A Trump-kormány szankciókat vezetett be Oroszország két legnagyobb olajvállalata a Rosznyeft és a Lukoil ellen, és felszólította Moszkvát, hogy fogadja el az Ukrajnával folytatott háború azonnali tűzszünetét.
Donald Trump elnök hetek óta jelezte, hogy szankciókat szabhat ki Oroszországra, ha az folytatja a háborút, de eddig nem hozott jelentős büntető intézkedéseket – írja a CNN.
Ezzel egyidejűleg Trump „lemondta” a Putyinnal tervezett találkozót, mert
nem érezte úgy, hogy eljutnának oda, ahová el kell jutniuk.
Nyilatkozatában Trump kifejtette, hogy „érzi, itt az ideje” a szankcióknak, és megjegyezte, hogy „sokáig várt” azok bevezetésével. Az amerikai elnök azonban reméli, hogy „nem lesznek sokáig érvényben”, mert a háború véget ér.
Mivel Putyin elnök nem hajlandó véget vetni ennek az értelmetlen háborúnak, a Pénzügyminisztérium szankciókat vezet be Oroszország két legnagyobb olajvállalata ellen, amelyek finanszírozzák a Kreml háborús gépezetét
mondta Scott Bessent, amerikai pénzügyminiszter.
Bessent hozzátette:
A Pénzügyminisztérium készen áll arra, hogy szükség esetén további lépéseket tegyen Trump elnök újabb háború befejezésére irányuló erőfeszítéseinek támogatására. Szövetségeseinket arra buzdítjuk, hogy csatlakozzanak hozzánk, és tartsák be ezeket a szankciókat.
A szankciók a Rosnyeftet és a Lukoilot, valamint csaknem három tucat leányvállalatukat érintették. Az Egyesült Királyság a múlt héten célba vette a két olajvállalatot, az Európai Unió pedig szerdán újabb szankciócsomagot fogadott el.