Aki olvas, abból kreatívabb, boldogabb ember lesz, a fiatalok pedig jobban tudnak fejlődni, jobb kognitív képességekkel állják meg a helyüket a világban – mondta a közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár Dabason, a Halász Boldizsár Városi Könyvtárban, ahol arra hívta fel a figyelmet, hogy a Könyvtári kihívásra november 15-ig lehet jelentkezni.
Vincze Máté beszédében rámutatott, hogy a statisztikák szerint a fejlett világban növekszik az olvasók, a könyvtárlátogatók és a kölcsönzések száma is, ezekre tehát természetes igény, szükség mutatkozik.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy
napjainkban különösen fontos az olvasás és a könyvtárlátogatás jelentette „énidő”, mivel pszichológusok és mentálhigiénés szakemberek szerint a kor emberére zúduló digitális tartalmak gyors dopamint szabadítanak fel, de hosszú távon mentális betegségek, például depresszió kialakulásához járulhatnak hozzá, és inkább visszafelé fejlesztenek.
Emlékeztetett, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pályázatának célja a könyvtárosok támogatása és bátorítása, hogy „még magasabb fokozatban végezzék eddigi, kiválóan ellátott tevékenységüket, kreatívabban neveljenek olvasókat”.
A Könyvtári kihívás célja az is, hogy Magyarország az Európai Unió öt legolvasottabb nemzetének egyike legyen – fűzte hozzá.
Felhívta a figyelmet, hogy a versenyre november 15-ig lehet jelentkezni, a pályázásról részletesen
a https://kultura.hu/konyvtarikihivas/ linken található információ.
Számos kategóriában díjazzák többek között az olvasók, a gyerek olvasók és a kikölcsönzött könyvek számának növekedését, valamint digitális kampányokat és a határon túli magyarok megszólítását is a féléves versenyben.
Kardosné Gyurkó Katalin, a KIM generációk együttműködését segítő miniszteri biztosa arról beszélt, hogy a könyvtárosok a könyvtárak lelkei, a műveltség elterjesztésének nagykövetei.
„Vezetők, akik képesek az emberek előtt megnyitni a könyvek világát” – fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy a fiatalok számára különösen fontosak a könyvtárak, hiszen ezek a közösségi terek lehetőséget kínálnak a világ valódi megismerésére, kérdések megfogalmazására.
„Kreatív módokon szerezhetnek tudást, ami túlmutat a jelenlegi gyors, szűkített és célzott információkon. A könyvtárakban lehet új nézőpontokkal találkozni, szabadon fedezhetik fel az őket érintő világot, és közben kialakíthatják a saját véleményüket is” – emelte ki.
Kardosné Gyurkó Katalin szerint a könyvtárak hidat képeznek a múlt és a jövő között: „aki a múltat megismeri, az nem hátranéz, hanem körbe tekint, elsajátíthatja az idősebbek, a múltunk, a nemzetünk tudását”.
Kiemelte, hogy így ismerhető meg a jelenünk is, ami pedig szükséges a megfelelő jövő kialakulásához. A tájékozottság, a tudás iránti kíváncsiság a nemzedékeket is képes közelebb hozni egymáshoz, hidat képezni fiatalok és idősebbek között.