fbpx

Méregtelenítsünk vagy humbug az egész?

Hamarosan itt a tavasz, az újjászületés az újrakezdés, a tavaszi nagytakarítás időszaka. Ilyenkor különösen népszerűvé válnak azok az életmódváltó programok is, amelyek propagálói azt ígérik, hogy az általuk árult módszer segítségével teljesen új (nyilván egészségesebb) pályára állíthatjuk szervezetünket, és a nagytakarításhoz hasonlóan egy csapásra megszabadulhatunk minden méreganyagtól – ennek következtében pedig az összes elképzelhető betegség eltűnik.

Egészen csábító ötlet az ilyen program, pláne, hogy ehhez nem kell semmilyen „vegyi anyagot” használnunk, kizárólag „természetes” módszerekkel és ételekkel méregteleníteni tudjuk a szervezetünket. Szinte ingyen.

A zöldség- és gyümölcsfogyasztás egészséges, csak nem méregtelenít
A zöldség- és gyümölcsfogyasztás egészséges, csak nem méregtelenít
Forrás: maxpixel.net

Az igazi méregtelenítést kórházban végzik

Sok egészséggel kapcsolatos állítás, elmélet, eszmerendszer olyannyira közszájon forog, és olyannyira beépült a köztudatba, hogy hajlamosak vagyunk minden bizonyíték nélkül igaznak tartani őket. Ilyen a méregtelenítés is. Színes magazinokban, önsegítő életmódkönyvekben rutinszerűen használják e kifejezést, az olvasók pedig magától értetődőnek veszik, hogy ha bizonyos (alapvetően növényi eredetű) élelmiszereket fogyasztunk, akkor a közelebbről meg nem nevezett „méreganyagok” (amelyek nyilván rosszak, hiszen ott van a nevükben a méreg szó) valamilyen – ugyancsak meg nem nevezett – rejtélyes úton elhagyják a szervezetünket, és így nem lehetünk betegek.

De nézzük, mit lehet tudományos szempontból megállapítani a méregtelenítésről. A méregtelenítés (detoxikálás) kétségtelenül létező orvosi kifejezés, de az igazi detoxikálást nem az amúgy egészséges zöldség- és gyümölcsfogyasztással végzik, hanem kórházban, a tényleges mérget nyelt emberek életének megóvása érdekében. Ebből gondolható, hogy meglehetősen drasztikus beavatkozás, amelyet csakis életveszélyben alkalmaznak, és a valóságban semmi köze ahhoz a méregtelenítéshez, amit sokan választanak.

Angol nyelvterületen a méregtelenítést általában röviden „detoxnak” nevezik, de érthető módon magyarul nem ez terjedt el, hiszen ez a szó az alkoholmérgezés áldozatainak talpra állítására van fenntartva. A méregtelenítést ellenben olyan állításokkal reklámozzák, ami azt sejteti, hogy szinte minden embernek szüksége van a tényleges detoxikáláshoz szükséges beavatkozásra. Az elmélet legfontosabb állítása szerint ugyanis az emberi szervezetben méreganyagok gyűlnek össze, ezért nekünk kívülről, tudatosan kell méregteleníteni a testünket.

Van, aki az oltást akarja zöldségkúrával kitisztítani a szervezetéből

Ez a vélekedés egyáltalán nem új, hiszen a tisztítórítusok évezredek óta a legtöbb nép hiedelmeinek szerves részét képezik. Tehát a vallásos hagyományok is kedveznek a méregtelenítés hihetőségének. Hiszen olyan logikus az egész:

  1. világ egyre mérgezőbbé válik körülöttünk (lásd „vegyi anyagok”, légszennyezés, atomerőmű, élelmiszer-adalékanyagok, GMO, fluor, oltás, glutén stb.).
  2. Ezek a mérgek bejutnak a szervezetünkbe, és ott felgyülemlenek.
  3. Ezek a feldúsuló mérgek okozzák a betegségeket.
  4. El kell hát távolítani a mérgeket, és akkor visszaáll az egészség.

A méregtelenítés tökéletesen kombinálható az összes többi alternatív gyógyászati programmal. Akár a gluténre, akár a savas élelmiszerekre, akár az oltásokra, akár a génmódosításra génmódosításra kell ellenszer, az ajánlott kúra mind összeillik a méregtelenítéssel. A méregtelenítés reklámjaiban azonban sok az ellentmondás. Ritkán közlik, hogy az adott termék pontosan milyen „mérgek” eltávolítására alkalmas. Ezek között ugyanis egymástól teljesen különböző anyagok is vannak, így kérdéses, hogy hogyan lehet mindre jó ugyanaz a termék.

