A világ legnépszerűbb sportjai: nem is olyan egyeduralkodó a foci

Új immunkémiai technológiát dolgozott ki az Anthelos Kft.
2023-02-11
Az iPhone tervezője alkotta III. Károly király koronázási jelvényét
2023-02-12
Show all

A világ legnépszerűbb sportjai: nem is olyan egyeduralkodó a foci

Young football supporter fans cheering with international flags at soccer match - Happy people with multicolored tshirts having fun together outdoors - Sport championship concept on warm vivid filter

Mi a legnépszerűbb sport az egyes országokban? Ez elsősorban attól függ, hogy azt nézzük-e, hogy hány szurkoló követi a sportág elitjét, vagy azt, hogy hányan gyakorolják az adott sportágat. Mindenesetre meglepő lehet, de a futballnak a világ legnépesebb államaiban bőven vannak vetélytársai.

Egy képzelt párbeszéd Magyarországon alighanem így játszódna le:

  • Melyik a világ legnépszerűbb sportja?
  • Hát, a foci mi más is lehetne?

A legtöbb magyar szurkoló alighanem így válaszolna a nyitókérdésre. Mindjárt látni fogjuk, hogy nem is tévedne, de azért egy pillanatra bizonytalanítsuk el az olvasót!

Annak függvényében, ha tudja, hogy a világ három legnépesebb államában, vagyis Kínában, Indiában, illetve az Egyesült Államokban egyáltalán nem a labdarúgás vezeti a népszerűségi listákat, még mindig azt mondaná, hogy a foci a legnépszerűbb? Hiszen Kínában a pingpong és a kosárlabda, Indiában a krikett, az Egyesült Államokban pedig az amerikai foci a legnézettebb, a legkedveltebb sport.

Na de mit nézünk?

Rögtön közbevethetjük, hogy a legnézettebb és a legtöbbek által űzött sportok listái aligha esnek egybe minden esetben. Van persze bőven átfedés is, de azért ha belegondolunk, hogy a jogging milyen népszerű sport, de ki a fene nézne kocogó embereket a tévében, miközben sokmilliós tábora van a Forma 1-nek, vagy a pankrációnak, ugyanakkor viszonylag kevesen vannak, akik szabadidejükben méregdrága autókkal versenyeznek, vagy úgy regenerálódnának, hogy a barátaikkal nagyon látványos, birkózásra, de egyben színpadias megsemmisítésre utaló mozdulatsorokat gyakorolnának.

Ezek persze extrém példák, de tényleg vannak olyan sportok, amelyeket nagyon sokan szeretnek űzni, tollaslabda, asztalitenisz, tenisz, golf, röplabda, de nem nagyon vannak olyan államok, ahol ezek a numero uno sportágak a sporttal foglalkozó televíziós csatornákban. Azok ugyanis nem ölik egymást azért, hogy tollaslabdát, vagy röplabdát közvetítsenek, miközben a tenisz és a golf azért a tévében is népszerű, nem utolsósorban azért, mert sokat dob a sportágak „üzleti vonzerején”, hogy idősebb korban is űzhetők, így egy vagyonosabb üzletemberi kör is elérhető velük.

Igen, tényleg a foci nyerne

Mindenesetre a foci azért még minden szempontból vezet. A Föld 8 milliárd fős népességéből 3,5 milliárd követi a játékokat, 250 millióan űzik is a sportot a világ 200 országában, még játékvezetőből is annyi van, mint fél-Magyarország, nagyjából 5 millió. A futball gyakorlatilag egész Dél-Amerikában, de Európa nagyobb részében, illetve Afrikában és a Közel-Keleten is kiemelten népszerű.

A világ következő legnépszerűbb sportága a krikett (2,5 milliárd szurkoló), amelyet ugyan sokkal kevesebb országban játszanak, de azok eléggé népesek, főleg olyan ázsiai államok, ahol korábban a britek megvetették a lábukat. Geográfiailag ez elsősorban az indiai szubkontinens (India, Afganisztán, Pakisztán, Nepál és Banglades).

A követők: kosárlabda, gyeplabda

A kosárlabda (2,2 milliárd rajongó) és a gyeplabda (2 milliárd).már kicsit le van maradva. Itthon előbbinek bőven vannak rajongói, de azért egy válogatott meccs itthon sem olyan nemzeti ügy, mint fociban, utóbbiban pedig tényleg kevésbé vagyunk ott.

Ha egy sport népszerű Kínában, vagy Indiában, az elég nagyot dob a globális sorrenden, a kosárlabda például Kínában nagyon népszerű (ahogy talán meglepő módon, a Fülöp-szigeteken is ez a legkedveltebb), míg a gyeplabda eléggé sokfelé, Indiában nagyon megy, de olyan helyeken is, például a Benelux-államokban, vagy Argentínában, ahol nem feltétlenül várnánk ezt.

