Miért veszett ennyire össze Trump és Musk, aki az elnök beiktatásán a legboldogabb volt?

Látványosan megromlott Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk a világ leggazdagabb emberek között. Korábban ugyaennyire látványos volt szövetségük, barátságuk is. A konfliktus hátterében politikai, gazdasági és személyes ellentétek állnak, amelyek végül nyilvános viszályhoz vezettek.

A viszony kezdetben hihetetlenül szorosnak tünt: Musk jelentős, mintegy 300 millió dolláros támogatást nyújtott Trump 2024-es kampányához, és kulcsszerepet vállalt a kormányzati hatékonyság javítására létrehozott Department of Government Efficiency (DOGE) vezetésében. Musk a közelmúltig az elnök elkötelezett támogatója volt és rendszeres feltünt Trump mellett nyilvános eseményeken, sokszor a Fehér Házban.

Sőt néhány napja még, Musk különleges kormányzati alkalmazottként töltött utolsó napján áradó dicséreteket mondtak egymásnak és egymásról az Ovális irodában a sajtó előtt.

Azonban a “One Big Beautiful Bill” néven ismert adó- és költségvetési törvényjavaslat, amelyet Trump és a republikánusok terjesztettek elő, komoly törést okozott a kapcsolatukban.

Musk élesen bírálta a törvényjavaslatot, “gusztustalan szörnyűségnek” nevezve azt, és azzal vádolta, hogy az több mint 2,4 billió dollárral növelné az államadósságot, valamint megszüntetné az elektromos járművek adókedvezményeit, amelyek kulcsfontosságúak a Tesla számára.

Ahogy a CNN írja, Musk nemcsak Trumpot vagy a republikánusok által törvénybe iktatni próbált törvényjavaslatát bírálta, hanem arról beszélt, hogy leváltja azokat a republikánusokat, akik megszavazták ezt az „undorító förtelmet”. Egy harmadik párt megalakításáról elmélkedett. Azt sugallta, hogy Trumpnak szüksége van rá – azt állítva, hogy Trump az ő támogatása nélkül 2024-ben veszített volna.

Többször is azt írta a tulajdonában lévő X portálon, hogy az embereknek választaniuk kell közte és Trump között – és nem finomkodó figyelmeztetést küldött azoknak, akik esetleg rosszul választanak.

Ó, és némi gondolatébresztő, miközben ezen a kérdésen töprengenek: Trumpnak 3,5 éve van hátra elnökként, de én még több mint 40 évig itt leszek

írta Musk a közösségi médiafelületén.

JD Vance alelnök egy darabig hallgatott a konfliktusban, végül határozottan Trump mellé állt, bár Musk bírálata nélkül.

A konfliktus tovább mélyült, amikor Musk nyilvánosan azt állította, hogy Trump neve szerepel a Jeffrey Epsteinhez kapcsolódó dokumentumokban. Trump határozottan tagadta az állítást, és Muskot “őrültnek” nevezte, miközben kilátásba helyezte a Musk vállalataival, például a Teslával és a SpaceX-szel kötött kormányzati szerződések felülvizsgálatát. A Tesla részvényeinek értéke jelentősen csökkent, és felmerült a SpaceX és a NASA közötti partnerség megszüntetésének lehetősége is.

A személyes ellentétek is szerepet játszottak a viszályban. Musk excentrikus életmódja és állítólagos kábítószerhasználata, valamint a Trump család egyes tagjaival való kapcsolatai tovább feszítették a viszonyt. Steve Bannon, Trump korábbi tanácsadója, Musk deportálását sürgette, míg Musk egy új centrista politikai párt létrehozását fontolgatta, amely veszélyeztetné Trump politikai befolyását.

Bár Musk a közösségi médiában utalt a békülés lehetőségére, Trump elutasította a találkozó gondolatát, kijelentve, hogy nem érdekli a kapcsolat helyreállítása. A Fehér Ház megerősítette, hogy nincs tervben egyeztetés a két fél között. A viszály nemcsak a két vezető közötti kapcsolatot rombolta le, hanem politikai és gazdasági következményekkel is járhat, különösen a technológiai szektor és a kormányzat közötti együttműködés terén.

További hírek