A második magától értetődően igaznak tekintett állítás, hogy a méreganyagok felhalmozódása okozza gyakorlatilag az összes betegséget. A méregtelenítéssel kezelhető betegségek és általános, időnként szinte mindenki által tapasztalt tünetek a fejfájástól és a kimerültségtől a rákig terjednek. A legritkább esetben írnak le olyan tudományos vizsgálatokat, amelyek bizonyították volna, hogy pontosan milyen vegyi anyag milyen betegséget okoz.

Súlyos állítások a méregtelenítő diéták klinikai vizsgálatáról

Az egészséges májban és vesében nem halmozódik fel a méreganyag
Az egészséges májban és vesében nem halmozódik fel a méreganyag, e szervek tökéletesen ellátják szervezetünk valóságos méregtelenítését.
Forrás: pixy.org

Ha a méregtelenítés reklámjaiban szereplő állítások igazak lennének, akkor már rég meg kellett volna változtatniuk a teljes orvoslást. Ha ténylegesen bebizonyította volna bárki is, hogy a hirdetett termékek valóban kiszedik a szervezetből az összes mérget, és ettől megszűnnek a betegségek, akkor miért vannak még betegségek? Hiszen némi zöldség- és gyümölcsfogyasztással teljesen megszabadulhatnánk tőlük.

A lényeg az, hogy minden méregtelenítéssel kapcsolatos állítás bizonyítatlan. Soha semmilyen méregtelenítő készítményről nem bizonyította be senki, hogy méregtelenít, és ez a (nem létező) méregtelenítőhatás bármilyen módon is befolyásolja az egészségi állapotot.

Azt persze senki sem állítja, hogy nem kerülnek a szervezetbe vegyi anyagok, és ott ezek nem halmozódhatnak fel. Egyszerűen azért, mert minden anyag, minden táplálék, minden ital, még a levegő összetevői is vegyi anyagok. A vegyi anyag azonban nem egyenlő a méreggel.

Azon ritka méregtelenítő szolgáltatók, akik megpróbálnak valamiféle magyarázatot adni a termékeik működési elvére, általában azt állítják, hogy a méregtelenítő diéta valamilyen módon (ilyen mélységig senki sem megy a magyarázatban) kitisztítják, vagy alaphelyzetbe állítják a méregtelenítést végző májat és a veséket. De ez tudományos szempontból értelmetlen. A máj kémiai (vegyi) reakciók révén átalakítja a vérben lévő káros anyagokat, majd azok átalakított formái – ha szükséges – a vesén keresztül a vizelettel kiürülnek. Az egészséges májban és vesében nem halmozódik fel a méreganyag, e szervek tökéletesen ellátják szervezetünk valóságos méregtelenítését. Nem várnak a zöldség- vagy leveskúrára.

A tudományos szakirodalomban alig néhány vizsgálat eredménye jelent meg, amelyek a méregtelenítő termékek hatásosságát vizsgálták. A kevés cikk oka lehet egyrészt az, hogy a legtöbb kutató helyből nevetséges nagy kamunak tartja az egészet, és inkább valami értelmessel foglalkozik. Másrészt a legtöbb folyóirat csak a pozitív eredményeket hajlandó publikálni, így elképzelhető, hogy sokkal többen vizsgálták a méregtelenítést, csak nagy többségük nem talált semmi használhatót. A kevés megjelent tanulmány eredményeit foglalja össze egy review tanulmány, aminek konklúziója meglehetősen lesújtó:

„Legjobb tudomásunk szerint még nem végeztek szigorúan szakszerű klinikai vizsgálatot a méregtelenítő diétákról. Az a néhány vizsgálat, amit publikáltak, súlyos módszertani korlátoktól szenved, például kicsi a mintanagyság, torzított a mintavétel, nincs kontrollcsoport, az alanyok önbevallására támaszkodnak, és minőségi méréseket végeztek mennyiségiek helyett.”

Magyarul a méregtelenítés működőképességét és értelmét tudományosan mostanáig semmi sem bizonyítja.

További hírek