Készül az alkalmazás, ami rávesz, hogy biciklivel járj munkába

Hogyan lehet az embereket arra ösztönözni, hogy feladják korábbi szokásaikat, és környezetbarát megoldásokat válasszanak, mondjuk kerékpárral járjanak munkába a megszokott autózás helyett? Például a pénztárcájukon keresztül. Erre talált ki egy ötletes megoldást az EthiCoin, az MVM EDISON startup verseny idei győztese.

Egyre többet foglalkozik a világ a klímavédelemmel és fenntarthatósággal, és ez a trend már Magyarországon is észlelhető. Jól mutatja ezt az is, hogy az MVM EDISON startup verseny szakmai zsűrije a nyolc döntős csapat közül három zöld megoldással jelentkező startupot küldött a képzeletbeli dobogóra. Az első helyet, és az ezzel járó ötmillió forintos támogatást idén az EthiCoin kapta. A csapat a legmodernebb fintech megoldások és a fenntarthatóság ötvözetében látta meg a jövőt, koncepciójuk alapja egy okostelefonos alkalmazás, amely arra ösztönzi a felhasználókat, hogy autózás helyett kerékpárral vagy gyalog járjanak munkába. Ezt úgy éri el, hogy a felhasználónak minden letekert kilométer után 33,5 Ft-nyi a lesétált kilométerek után pedig 66,4 Ft-nyi virtuális pénzt -EthiCoint- oszt ki nekik. A forintosított értékeket pedig a tervek szerint olyan partner üzletekben lehet majd beváltani, amelyek szintén élen járnak fenntarthatóságban.

Rengeteg olyan externália van, amit a magánszemélyek termelnek, és a bolygónk és társadalmunk számára is hasznos. Persze nem gondoljuk azt, hogy ha egy tevékenység jó, akkor azt valakinek okvetlenül ellentételezni kell, azt viszont igen, hogy érdemes ösztönözni. Ebből a széles körből mi az aktív közlekedést választottuk

mondja a Tudás.hu-nak Ruttkay Zoltán, aki a stratégiai tervezésért és a partnerkapcsolatokért felel az EthiCoin-nál.

Az ötlet alapja az, hogy némi pénzügyi ösztönzés hatására sokan hagyják majd ott az autót, és pattannak nyeregbe, ezt a csapat kutatásai is alátámasztják.

Alapvetően nem az a célunk, hogy a sporttevékenységet támogassuk, inkább a munkába járást szeretnénk ezzel előmozdítani, de nem az a legfontosabb, hogy kiszűrjük, ha valaki munka után elmegy a János hegyre tekerni egyet, de persze az sem működik, hogy egy bringás, minden egyes megtett kilométert pénzre váltson

mutat rá Ruttkay Zoltán.

Az app kimutatásokat is ad, hogy a felhasználók tevékenysége mennyivel járult hozzá adott tevékenységével a széndioxid kibocsátás csökkentéséhez, így mindenki számszerűsíteni tudja, mennyire volt hasznos nyeregbe pattanni, vagy éppen sétálni. Ez azért fontos, mert vannak versenytársak, akik szintén a kerékpározást favorizálják az autó helyett, olyan egy sem akad, amellyel követhető lenne az elért fenntarthatósági hozzájárulás. Szintén az EthiCoin újdonsága, hogy mindezt összekötik egy olyan bolthálózattal, amelynek tagjait kifejezetten azok köréből válogatják össze, akik a zöld gondolat zászlóvivői.

Az összegyűlt EthiCoinokból a felhasználó vehet egy kupont, amit a partnercégeknél levásárolhat, azaz a letekert vagy legyalogolt kilométerekért végső soron az üzletek fizetnek, de Ruttkay Zoltán szerint ez nem jelent nekik veszteséget, hiszen az applikáció révén hozzájutnak egy kiváló hirdetési felülethez, és a közös, zöld programban való részvétel a márkájukat is erősíti. És bár ennek a megvalósítása nem rövidtávú cél, a későbbiekben a partnerek is elkölthetik majd az EthiCoinokat, így még jobban lecsökkennek a költségeik. Ám a legnagyobb haszon számukra mégiscsak az, hogy elkötelezett, rendszeres vásárlókhoz juthatnak, akik vélhetően jóval többet fognak költeni náluk, mint amennyi kupont visznek.

A kutatásaink alapján egy felhasználó átlagosan hetvenötezer forintnak megfelelő EthiCoint termel majd egy évben, amihez hétszázezer forint vásárlóerő társul, így a boltok mindenképpen jól járnak

húzza alá Ruttkay Zoltán.

A csapatnak jót tett a részvétel az MVM versenyén, a nyolc hetes képzési blokk segített struktúrát adni a vállalkozásnak. Az alkalmazás tesztelése hamarosan kezdődik a feliratkozott felhasználókkal, júliusban pedig indul a béta verzió, amellyel már el lehet kezdeni az EthiCoinok gyűjtögetését. Úgy tűnik, befektetőkben sem lesz hiány, néhányan, köztük az MVM Smart Future Lab is felvette a kapcsolatot a startuppal, Ruttkay Zoltán úgy véli, egy korai befektetés segíthetne megalapozni az EthiCoin fejlődési ívét.

 

 

További hírek