A World Science Forumhoz kapcsolódva Tudományos Expo kezdődött a Szépművészeti Múzeumban, ahol Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus előadását is hallhatja a közönség – erről Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára beszélt a TV2 Mokka című műsorának adásában.
A háromnapos, ingyenes programsorozat célja, hogy közelebb hozza a tudományt az emberek mindennapjaihoz – emelte ki Bódis László.
Hozzátette, hogy a világ egyik legjelentősebb tudománypolitikai konferenciájához, a Budapesten zajló World Science Forumhoz kapcsolódó Tudományos Expón bemutatókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, kiállításokkal, kísérletekkel szeretnék felkelteni az érdeklődést a tudományok iránt, és megnyerni ifjú tehetségeket a tudomány, a kutatások számára.
A cél, hogy minél több fiatalt meggyőzzünk: érdemes tudományos, kutatói pályát választani. Ezt viszont már idejében el kell kezdeni. Azért választottuk ezt a formát, mert azt gondoljuk, hogy az érdeklődést a gyakorlati tapasztalatokon keresztül lehet a legjobban felkelteni
fogalmazott a helyettes államtitkár.
Elmondta, hogy a KIM, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia és a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében megvalósuló rendezvényen a kémia, biológia, fizika területén kiemelkedő magyar kutatók és egyetemi oktatók mellett szakpolitikusok is résztvesznek.
Bódis László kiemelte: az eseményen részt vesz Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus is, akinek az előadását szombaton 14 órától hallhatja majd a közönség. A Tudományos Expón Krausz Ferenc jelenlegi kutatásai kapcsán arról beszél majd, hogy fizikusként az orvostudomány területéhez kapcsolódva hogyan tudja megkönnyíteni az emberek mindennapjait.
A beszélgetés során a 3500 kutatót tömörítő HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatot a helyettes államtitkár a magyar kutatási szisztéma zászlóshajójának nevezte. Mint mondta, a Tudományos Expo különböző programjain a kutatóintézetek munkatársai is részt vesznek.
Bódis László a Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvénytervezet kapcsán elmondta: az Országgyűlésnek kedden benyújtott dokumentum tartalmazza, hogy milyen módon újulna meg és fokozná a teljesítményét a Magyar Kutatási Hálózat. Egyben arról is szól, hogy hogyan lehet hosszú távú, kiszámítható környezetet biztosítani a Kutatási Hálózatnak.
Az elmúlt tíz hónap során csaknem 100 nemzetközi kutató világította át, „hogy mire képes a kutatóhálózat, mik a kihívásai, mik az erősségei”. Ezt követték a kutatókkal való egyeztetések, és ezt képezte le az a törvény, amit a HUN-REN javaslatára most benyújtottunk az Országgyűlésnek – fejtette ki Bódis László.