Közösen épít hőszigetelőanyag-gyárat a Masterplast és a Market

A kiberkockázatok csökkentése érdekében együttműködik a jegybank és a kibervédelmi intézet
2022-12-09
Új kampusszal bővül jövőre a Budapesti Corvinus Egyetem
2022-12-09
Show all

Közösen épít hőszigetelőanyag-gyárat a Masterplast és a Market

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Masterplast cégcsoport és a Market Építő Zrt. két új, kőzetgyapot hőszigetelő anyagot előállító gyár létrehozására Magyarországon és Szerbiában – jelentették be a társaságok közös sajtótájékoztatójukon Budapesten pénteken.

Tibor Dávid, a Masterplast elnöke kiemelte, hogy

óriási szükség van a régióban hőszigetelő anyagok gyártására a tartósan magas energiaárak miatt.

Magyarországon az épületállomány 80 százaléka gyengén vagy sehogy sem szigetelt – tette hozzá.

A hőszigetelő anyag helyi, illetve regionális gyártásának nincs alternatívája, ez egy prosperáló terület lesz a jövőben – hangsúlyozta. A termék iránti igény egy gyengébb piaci környezetben is nőni fog várhatóan, de ha a nehézségeken túljutnak a gazdaságok,

2025-től még jelentősebb piaci kereslettel számolnak az ismét élénkülő általános építőipari környezetben.  

  Le kell tenni a gyárat, nem is egyet, hanem kettőt”; “a két erős szereplő jól kiegészíti egymást- mondta.

A partnercégek 50-50 százalékos tulajdoni aránya mellett megvalósuló beruházás 2024 közepe felé válhat termelőképessé, a két üzemből az egész régiót el tudják majd látni.

Beszélt arról is, hogy

Magyarországon egyetlen multinacionális gyártó működik a szegmensben, amely a hazai piacot nem tudja ellátni, és termékei egy részét exportálja.
A magyar gyártókapacitás létrehozása azért is kiemelten fontos Tibor Dávid szerint, mert a vállalat az utóbbi időszak “hektikus” piaci körülményei között számos esetben nem kapott elegendő árut, a piaci szereplők sokszor indokolatlanul magas áron szállítottak – fejtette ki.

Jót fog tenni a piacnak a versenyhelyzet, az építőanyag-kereskedelem és -felhasználás stabilabbá válik – összegezte.

Emlékeztetett arra:

a vállalat azzal az üzenettel lépett a tőkepiacra, hogy a befolyó tőkét a kőzetgyapot- és üveggyapot-termelés elindítására fogja használni.
Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. igazgatóságának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőanyagok beszerzése az elmúlt időszakban komoly kihívássá vált a cégek számára; a járvány megmutatta, hogy Magyarország mennyire kiszolgáltatott helyzetben van, miután importra szorul hőszigetelő anyagokból.

Példaként elmondta, hogy

2021-ben a vállalat áruellátása megszakadt, a szállítmányokat nyugat-európai országokba irányították. Törökországból, 1700 kilométerről sikerült végül hőszigetelő anyagot beszerezniük

– fűzte hozzá, megjegyezve, hogy a “vattacukor” súlyú termék szállítása nagy mennyiségben a közúton környezeti szempontból nem fenntartható. Arra jutottak, hogy a magyar építőanyag-gyártás állapota kezdetleges, ezért is döntöttek a projektekt mellett – mutatott rá.

Arra is kitért, hogy

a cég egyrészt a saját áruigényét kívánja biztosítani, de emellett a magyar építőipari kultúra fejlesztéséhez is hozzá kíván járulni.

Tibor Dávid arra a kérdésre, hogy mekkora lesz a két gyár beruházási igénye elmondta, hogy Szerbiában várhatóan változtatnak az eddig tervezett helyszínen, Magyarországon pedig még zajlik annak kijelölése, így pontos összeget még nem tud mondani. Megjegyezte, terveznek igényelni állami támogatásokat is a beruházásokhoz, vizsgálják a lehetőségeket.

A Masterplast csoportot 1997-ben alapították, 10 országban rendelkezik leányvállalattal, és további 30 országba értékesíti termékeit.

A vállalat árbevétele 191,5 millió euró (70 milliárd forint) volt 2021-ben, ami csaknem 64 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben.

A cég papírjaival a Budapesti Értéktőzsdén, a prémium kategóriában kereskednek, csütörtökön a részvények 3990 forinton zártak, az elmúlt egy évben értékük 2700 forint és 4520 forint között változott.

A Market Építő Zrt. 1996-ban alakult meg, évente közel 40 beruházást valósít meg, melyekkel a magasépítés teljes spektrumát lefedi. A vállalat árbevétele az első fél évben elérte a 139,7 milliárd forintot, ami 5 százalékkal meghaladta az üzleti tervben kitűzött célt.

Cikk küldése e-mailben
MTI
MTI

Comments are closed.