtő nagy becsapódás következményéről

Számítógépes szimulációk azt sugallják, hogy a Föld történelmének korai szakaszában egy másik bolygóval való ütközés biztosíthatta a lemeztektonika beindulásához szükséges hőt.

Számos tudós szerint mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtt a Föld “találkozott” a Theiával, egy másik, nagyjából Mars méretű bolygóval. Amikor a két világ egy gigantikus csattanással összeütközött, az elmélet szerint a törmelék kilőtt az űrbe, a fiatal, sérült Föld pályájára került, és ez vezetett a Hold kialakulásához.

A Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban a Theiával való ütközés ennél többet is okozhatott.

Az ütközés valami mást is elindíthatott: a lemeztektonikát, vagyis azt a Föld óriási kontinentális és óceáni lemezeinek mozgását, amely körülbelül 200 millió éve földrengéseket, vulkánkitöréseket és bolygónk felszínének átformálódását okozza.

A geológusok régóta tanulmányozzák és vitatják a lemeztektonika eredetét, és persze más elméletek is születtek. Qian Yuan, a California Institute of Technology (CalTech) posztdoktori kutatója, az új tanulmány egyik szerzője és kollégái azonban a Theia-ütközés mellett érvelnek. Számítógépes szimulációkból arra következtetnek, hogy ez az esemény gerjesztette a Föld korai korszakában a lemezek vándorlását beindító hőt.

A tektonika valahogy úgy kezdődik, hogy a Föld magjának közelében lévő magma túlhevül, s emelkedni kezd a bolygó lemezei alatt.

A felhajtóerő meggyengítheti a kérget, a láva pedig kitörhet, és félrelökheti a fölötte lévő lemezeket.

A kitörő láva hatására a lemezek súrolják egymást, összeütköznek egymással, valamint a szubdukciónak nevezett folyamat során más lemezek alá és a bolygó belsejébe is be tudnak merülni.

Dr. Yuan korábbi kutatásaiban kontinens méretű „pacákat” írt le, amelyek mintegy 3 ezer kilométerrel a Föld felszíne alatt, a mag közelében lebegnek. Elméletük szerint ezek a “pacák” a Theia maradványai, amelyek kiszabadulva létrehozták a tektoniká kiváltó felhajtóerő kialakulásához szükséges hőt.

A szimulációk azt mutatják, hogy a katasztrofális, holdképző óriás becsapódás indította el a lemeztektonika hajtómotorját
mondta a New York Times című lapnak Dr. Yuan.

Egy másik nyom Nyugat-Ausztráliában található. Ott, a Jack Hills nevű helyen a kőzetek olyan kristályokat tartalmaznak, amelyek körülbelül 4,4 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek – nem sokkal azután, hogy a Theia becsapódott a Földbe.

Ezek az ausztráliai kristályok, az úgynevezett cirkonok csak ott képződnek, ahol lemez szubdukció zajlik.

A szubdukció az a jelenség amelynek során a viszonylag sűrű óceáni kőzetlemez a kontinens peremének vagy egy másik óceáni kőzetlemeznek ütközve alábukik, és mélyen behatol a Föld köpenyébe.

Miután Dr. Yuan megtudta, hogy a cirkonok viszonylag hamar a Theia becsapódása után keletkeztek, meggyőződése lett, hogy az ütközésnek köze van a lemeztektonika kezdetéhez.

Bradford Foley, a Pennsylvaniai Állami Egyetem geofizikusa úgy véli, hogy a bolygóütközésből kiinduló lemeztektonika elképzelése megalapozott.

De szerinte nem ez az egyetlen lehetséges módja a tektonika elindulásának.

Az óriási becsapódás csak az egyik lehetséges oka annak, hogy a Föld magja nagyon forró legyen
mondta az amerikai lapnak.

Ez egy érdekes elképzelés, és örülök annak, hogy publikálták, mivel így a tudományos közösség megvitathatja. Viszont attól tartok, hogy a nagyközönség túlértékeli, túldramatizálhatja
mondta.

Szerinte lehetséges magyarázat az is, hogy a bolygómag a kialakulása során elég forróvá válhatott ahhoz, hogy tektonikus tevékenység kezdődhessen.

Dr. Yuan szerint az alapprobléma az, hogy nagyon nehéz a Föld több mint négymilliárd évvel ezelőtti fizikai állapotának pontos ábrázolása.

Bízunk a modellünkben, de azt, hogy a teljes, akkor Földet reprezentálja-e, még jövőbeni tesztekkel kell megvizsgálnunk
tette hozzá.

További hírek