A fiatalkori rákbetegek túlélési arányában és életminőségében Európán belül óriási különbségek vannak a gazdagabb és a szegényebb országok között. Uniós kutatások ezt a fájdalmas egyenlőtlenséget igyekeznek csökkenteni, ahogy erről a Horizon, az EU kutatási és innovációs magazinja nemrég hírt adott.
Az Európai Rákbetegség-egyenlőtlenségi Nyilvántartás szerint az EU-ban évente mintegy 14 000 gyermekkori rákos megbetegedést regisztrálnak. A nyilvántartás szerint a túlélési arány Bulgáriában 73 százalék, Litvániában 74 százalék, Magyarországon 79 százalék, míg Dániában 86 százalék és Ausztriában 85 százalék.
Egyszerűbben fogalmazva: 100 rákos gyermekből 13-mal több marad életben Dániában, mint Bulgáriában.
Első számú halálok a beteg gyermekek között
Tavaly év végén zárult egy hároméves, TREL nevű, uniós finanszírozású kutatási kezdeményezés annak érdekében, hogy az európai országok közötti nagyobb együttműködés révén javítsák a gyermekkori rák kezelését.
A TREL kutatói a gyermekek daganatainak kezelésével, pontosabban az agydaganatokkal, a neuroblastómával és a vesedaganatokkal foglalkoztak.
Ez azért volt különösen nagy jelentőségű, mert az agydaganatok a leukémiával és a limfómával együtt a gyermekkori rákos megbetegedések leggyakoribb típusai közé tartoznak.
Bár a gyermekkori daganatok nagyon ritkák és magas az általános túlélési arányuk, továbbra is ezek a daganatok a betegség miatt elhunyt gyermekek és serdülők halálának első számú okai, ami Európában évente mintegy 2 000 halálesetet jelent.
A litván vezetésű projekt kutatói az együttműködést ausztriai, belga, dániai, franciaországi, németországi, olaszországi és hollandiai partnereikkel (sajnos hazánk ebben az együttműködésben nem vesz részt) a testvérvárosi kapcsolatok révén folytatták, amely lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy könnyebben hálózatba lépjenek és együttműködjenek más országok kollégáival, ahol egy adott területen a kutatások fejlettebbnek számítanak.
A túlélési esélyek növelése érdekében a vizsgálatban részt vevő gyermekek személyre szabott kezelési terveket és a kutatócsoport által közösen elfogadott utókezelést kaptak. Egyes esetekben az orvosok más európai országok intézményeinek genetikusaival és bioinformatikusaival is együtt tudtak dolgozni, ami szintén jelentős pozitív hatással volt a fiatal betegek és családjaik számára.
A közös munka hatására Litvániában máris javulni kezdett a fiatal rákbetegek prognózisa.
Együttműködés a gyermekkori leukémiáért
Az akut limfoid leukémiában (ALL) szenvedő gyermekek és serdülők kezelési protokolljaival két további páneurópai vizsgálat, a NOPHO ALL2008 és az ALLtogether elnevezésű tanulmányok foglalkoznak. Ezek célja a gyermekkori leukémia túlélési arányának javítása volt olyan klinikai vizsgálatok révén, amelyek a TREL-hez hasonlóan az adatok, kezelési tervek és információk megosztását is magukban foglalták a különböző európai országok orvosai között.
A nemzetközi együttműködés azért kiemelten fontos egy olyan területen, mint a gyermekrák, mivel ezek a rákos megbetegedések rendkívül ritkák, nehéz elegendő számú beteggel rendelkezni ahhoz, hogy hatékony vizsgálatokat lehessen végezni és a protokollokat össze lehessen hasonlítani egyetlen vagy több kis ország határain belül.
A munka azonban nemcsak a kezelésről, hanem az életminőségről is szól. A kemoterápiában részesülő gyermekek akár 70 százalékát is érinti ugyanis legalább egy súlyos mellékhatás, beleértve súlyos fertőzéseket, akut vagy hosszú távú szervi károsodást, trombózist és anyagcserezavarokat. Az adatok megosztása abban is segíthet az orvosoknak, hogy elkerüljék a páciensek számára ezeket a szövődményeket.
A TREL kutatói által végzett eredményes munkának köszönhetően sikerült finanszírozást szerezni egy új projekthez, az ebben a hónapban induló SCARLET-hez, amely lehetővé teszi a további fejlesztések folytatását.