- A gyógyszeripari bevételek 15%-kal, 214 milliárd forintra növekedtek 2024 harmadik negyedévében, ezzel a 2024 első három negyedévi gyógyszeripari bevételek 627 milliárd forintra (1,6 milliárd euró) emelkedtek, ami 14,5%-os növekedés éves szinten, miközben mind a négy üzletág kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el. Az árfolyam-korrigált bevételnövekedés 12% volt.
- Az adózott eredmény 43%-kal 175 milliárd forintra nőtt 2024 első három negyedévében a javuló működési nyereségességnek és az árfolyamveszteségek hiányának köszönhetően.
- Az AbbVie-vel kötött új kutatási, fejlesztési- és licencszerződés a neuropszichiátriai betegségek potenciális kezelésére szolgáló új célpontok fejlesztésére egy újabb jelentős stratégiai lépés az idei évben.
- Az egész évre vonatkozóan mind a gyógyszeripari bevételek, mind a tisztított EBIT a változatlan előrejelzési tartomány (2,15-2,25 milliárd euró és 725-750 millió euró) alsó határához lesznek közelebb majd. A várható K+F mérföldkő bevétel, az alacsonyabb Vraylar előrejelzés és az M&A ügyletek hatása az EBIT szintjén nagyjából kiegyenlítheti egymást.
A Richter Gedeon Nyrt. („Richter”) ma közzétette 2024. első három negyedévi pénzügyi eredményeit.
A gyógyszeripari bevételek 15%-kal 214 milliárd forintra nőttek 2024 harmadik negyedévében, ezzel 2024 első három negyedévében a gyógyszeripari bevételek 627 milliárd forintra (1,6 milliárd euró) emelkedtek, ami 14,5%-os növekedést jelent éves szinten. Az árfolyamváltozásokat kiszűrve a bevételek növekedése 12%-os volt az első három negyedévben, ami a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó előrejelzési tartományon belül van. A gyengébb forint valamennyi szegmensben némi támogatást nyújtott a jelentett értékesítésnek. Az év első kilenc hónapjában mind a négy üzletág kétszámjegyű értékesítési növekedést ért el.
- A CNS (neuropszichiátriai) üzletágbevételei 21%-kal nőttek éves szinten, mivel a Vraylar® jogdíjbevételei 20%-kal emelkedtek, míg a Reagila® eladásai 28%-kal nőttek, köszönhetően annak, hogy a Richter saját hálózatában és más partnereknél is tovább erősödött a termék forgalma.
- A Nőgyógyászati üzletágbevételeinek növekedése 13%-ot ért el éves szinten az első három negyedévben, a harmadik negyedévben némileg mérsékeltebb dinamika ellenére. A szállítások időzítése – amely az első félév értékesítését növelte – a harmadik negyedévben negatív hatással volt az APAC (Kína) régióban, a latin-amerikai országokban és az Egyesült Államokban elért eladásokra. Az európai értékesítés növekedése a 3. negyedévben a vezető márkák (Drovelis®, Ryeqo®, Lenzetto®, Cyclogest® és EVRA®) révén továbbra is meggyőző, 20%-os volt.
- A Biotechnológiai üzletágbevételei továbbra is erőteljes, több mint 20%-os éves növekedést mutattak, mivel mind a CDMO tevékenység, mind a teriparatid eladások kétszámjegyű növekedést értek el, ez utóbbit a korábbi akvizíció hatására a teriparatid jogdíj-hozzájárulása is támogatta.
- A General Medicines üzletágnövekedése tovább gyorsult a harmadik negyedévben, így az első három negyedévben 10% fölé emelkedett. A volumen/mix hatás volt a fő hajtóerő, de az árhatás is pozitív volt, és az árfolyam most már a bevételek hátszelét jelenti.
- A K+F projektekterén jelentős előrelépés történt a közelmúltban, mivel az AbbVie-vel kötött új K+F együttműködési megállapodás jelentősen bővítette a preklinikai projektek körét, míg az RGH-932/ABBV-932 a bipoláris depresszió indikációban a Fázis II klinikai szakaszba lépett októberben, az első vizsgálati alanyok bevonásával.
