Magyarországról is aggódva figyelhetjük fontos kereskedelmi partnerünk, Németország nehéz gazdasági helyzetét. A német feldolgozóipar bajban van, nagy vevője, Kína sem muzsikál mostanában jól. Ám, ami a legmegdöbbentőbb, hogy Németország rendre olyan politikákat támogat az autóiparban, az energetikában, a geopolitikában, a környezetvédelemben, ami mind-mind károkat okoz neki. Tiszteletreméltó moralitás, vagy felesleges önsorsrontás?
Ha elsőre rápillantunk Németország gazdasági adataira, talán nem is értjük, hogy miért olvasunk annyi drámai cikket a német gazdaságról. Hiszen Németország gazdasága igencsak impozáns méretű.
A német a világ negyedik (lassan harmadik) legnagyobb gazdasága. Az Egyesült Államok és Kína más liga, azok egy nagyságrenddel nagyobbak, de a két 4000-4000 milliárd dolláros GDP-jű állam, vagyis Japán és Németország közül eddig az ázsiai ország árnyalatnyival vezetett, de Németország már nagyon feljött rá.-
A recesszió most egyik országban sem segít, így az is biztos, hogy India előbb-utóbb majd letaszítja a németeket az esetleges trónról, már nagyon Németország nyakában liheg és sokkal gyorsabban növekszik.A német gazdaság most visszaesik, de a makrogazdasági adatok amúgy most sem rosszak, az infláció 2,9 százalék, a munkanélküliség 5,8 százalék. Ezek kezelhetőek, egyedül a GDP visszaesése aggasztó. De nincsenek pánikjelenségek a gazdaságban. Mindezt úgyis lefordíthatnánk, hogy a németek most nem mennek előre, de azért hátra sem nagyon, van jövedelmük, nem értékelődik le a vagyonuk.
Csak az a megszokott fejlődés
Ugyanakkor a gazdaságban a stagnálást nem szeretjük, az lendületvesztés, pozícióromlás, és a német gazdaság most abban a fura helyzetben van, hogy miközben mindig ő húzta fel az unió perifériáját (görögöket, portugálokat, olaszokat),
most ő lett az EU legbetegebb gyermeke, már a mediterrán világ és mindenféle lesajnált nemzet is nagyobb lendületben van.
Németország kétéves recesszió felé halad, és ami talán a legfurcsább ebben, az az, hogy miközben a fél világ a saját érdekei mentén politizál, Németország, amely az EU legfontosabb nemzete, gazdasági ereje kimagasló, de az uniós bürokráciában is rengeteg a német politikus, mintha azon dolgozna, hogy neki rosszabb legyen. Ezt akkor is érdemes rögzíteni, ha emögött magasztos morális helyzetek is lehetnek.
A hagyományos mérnöki tudás
A németek precízek, jó szakemberek, műszaki vonalon kimagaslóak. Évtizedeken át abból éltek, hogy elképesztő minőséget tudtak, de szerencséjükre a többi uniós tagállamban annyi probléma volt, hogy az euró, a közös pénz nem tudott megerősödni, vagyis az exportpiacokon még különlegesen is versenyképes volt Németország.
Óriási, innovatív cégeik vannak, ezek közül érdemes kiemelni
az autóiparból a Mercedes-Benz-t, a BMW-t, a Volkswagent,
az energetikából az E.ON-t, az RWE-t,
az elektronikából a Siemenst, a Boscht,
vagy a vegyiparból és gyógyszeriparból a Merckt, a Bayert, a BASF-t.
Ugyanakkor van nagy informatikai cége is az országnak az SAP, illetve az Adidast, a Henkelt, vagy a Deutsche Telekomot sem kell nagyon bemutatni.
De mi történik most? Minden megroggyant, amiben a németek jók voltak:
- A legendásan erős német autóipart az tépázta meg, hogy az EU fellép a belsőégésű motorok, vagyis a fosszilis közlekedés ellen.
- A nagyon erős német energiaipart (igen, a csúnya szén és a nukleáris erőművek is részesei voltak ennek) leváltja a megújuló. A németek a szélenergiában és a napenergiában is sikeresek, de önkorlátozással sokat veszítettek.
