A földi élet legfontosabb kérdése: De hogy kezdődött?

Bár nagyon sokat tudunk az élet fejlődéséről, arról, hogy lett a molekulákból sejt, és így tovább, de hogy miként keletkezett a szervetlenből szerves arra egyelőre nincs válasz. Nemrégiben a Science Advances közölt erről egy érdekes cikket.

A Föld körülbelül 4,5 milliárd éves, és az ősi élet legrégebbi közvetlen fosszilis bizonyítékai – a sztromatolitok, vagyis a mikroszkopikus organizmusok – körülbelül 3,5 milliárd évesek.

Ezek, a földi élet legkorábbi bizonyítékai a kora-archaikumból kerültek elő Dél-Afrikában és Nyugat-Ausztráliában. A nyugat-ausztráliai 3,46 milliárd éves tengeri kőzetekből jó megtartású cianobaktériumokat ismerünk, de 100 millió évvel idősebb mintákban is valószínűsíthetők életnyomok ugyanezen a területen. Így elmondható, hogy az első élőlények fosszíliái és a sztromatolitok mintegy 3,5 milliárd évvel ezelőttről maradtak fenn, az ausztráliai „South Pole”, Déli-Sarknak nevezett terület kőzeteiből.

Egyes tudósok azonban azt gyanítják, hogy az élet még korábban keletkezett, a kezdetleges víztömegekben felhalmozódott szerves molekulákból – írja a CNN.

De honnan származik egyáltalán ez a szerves anyag? A kutatók évtizedekkel ezelőtt azt gondolták, hogy az ősi Föld óceánjaiban a villámlás kémiai reakciókat idézett elő, és spontán módon keletkeztek a szerves molekulák.

Most a Science Advances című folyóiratban megjelent új kutatás azt sugallja, hogy a vízpára töltött cseppjei között keletkező, alig látható „mikrovillámok” elég erősek lehettek ahhoz, hogy szervetlen anyagból aminosavakat hozzanak létre. Az aminosavak – a fehérjéket alkotó szerves molekulák – az élet legalapvetőbb építőkövei.

A Földön az élet keletkezéséhez szinte biztosan szükség volt egy energetikai katalizátorra

mondta Dr. Amy J. Williams asztrobiológus és geobiológus, a Floridai Egyetem geotudományi tanszékének docense.

Ahhoz, hogy az animósavak kialakulhassanak, olyan nitrogénatomokra van szükségük, amelyek képesek szénnel kötődni. A nitrogéngáz atomjainak felszabadítása erős molekuláris kötések felbontását igényli, és óriási mennyiségű energiát igényel Williams szerint:

A villám, vagy ebben az esetben a mikrovillám, rendelkezik azzal az energiával, amely képes a molekuláris kötések felbontására, és így elősegíti az új molekulák keletkezését, amelyek kritikusak a földi élet keletkezéséhez

Azonban a mikrovillámokkal kapcsolatos új elmélet ellenére is maradnak kérdések az élet eredetével kapcsolatban. Míg egyes tudósok támogatják az élet legkorábbi építőköveinek elektromos töltésű kezdetét, egy alternatív hipotézis szerint a Föld első aminosavai a tengerfenéken lévő hidrotermális nyílások körül főttek ki, amelyeket tengervíz, hidrogénben gazdag folyadékok és extrém nyomás kombinációja hozott létre.

További hírek