fbpx

Ki volt a szaudi származású orvos, aki belehajtott a karácsonyi tömegbe Németországban?

A szaudi származású férfi, aki autóval rohant bele a magdeburgi karácsonyi vásárba öt embert megölt és több, mint 200 embert sebesített meg. 2006 óta élt Németországban, iszlámellenes volt és pszichiáterként dolgozott. Hogy jön ez össze?

A gyanúsítottat, Taleb Al Abdulmohsent a halálos támadás helyszínén, Magdenburgban tartóztatták le – írja a CNN.

A német hatóságok szerint egyedül cselekedett, nem volt társa.

A szaúd-arábiai állampolgárságú, 50 éves pszichiáter 2006-ban érkezett Németországba. Miután letelepedett az országban, az interneten kezdett tanácsokat osztani másoknak arról, hogyan lehet elmenekülni a szaúd-arábiai és más Öböl-menti elnyomó rendszerek elől, és létrehozta a wearesaudis.net platformot.

Bár kezdetben dicsérte Németországot, az utóbbi években egyre elégedetlenebb volt az országgal és annak bevándorlási politikájával.

Németország 2015-ben több mint egymillió közel-keleti menekültet fogadott be.

A német hatóságok vizsgálják Al Abdulmohsen „elégedetlenségét” a menekültekkel való német bánásmóddal kapcsolatban, bár azt mondták, több időre van szükség a pontos indíték megállapításához.

A közösségi médiában Al Abdulmohsen nyíltan posztolt arról, hogy megtagadja iszlám hitét, szimpátiáját fejezte ki a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt iránt, és Németországot az ország iszlamizálásának előmozdításával vádolta.

Az év elején durva fenyegetéseket fogalmazott meg Németország és a német nép ellen az interneten, amire a német hatóságok felfigyeltek.

Az X-en, a korábbi Twitteren lévő fiókján májusban posztolt közel 50 ezer követőjének:

A német terrorizmus bíróság elé fog kerülni. Nagyon valószínű, hogy idén meghalok azért, hogy igazságot szolgáltassak.

Hasonlóan nyilatkozott augusztusban is, amikor a következőket posztolta:

Biztosíthatom Önöket, hogy ha Németország háborút akar, akkor meg fogjuk vívni. Ha Németország meg akar ölni minket, lemészároljuk őket, meghalunk, vagy büszkén börtönbe megyünk.

Az aktivista munkájának népszerűsítésére tett erőfeszítések részeként Al Abdulmohsen számos médával, köztük a CNN-nel is kapcsolatban állt.

Elmondta, hogy rendszeres kapcsolatban állt a kiszolgáltatott arab nőkkel, és gyakran ő volt az egyetlen kapcsolattartójuk Szaúd-Arábián kívül. Elmondása szerint segítette vízummentes országokba való utazásukat megtervezni, és több alkalommal megkönnyítette a kapcsolatfelvételt e nők és a média között.

A CNN-nel is beszélt, amikor 2019-ben riportot készített két olyan nőről, akik Szaúd-Arábiából a volt szovjet államba, Grúziába menekültek. Segítette a kapcsolatfelvételt a nőkkel, bár a cikkhez nem készítettek vele interjút.

2019-ben a BBC készített vele interjút. Elmondta, hogy azért hagyta el Szaúd-Arábiát, mert ott életveszélybe került. Naponta „10-16 órát töltött” a szaúdi menedékkérők segítésével, és hozzátette, hogy a vele kapcsolatba lépők 90%-a nő volt. A német médiának is többször nyilatkozott munkájáról.

A CNN-nel való kapcsolata a Covid-19 világjárvány idején szűnt meg. Al Abdulmohsen azonban az év elején újra jelentkezett, és agresszív üzenetekkel bombázta a CNN újságíróját, akivel korábban kapcsolatban állt. Alaptalan történeteket írt és az érdekvédelmi munkájával kapcsolatos mindenféle állítást küldött.

A CNN megszüntette vele a közvetlen kommunikációt, és blokkolta a tőle származó értesítéseket a WhatsAppon és az X-en.

Al Abdulmohsen X-en küldött későbbi üzeneteit, köztük a német nép elleni közvetlen fenyegetéseket, amelyek hasonlóak voltak azokhoz, amelyeket nyilvánosan tett, a CNN csak a támadás után látta.

Al Abdulmohsen pszichiáterként dolgozott Bernburgban, egy Magdeburgtól mintegy 25 mérföldre délre fekvő kisvárosban.

Az Al Abdulmohsent alkalmazó klinika közölte, hogy 2020 márciusa óta pszichiáter szakorvosként dolgozott egy függőségben szenvedő bűnözők számára fenntartott bernburgi büntetés-végrehajtási intézetben, de hozzátette, hogy 2024 októbere óta nem dolgozott szabadság és betegség miatt.

Al Abdulmohsen különösen frusztráltnak tűnt az Atheist Refugee Relief nevű német civil szervezet miatt, amely a Szaúd-Arábiából és más elnyomó rezsimekből menekülő nőket támogatta, amíg menedékjogi kérelmük eredményére vártak.

Az Al Abdulmohsen által a CNN-nek küldött üzenetek arra utalnak, hogy szerinte a csoport megzavarja az erőfeszítéseit, és többek között azzal vádolta őket, hogy megkérdőjelezték, ő utasította-e a nőket, hogy azt mondják, megtagadták az iszlámot, miközben menedékjogot igényeltek.

A csoport elleni vádak egy részét nyilvánosan tette a közösségi médiában, aminek következtében az Atheist Refugee Relief 2019-ben hivatalos panaszt tett a rendőrségen.

A szaúdi hatóságok többször figyelmeztették német kollégáikat Al Abdulmohszennel kapcsolatban – mondták többen a CNN-nek.

Már 2007-ben a szaúdi hatóságok arra figyelmeztették a németeket, hogy Al Abdulmohszen radikális nézeteket tesz közzé – mondta az egyik forrás.

Szaúd-Arábia szökevénynek tekinti a gyanúsítottat, és 2007 és 2008 között kérte kiadatását is  Németországtól. A német hatóságok ezt elutasították, arra hivatkozva, hogy aggódnak a férfi biztonsága miatt, mi lenne vele, ha visszatérne. A CNN-nek azt mondták, hogy a szaúdiak négy hivatalos értesítésben figyelmeztették Németországot Al Abdulmohszen-re. A forrás szerint az összes figyelmeztetést figyelmen kívül hagyták.

Egy 9 éves kisfiú és négy nő, 45, 52, 67 és 75 évesek haltak meg a támadásban – közölte a rendőrség  közleményben. A hatóságok ötrendbeli gyilkosság, többrendbeli gyilkossági kísérlet és többrendbeli veszélyes testi sértés miatt előzetes letartóztatásban tartják Al Abdulmohsent.

További hírek