- Németország és Oroszország gazdasági kapcsolatai hagyományosan kiválóak voltak (gondoljunk az Északi Áramlatokra, vagy Gerhard Schröder volt kancellár orosz szerepvállalására), ezt is ki lehetett dobni.
- Németország a világ vezető technológia-exportőre volt, erre megjött a deglobalizáció, mindenki, mindent maga szeretne megoldani.
Ebből csak válság lehetett
Németország a 2000-es évek óta nem látott mély krízisbe zuhant, kétéves visszaesés felé tart. El lehet mondani a külső okokat (magasabb energiaköltségek). deglobalizáció, világszintű óvatosság, kevesebb ipari beruházás, ezekhez kevesebb német beszállítás, de nem véletlen, hogy a német gazdák azért tüntetnek, hogy ébredjen már fel a német kormány is, és ne legyen önsorsrontó.
Nagyon szimpatikus lehet, ha egy ország védi a klímát és ezért a legnagyobb energiaválság idején – idő előtt – bezárja a nukleáris erőműveit, vagy támogatja a közlekedés dekarbonizációját, esetleg az ukránokat segíti és megszakítja hagyományos orosz kapcsolatait. De azért Németországban is érthető módon kelt megütközést, hogy valaki képviselje már, a mi, azaz a németek érdekeit is.
Mentsük meg a bolygót a kicsi Európából, de tényleg bezárjuk az erőműveinket, tényleg önként adjuk át a piacot a Teslának és a kínai elektromos autó gyártóknak? Vagy szeretjük az ukránokat, de biztos, hogy Németországnak kell elszenvednie a legjobban a szankciókat, a német-orosz gazdasági kapcsolatok megszakadását?
Sok a kritikus hang
A német mezőgazdasági termelők országos tiltakozásának az az oka, hogy a sok költséges akció miatt nekik már kevesebb jut, vagyis alacsonyabb támogatásra jogosultak, mint korábban.
Biztos, hogy a német gazdák sokkal jobban élnek, mint a magyarok, de az ő viszonyítási alapuk nem a magyar gauda, hanem a megelőző évek. És most rosszabb a német gazdáknak, de rosszabb a német építőiparnak is.
Sőt, a német háztartások fogyasztása is visszaesett, illetve a német hazai kormányzati kiadások is csökkentek az előző évhez képest. Egyik se nagyon, de azért csökkentek.
Ezt azért már úgy élik meg belföldön, hogy az ország gazdasága permanens válsághelyzetben van, és már csak euért is nagyon népszerűtlen az a kormány, amely sokat „papol”, nem egységes, de nem képes a német feldolgozóiparon segíteni.
Szeretnénk mi németek lenni
Mindaz, amit elmondtunk, természetesen csak úgy igaz, hogy a német gazdaság és technológiai tudás valójában elképesztően erős. Csupa olyan trendről hallunk a világban, ahol a hozzáadott érték, a kiművelt emberfők, a műszaki tudás felértékelődik, ahol a mérnök fontosabb, mint a közgazdász.
Ebbe ne lenne erős Németország? De, természetesen a németek nagyon erősek, de most olyan évek vannak, amikor a kevésbé energiaintenzív ágazatok felértékelődnek, amikor többet ér, hogy Spanyolországban sok a turista, mint az, hogy a németek jó turbinákat és lifteket gyártanak.
Lesz egy év, amikor Olaszország, Spanyolország, vagy Franciaország növekedése erősebb lesz, mint Németországé, de a német gazdaság arról még sokkal erősebb lesz, mint az olasz, a spanyol, vagy a francia.
Hamarosan helyreáll a világ rendje, a kissé szedett-vedett, eléggé átmeneti német kormány helyett jön majd egy erősebb, amely talán egy kicsit „önzőbb” lesz, jobban képviseli a német érdekeket.
Mi, magyarok pedig bármennyire is furcsa, éppen ennek drukkolunk, annyira rá vagyunk épülve a német megrendelésekre, hogy nekünk is az az érdekünk, hogy Németország legyen sikeresebb, és ha ehhez az kell, akkor akár legyen egy kicsit önzőbb is.
Németország továbbra is Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere, mind az export, mind pedig az import tekintetében. A 2023-as végleges áruforgalmi adatok még nem állnak rendelkezésre, de a 2022-es évben a 67,7 milliárd eurós áruforgalom a teljes magyar külkereskedelem 23 százalékát tette ki.