Közel 1700 éves a legrégebbi tárgy, amire december 3. és 5. között licitálni lehet a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján Budapesten. A Gratianus római császár korából sértetlenül megmaradt aranyérme mellett történelmi érdekességnek mondható az utolsó osztrák-magyar uralkodó által megrendelt karlánc, vagy a magyar légierő jelzését viselő Angelus pilótaóra és tisztitőr is.
18 millió forintos kikiáltási árról indult, végül több mint 43 milliót fizettek ki egy 8,27 karátos, sárga briliánssal készült gyűrűért – Szongoth Gergely, a BÁV ART árverésvezetője ezt az esetet idézi fel, mint a cég művészeti aukcióinak legnagyobb áremelkedését egy ékszer esetében.
Az esemény különösen emlékezetes volt, mivel hosszan elhúzódó licit zajlott szimultán online, telefonon és élőben a helyszínen. A teremben néma csend uralkodott, mindenki az árverésvezetőt figyelte, várva a végső kérdést: Senki többet harmadszor?
tette hozzá a szakember.
Mint mondja, az órák-érmék-ékszerek tételkörben ugyan gyakorta alacsonyabbak az összegek, mint például a képeknél, itt is kialakulnak azonban izgalmas, sokszor érzelmektől vezérelt versengések, ezek pedig viszik fel az licitek értékét.
Az árverés egy percek alatt lezajló üzletkötés, gyors döntésekkel, ilyenkor könnyen előfordul, hogy valakit elragad a hév. Az ilyen vevői körnél nem ritka, hogy páratlan ékszerekért több mint 40 millió forintot is kifizetnek.
ábrázolja a hangulatot a BÁV ART óra-, ékszer- és drágakőszakértője.
A BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján a csaknem 800 tétel között a festmények, ezüst műtárgyak, kerámiák és porcelánok, bútorok és történelmi fegyverek mellett mintegy 90 órára, 170 ékszerre és jó néhány numizmatikai érdekességre is lehet licitálni.
Néhány éve a magyar koronázási palást egy eredeti 4 centiméteres arany- és selyemfonállal hímzett és három igazgyönggyel díszített darabja okozott nagy izgalmakat, ugyanis a licit 1,8 millió forintról indult és végül közel tízszeres áron, 17 millióért ütötték le. A történethez hozzátartozik, hogy a palástdarab a Magyar Nemzeti Múzeumba került, aki az utolsó licitet követően élt a védett tárgyra vonatkozó elővásárlási jogával.
Az idei árverésen, legalábbis az óra-ékszer-numizmatika csoportban történelmi szempontból az egyik legérdekesebb tárgy egy Gratianus római császár által veretett, s a portréjával díszített aranyérme. Gratianus időszámításunk szerint 367 és 387 között uralkodott, tehát a 4,4 grammos érme csaknem 1700 éves és kiváló állapotban maradt meg. „Ha megállunk egy pillanatra és belegondolunk, micsoda története lehet ennek az aranyérmének, mennyit érhetett annak idején, hány kézben fordulhatott meg azóta, elképesztő mi mindent tudna mesélni” – jegyzi meg Szongoth Gergely.
Gratianus érméje az aukció legrégebbi darabja is, így nagy kérdés, meddig megy fel a liciten a 200 ezer forintos kikiáltási ár, ami mintegy fele annak, amennyiért egyébként egy szintén különlegesnek mondható, 1879-es arany amerikai tízdolláros érméért el lehet kezdeni licitálni.
Az érmék bő két évtizedig nem szerepeltek a BÁV ART kínálatában, az utóbbi időben azonban visszatértek. Egyfelől azért, mert önmagában a numizmatika iránt is nőtt az érdeklődés, másfelől egyre többen tekintenek úgy az aranyra, mint az egyik legbiztosabb befektetési lehetőségre. Az aranypénzek mellett többek között ezért is várható ismét nagy érdeklődés december 3-án az ékszerek iránt is. Ezek között megtalálható például a mindössze két évig trónon lévő utolsó osztrák-magyar uralkodó, IV. Károly által rendelt, 63 apró gyémánttal díszített arany karlánc, egy fehérarannyal ékített tahiti gyöngynyaklánc, vagy éppen egy 9 millió forintos kikiáltási árról induló briliáns garnitúra is.
Az órák is képesek érzelmeket kiváltani az árveréseken. Szongoth Gergely szerint ez többek között annak köszönhető, hogy mára jóformán eltűntek a férfi kiegészítők: nincs sétapálca, nem divat a zsebóra, a mandzsettagomb sem annyira elterjedt, így a gyűrűk – és rendszerint csak a karikagyűrűk – mellett az óra maradt egyfajta presztízsértékű férfi ékszer.
Ugyanakkor ezek igazából mechanikus műremekek, amelyek az ékszerjellegen túl is érdeklődést, sőt csodálatot válthatnak ki, ami a megszerzésükre sarkallja a vevőket. Ehhez jöhetnek ismét csak a történelmi vonatkozások.
December 3-án kalapács alá kerül például egy a magyar légierő vésetével jelzett Angelus pilótaóra és tisztitőr, amelyet a kommunizmus sajátos urizálásaként a Rákosi korszakban rendeltek egyenesen Svájcból.
Az órák között a licitharc sztárja lehet például a rejtett óramutatós Vacheron Constantin LeCoulture Galaxy Mystery férfi óra
vagy az arany-acél, jubilée szíjjal ellátott Rolex Lady-Datejust.
A legmagasabb kikiáltási árról azonban egy Corum Admiral’s Cup Challenger arany férfi karóra indul, és nagy kérdés, meddig megy el az 5,5 millió forintról kezdődő licit.
A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet iránt érdeklődők is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.