Már 28 000 felett az OTP célárfolyama

A kifejezetten jó 2024-es üzleti eredmények, a saját részvények vásárlása és a remélt magas osztalék miatt valósággal szárnyal az OTP árfolyama. A befektetők a felerősödő geopolitikai kockázatokat és a magyar kormányzati intézkedéseket egyelőre nem nézik annyira aggódva.

Az OTP egész 2024-re vonatkozó gyorsjelentése -túlzás nélkül – remekre sikeredett, történelmi rekordot ért el,

a bankcsoport éves nyeresége már az ezermilliárd forintot is meghaladta.

Hozzátehetjük az 1076 milliárd forintos profit már csak kismértékben lepte meg az elemzőket, ők szinte ekkora nyereségre számítottak, viszont valójában az összetétel egy kicsit kedvezőbb a vártnál.

Részben azért, mert a nyereség valójában nagyobb lett, csak a bank félretett némi pénzt a kockázatokra (banki nyelven, céltartalékolt), részben azért, mert a profit negyede származott csak a politikai kockázatokkal (extraadókkal) terhelt magyar operációból és a háromnegyede már a külföldi leánybankokból jött.

A leginkább a bolgár bankból, de örömteli, hogy az új szerzemények közül már az üzbég bank is jövedelmező lett. És azért nem lehetett panasz az orosz és az ukrán bank nyereségére sem, ami az smert körülmények figyelembevételével szintén jó hír.

Lendületben

Az OTP minden szempontból fantasztikus lendületben van, a bankrészvény az év eleje óta is 10 százalékot drágult, egy év alatt pedig egyenesen 40 százalékot.

Gyorsan szögezzük le, azt persze soha nem ehet mondani, hogy egy ilyen nagy és összetett cég körül csak pozitív hírek vannak.

Az OTP lehet például a legnagyobb kárvallottja annak, ha az állam az önkormányzatok folyószámla-egyenlegét a kereskedelmi bankok helyett az államhoz utaltatja.

Ez persze az OTP méretében nem akkora érvágás. Ennél sokkal fajsúlyosabb kérdés, hogy mi van egyáltalán azzal a hatalmas régióval, ahol az OTP nagyon erős, és ahol a világpolitikai rend éppen recseg-ropog.

Az OTP ugyanis alighanem a legjobban kitett bankok közé tartozik, vannak érdekeltségei az orosz, az ukrán, az ex-szovjet, a balkáni és a kelet-közép-európai piacon is szép számmal.

Pozitív előszelek

Már a riport közzététele előtt tapintható volt az elemzők optimizmusa, több befektetési vállalkozás is megemelte az OTP Bank célárát

Ennek talán előzetesen az volt a fő oka, hogy rendkívül pozitív volt a saját részvény vásárlások fogadtatása, de az elemzők szerették azt is, hogy a csoport bevételeinek és nyereségének egyre nagyobb része származik már külföldről. Vannak ugyan még olyan cégek, amelyek továbbra is 25-26 ezer forintos célárat fogalmaznak meg,

de egyre többen vélik úgy, hogy 28-29 ezer forint is lehet a reális cél az év végéig.

Ha pedig az OTP a 2024-es nyereségéből jelentős összeget, akár a negyedét is kifizeti osztaléknak, az további lökést adhat az árfolyamnak.

Márpedig erre van esély, hiszen talán most nem nagyon kell tartalékolni a bankvásárlásokra. A baltikumi Luminor Bank megvásárlása már vélhetően nincs napirenden, de ezzel nem volt bejelentési kötelezettsége a cégnek, hiszen ahogy a felvásárlási pletykát sem a cég jelentette be hivatalosan, úgy nem is volt igazán mit cáfolnia

Merre tovább?

Azt persze az OTP esetében soha nem lehet kijelenteni, hogy a bank megállt, nem is fog többet vásárolni, talán leginkább Ázsiában folytathatja a terjeszkedést, de azért ez az egész fejlődő régió egyre nagyobb kockázat, ha elnézzük Oroszország agresszív terjeszkedését, amit a jövőben vélhetően már kevésbé ellensúlyoz az Egyesült Államok.

Igaz, ha jól alakulnak a dolgok, és az orosz–ukrán háború deeszkalálódik, vagyis az esetleges béke-, vagy legalább fegyverszüneti tárgyalások az Egyesült Államok támogatásával valamilyen eredményt hoznak, az hátszelet adhatna a bankcsoportnak, ám ezt a piac valamennyire talán már be is árazta.

A pozitív tényezők között lehet emlegetni, hogy az inflációkövető PMÁP-kötvényekból is mehet a magyar részvénypiacra pénz, hiszen a korábbi 18 százalék helyett a 4 százalék nem olyan vonzó, lesznek, akik a magasabb, igaz nem biztos hozamra mennek rá.

Ha pedig a lakossági források megindulnak a részvénypiacra, akkor a magyarok körében ismert és kedvelt OTP-papír lehet az egyik, ha nem az elsőszámú célpont.

A nyitott kérdések

Természetesen az előzetes latolgatásoknak csak az egyik része foglalkozott a várható 2024-es eredményekkel,

A rövid távú riportvárás mellett a közeljövőben is legalább ilyen fontos marad, hogy a befektetők mit látnak a régióban, ezek a piacok jók, potenciálisan dinamikusak, egyáltalán lehet-e őket piacnak értékelni, vagy illene inkább kockázatként azonosítani őket – ez marad a legfontosabb kérdés.

És akkor ott van még a magyar állam. Milyen lesz a költségvetés helyzete? Az OTP valóban a felére tudja csökkenteni a magas magyar extraprofitadót?

Ezek eleve fontos kérdések, de az OTP-részvények nagyon nagy árfolyam-emelkedése után mindig felmerül, hogy a fák nem nőhetnek az égig, óriási teljesítményen van túl a cég, most már a rossz hírek könnyebben generálnak korrekciót.

A Concorde mindenesetre optimista, a cég podcastjában elhangzott, hogy a társaság 28 245 forintot vár az év végére, ami 6,5 szeres P/E-nek felel meg, vagyis a nyereség 6,5-szeresét éri a cég. ez nem magas árazás, de azért az a durva alulértékeltség, amit korábban lehetett látni, már valamelyest kijött a papírból.

Úgyis fogalmazhatnánk, hogy alacsony az OTP P/E értéke, de a régiós bankok is alacsony áron forognak, mér nincs akkora diszkont.

Ha Csányi Sándor végül úgy önt, hogy valóban 25 százalékot kifizet, az jó, benne van, hogy sokat fizet, de az is, hogy van befektetési lehetőség, amire tartalékol.

Az igazán optimisták még abban is OTP-üzletet látnak, hogy Ukrajnát előbb vagy utóbb, de újjá kell építeni, jó az, ha valaki már ott van egy működő bankkal.

Igaz, ehhez azért hozzátehetjük, egyelőre nem egyértelmű, hogy vajon egy magyar bank be tud-e kapcsolódni a munkálatokba.

További hírek