A szakszövetségek taglistája is beszédes, a legnagyobb sportági szövetségek közül a foci (FIFA), a kosár (FIBA), vagy az úszószövetségeknek (FINA) több mint 200 tagja van, gyeplabdában már csak 140, míg krikettben 100 körüli az aktív ország, de azok között vannak nagyon népesek.

Európában is vannak „különcök”

Európában talán azt gondolhatnánk, hogy a foci az egyeduralkodó, de meglepő módon korántsem mindenhol. Lettországban és Litvániában a kosárlabda sokkal jobban megmozgatja a szurkolókat, a finnek, de talán még a szlovákok is a jégkorong-válogatottért őrülnek meg jobban, és több északi országban (például Norvégiában), de akár még Ausztriában is fontosabb nemzeti ügy tud lenni a téli olimpia, vagyis a sí-, illetve északon a sífutó versenyek, mint a foci.

Írországban pedig egy egészen érdekes, máshol szinte ismeretlen sport a legizgalmasabb, az ír (gaelic) futball. Ez egy olyan játék, amiben kézzel-lábbal lehet egy nagyjából kézilabdaméretű kapuba, vagy a felette kifeszített oszlopok közé belőni, vagy beütni a landát.

A sportág érdekessége, hogy ez egy olyan sport, ahol a nemzeti bajnokság megnyerése nagyobb siker, mint bármely nemzetközi torna. Az All-Ireland Senior Championship döntőjét minden évben Dublinban rendezik meg, ilyenkor több mint 80 ezer ember érezik a fővárosba és nagyjából megáll az élet. Ahol egyébként még játsszák a sportot, főleg az Egyesült Államokban, ott is jellemzően az írek teszik ezt.

További kedvencek

Van még néhány olyan ország, amelynek különleges kapcsolata van olyan sportokkal, amelyet mi, magyarok nem nagyon űzünk, bár természetesen a csírái már itthon is megvannak.

Az asztalitenisz természetesen itthon is népszerű, valaha világverők voltunk benne, de Kínában a pingpong sok helyen külön tantárgy az iskolában, és a környéken, Koreában, vagy Japánban is nagyon kedvelt a viszonylag kis helyen végezhető sport.

A rögbi Európa egyes országaiban és országrészeiben (főleg Nagy-Britanniában) nagyon népszerű, de a Fidzsi-szigeteki Köztársaság, Tonga, Pápua Új-Guinea, Új-Zéland és néhány más polinéziai szigetország életében szinte egyeduralkodó.

Ausztrália ki is lóg a sorból, meg nem is. Náluk nem a rögbi a number one, hanem egy újabb fociverzió, ez pedig az ausztrál foci.

A baseball is sokfelé kedvenc, de Japánban, Kubában, Venezuelában, vagy Dominikában kifejezetten a legnépszerűbb.

És a legextrábbak

Megfigyelték, hogy eddig csak olyan sportokról volt szó (a síelést leszámítva), amelyet labdajátéknak tartunk, mégha az a labda olykor csak egy korong, egy tojás, vagy egy tollszerű valami)? Van azonban pár ország a világon, ahol a „labda nem rúg labdába” a legnépszerűbb sportok versenyében.

Egyes szigetek életében jön szóba a szörf, ami nem a mi szörfünk, hanem a hullámlovaglás, mint nemzeti sport. Nagyon különös, hogy Bhutánban az íjászat, Laoszban pedig a kickbox a nemzeti sport.

Végül nagyon érdekes, ahogy a hatalmas, de gyéren lakott Mongólia sportol. Itt a küzdősportok a népszerűek, nem véletlen, hogy Mongólia a nyári olimpiákon is cselgáncsban, boxban és birkózásban szerezte az érmeit. De nem ezek a sportok a legkedveltebbek az országban, hanem a bökh, vagyis a tradicionális tánccal fűszerezett birkózás a legnépszerűbb. Ez egy nagyon látványos, extrém öltözékkel, a meccsek előtti és utáni speciális mozdulatokkal fűszerezett, állítólag Dzsingisz Kán óta űzött hagyományos vetélkedés. Nagyon szimpatikus, hogy udvariasságra nevel, a játékosok a meccsek előtt és után is tisztelettel köszöntik egymást, és ha valakit sikerül földre vinni, kötelező játékelem utána a vetélytárs felsegítése.

Az év legnagyobb versenye, a három napos júliusi Naadam, amelynek döntőjére 1024 sportoó érkezhet, aki itt nyer olyan nemzeti hős lesz, aki különféle rangokat nyerhet (ezek között van elefántról, sólyomról, oroszlánról elnevezett cím is). A legnagyobb mongol bajnok, a 11-szeres győztes, Badmaanyambuugiin Bat-Erdene miután visszavonult, az ország hadügyminisztere is lett. ,

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.