A KLM május végén újraindítja Izraelbe tartó járatait, a holland légitársaság 11 hónappal ezelőtt függesztette fel a Tel-Avivba közlekedő járatokat a biztonsági helyzet miatt – tájékoztatott a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál szerdán.
A KLM a Hamász palesztin iszlamista szervezet 2023. október 7-i támadását követően, a Gázai övezetben indított izraeli offenzíva kezdete után függesztette fel ideiglenesen a járatait.
A légitársaság 2024 áprilisa és júniusa között rövid kísérletet tett az újraindításukra, de az Irán és Izrael közötti feszültség fokozódása miatt ismét felfüggesztette a szolgáltatást.
Jelenleg a Schiphol holland nemzetközi repülőtér és Tel-Aviv közötti járatok mindkét irányban „speciális leszállással” működnek a ciprusi Lárnaka repülőterén.
A NOS holland közszolgálati műsorszolgáltató információit ismertetve a hírportál közölte: a légitársaság szerint a körülmények kellően javultak a szolgáltatások újraindításához.
A légitársaság illetékes szóvivője közölte: a KLM naponta végez biztonsági ellenőrzést.
A járatok újraindítása pedig számos tényezőtől függ, döntéseik saját információkon és a kormányzattal folyatott konzultációkon alapulnak
tette hozzá.
A beszámoló szerint a holland külügyminisztérium továbbra sem tanácsolja a beutazást Izrael Gázával, Libanonnal és Egyiptommal határos részeibe.
Az ország többi területére a holland külügy január 13-án narancssárga jelzést adott ki, ami azt jelenti, hogy az utazás csak akkor ajánlott, ha feltétlenül szükséges.
A hírportál idézte Chris van Elswijk szakszervezeti vezetőt, aki az ANP holland hírügynökségnek azt mondta, a légitársaság alkalmazottai közül többen is kifejezték aggodalmukat a Tel-Avivba tartó járatok újraindításával kapcsolatban.
A kollégák félnek elrepülni egy olyan repülőtérre, ahol nem is olyan régen egy rakéta csapódott be
fogalmazott Chris van Elswijk a NOS műsorszolgáltatónak nyilatkozva.
Felszólította a KLM-et, hogy garantálja: az alkalmazottak ne kényszerüljenek olyan járatokon dolgozni, amelyeken nem érzik magukat biztonságban.