Az ukrajnai háborúval kapcsolatban készülődő béketárgyalásokat magyar szempontból kell értékelni, olyan békemegállapodásra van szükség, amely Magyarország és azon keresztül az európaiak biztonságát garantálja – jelentette ki a miniszterelnök az Országgyűlésben a frakcióknak adott viszonválaszában.
Orbán Viktor azt mondta: az ukrajnai háború ügyében Magyarország és a Vatikán állt kezdetektől fogva a béke oldalán, de most már az Egyesült Államok is a béke oldalán áll.
A kormánypártokat oroszbarátsággal vádoló ellenzéki kritikákra reagálva hozzátette: ezzel az Egyesült Államokat is éppen oroszbarátsággal vádolják. „Ehhez a véleményükhöz szeretnék gratulálni” – jegyezte meg.
Azt javasolta, hogy a készülőfélben lévő béketárgyalásokat és békemegállapodást próbálják „magyar szemüvegen keresztül” értékelni.
„Biztosan fontos kérdés, hogy mi történik Ukrajnával, de a legfontosabb, hogy mi történik Magyarországgal. És engem az érdekel, hogy olyan béketárgyalás jöjjön létre és olyan békemegállapodás szülessen, amely Magyarország biztonságát garantálja” – jelentette ki.
Jelezte: nem Ukrajna függetlenségéről és Ukrajna érdekeiről beszél, mint az ellenzék. „Nekünk nem ez a dolgunk. Olyan békemegállapodás kell, ami Magyarország, és azon keresztül az európaiaknak a biztonságát garantálja” – tette hozzá.
Hangsúlyozta: ha ez úgy fog előállni, hogy az a kísérlet, hogy Ukrajna bekerüljön a NATO-ba, meghiúsul, és Ukrajna ismét ütközőállam lesz, akkor ennek az ütközőállamnak a szabályozását úgy kell kialakítani, hogy az nekünk, magyaroknak biztonságot jelentsen. Ez az egyetlen szempont – szögezte le.