A bruttó fedezet(gyógyszergyártási szegmens) 13%-kal 436 milliárd forintra nőtt, miközben a bruttó fedezeti hányad enyhén csökkent (-0,9 százalékpont), 69,5%-ra 2024 első három negyedévében.
A tisztított EBIT(gyógyszergyártási szegmens) 18%-kal 209 milliárd forintra nőtt 2024 első három negyedévében. Az árfolyamhatások kiszűrésével (ex-FX) a tisztított EBIT 205 milliárd forintot (537 millió eurót) tett ki. A 2024. első három negyedévében javuló jövedelmezőség fő hajtóerői a CNS (neuropszichiátriai) és a Nőgyógyászati üzletágak voltak, a Biotechnológiai üzletág veszteségei is csökkentek, míg a General Medicines üzletág stabilan hozzájárult az eredményekhez.
A jelentett EBIT 190 milliárd forint volt az első kilenc hónapban, a tisztított EBIT-től való eltérés főként a készletek értékvesztésének és a céltartalékoknak tudható be.
Az (anyavállalat tulajdonosaira jutó) adózott eredmény 175 milliárd forintot tett ki 2024 első három negyedévében, ami 43%-os növekedés éves összehasonlításban. A javulás az erősebb működésnek és annak köszönhető, hogy 2024-ben nem érvényesültek árfolyamveszteségek.
A szabad cash flow (M&A tevékenység előtti) 164 milliárd forintot tett ki 2024 első három negyedévében, ami több mint kétszeres növekedés éves összehasonlításban a magasabb működési cash flow és a devizaárfolyam-veszteségek hiánya miatt. A harmadik negyedévben nem történt jelentősebb pénzkiáramlás, így a nettó likviditás nőtt, részben ellensúlyozva a 2024 első félévében az M&A tranzakciók miatt tapasztalt nagymértékű pénzkiáramlást.
A Richter egy jelentős stratégiai megállapodást írt alá, és további kiemelt eseményekre is sor került az elmúlt három hónapban. A németországi Bovenauban befejeződött egy jelentős kapacitásbővítés egy új, csúcstechnológiás, biologikumok gyártására szolgáló cGMP-létesítmény átadásával. A jövőbeli bioszimiláris portfólió is lendületet kapott a Richter Bio-Therával kötött kizárólagos kereskedelmi és licencszerződésének aláírásával, amely a Stelara® (ustekinumab) bioszimiláris jelöltjére vonatkozik az európai piacokon. A Richter a CNS (neuropszichiátria) területén végzett eredeti kutatásai mögött álló tudományos munka jelentős elismerése, hogy a Richter új kutatási, fejlesztési- és licencszerződést írt alá az AbbVie-vel a neuropszichiátriai betegségek potenciális kezelését szolgáló új célpontok fejlesztésére. A Richter az aláíráskor 25 millió USD összegű kifizetést kap, valamint potenciális jövőbeli fejlesztési, engedélyezéshez kötött és kereskedelmi mérföldkő kifizetéseket és értékesítésen alapuló jogdíjakat kaphat.
Orbán Gábor vezérigazgató az eredmények kapcsán elmondta:
Legutóbbi pénzügyi eredményeink továbbra is erős lendületet tükröznek. Kétszámjegyű bevételnövekedést tapasztalhatunk minden területen a nyereségesség még erőteljesebb emelkedése mellett, a költségek kordában tartásával, amely alól egyedül a K+F a kivétel, ahol a stratégiai fejlődés megnövelt finanszírozást igényel.
Az elmúlt három hónap ismét nagyon mozgalmasan telt: miközben keményen dolgoztunk az új belgiumi nőgyógyászati K+F központunk létrehozásán, bioszimiláris portfóliónk bővítésén, biológiai gyártási kapacitásunk növelésén és egy kulcsfontosságú CNS-projekt Fázis II vizsgálatokba történő bevezetésén, bejelentettük idei harmadik jelentős stratégiai lépésünket is. Az AbbVie-vel való új K+F együttműködés összehangolja preklinikai kutatási platformunkat az Abbvie globális klinikai és kereskedelmi ambícióival a neuropszichiátria területén, külső megerősítést biztosít tudományos munkánknak, és hosszú évekre irányt ad neuropszichiátriai eredeti kutatásainknak.