Nem okozott meglepetést az MNB. A várakozásoknak megfelelően, mai ülésen is változatlanul hagyta a kondíciókat a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az alapkamat 6,50 százalékon, az overnight jegybanki betét 5,50 százalékon, az overnight fedezett hitel kamata 7,50 százalékon maradt – írja az Equilor elemzése.
Továbbra is bizonytalanok a kilátások. A megjelent közleményben a jegybank jelezte, hogy
az elhúzódó kereskedelmi és geopolitikai feszültségek változatlanul bizonytalan világgazdasági környezetet okoznak, de az elmúlt hónapokban megkötött kereskedelmi megállapodások hatására a globális konjunktúrakilátások némileg javultak.
A közlemény legfontosabb üzenete, az előretekintő iránymutatás, azaz az utolsó bekezdése nem változott:
A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. A Tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt.
Idén alacsonyabb inflációra és alacsonyabb növekedésre számít a jegybank
Éves átlagban a júniusi előrejelzéshez képest némileg alacsonyabban,
4,6 százalékon alakulhat az infláció és az év hátralévő részében várhatóan továbbra is a toleranciasáv felett tartózkodhat.
A jegybank legújabb előrejelzése szerint az áremelkedés üteme 2026 elején mérséklődhet tartósan a toleranciasávba, éves átlagban pedig a korábbi előrejelzésnél kissé magasabb szinten, 3,8 százalékon alakulhat 2027-ben 3,0 százalékos infláció várható.
Csökkentették a növekedési előrejelzést. Az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzést 0,8 százalékról 0,6 százalékra módosították, míg a jövő évre és 2027-re vonatkozó prognózis nem változott.
A prezentációban Varga Mihály kiemelte, hogy az inflációt felfelé mutató, a gazdasági növekedést lefelé mutató kockázatok övezik.
Az éves bázisú infláció változatlanul a toleranciasáv felett, 4,3 százalékon alakult augusztusban, míg a maginfláció 3,9 százalékra mérséklődött.
A jegybank közleménye szerint az erősödő forint kedvező hatásai egyre inkább megjelennek a feldolgozóipari termelői árakban és importában. A lakossági inflációs várakozások enyhén csökkentek, de továbbra is magas szinten tartózkodnak.
Nem mozdult el érdemben az euró-forint árfolyama a MNB döntésének hatására.
Varga Mihály sajtótájékoztatója során 389,5 forint környékére gyengült a hazai fizetőeszköz, azonban az irányadó szintek nem változtak. Ellenállás továbbra is 391,8 forint környékén látható, afölött pedig 393,51 forintnál húzódik további ellenállás. Lefelé változatlanul 338,78 majd 385,00 forintnál vannak fontosabb támaszok.