fbpx

Az erősebb nem gyengéi – Miért veszélyesebb a COVID-19 a férfiakra?

Talán már szívesen elfelejtenénk a koronavírust, de sajnos még nem múlté. A jó hír azonban, hogy a tudósok egyre több adattal rendelkeznek az új kórokozóval kapcsolatban, ami azt is jelenti, hogy egyre pontosabb képet kaphatunk a fenyegetésről, és közelebb juthatunk a megoldáshoz. Már hónapokkal ezelőtt kiderült, hogy nemzetközi adatok szerint a SARS-CoV-2 által okozott betegség gyakoribb a férfiak körében. Újabb eredmények szerint pedig ennek hátterében az állhat, hogy a férfi nemi hormonok segítik elő a vírus bejutását a sejtekbe.

A legfrissebb globális adatok szerint a betegség nagyjából háromszor gyakoribb a férfiak körében, mint a nőknél. Lombardiában áprilisban 1591 személy került intenzív osztályra, akiknek 82 százaléka volt férfi. New York-ban a legújabb adatok szerint a halálozási ráta minden korcsoportban magasabb volt a férfiak között. Ezek alapján már felmerült, hogy esetleg hormonális tényezők befolyásolhatják a vírusfertőzés lefolyását, és azóta számos újabb megfigyelés született, ami ezt látszik alátámasztani. Spanyolországban a kórházba került férfiak között aránytalanul sokak fején látszott férfias típusú hajhullás, ami a tesztoszteronhoz köthető. Egy vizsgálat szerint 41 férfiből 29-re, vagyis 71 százalékra volt ez jellemző, egy másik vizsgálatban pedig 122 férfi közül 96, vagyis 79 százalék kopaszodott. A normál populációban ez az arány 31-51 százalék körül van, tehát a betegek között felülreprezentáltak a kopaszodó férfiak, ami arra utalhat, hogy ők nagyobb valószínűséggel betegednek meg.

A férfias típusú kopaszodás fokozatai
A férfias típusú kopaszodás fokozatai

Egy Olaszországban végzett vizsgálat szerint azt is megfigyelték, hogy prosztatarákos férfiaknál, akiknél a terápiás beavatkozások hatására a férfi nemi hormonok mennyisége jelentősen lecsökken, jóval kisebb az esélye a fertőződésnek, mint azoknál, akik ilyen kezelésben nem részesültek. Egy amerikai kutatócsoport a vérben keringő férfi nemi hormonok mennyisége és a COVID-19 súlyossága között talált összefüggést. A jelenség hátterében álló biológiai mechanizmusra a prosztatarák szakértői hívták fel a figyelmet, akiket egy korábban publikált eredmény vezetett rá a vírusfertőzés és a férfi nemi hormonok közötti összefüggésre.

Elsőként március elején német kutatók számoltak be a Cell című biológiai szaklapban, hogy az ACE2 receptor a bűnös a vírus sejtbejutásában. Ezt azóta általánosan elfogadott ténynek fogadták el, és a tünetek kialakulásának magyarázatában is gyakran hivatkoznak erre a sejtfelszíni fehérjére. A vizsgálat azonban arra is rávilágított, hogy emellett a TMPRSS2 nevű mebránfehérje, ami egy fehérjéket hasító enzim, szintén fontos szerepet játszik a vírus bejutásában. A folyamat lépései a következők: a SARS-CoV-2 a TMPRSS2-höz kötődik, a TMPRSS2 hasítja a vírus egyik burokfehérjéjét, ami így képessé válik hozzákötődni az ACE2-höz, ez pedig a vírus felvételére utasítja a sejtet.

A SARS-CoV-2 burokfehérjéjét egy sejtfelszíni enzim (TMPRSS2) hasítja, így képes lesz az ACE2-höz kötni, ami bejuttatja a sejtbe
A SARS-CoV-2 burokfehérjéjét egy sejtfelszíni enzim (TMPRSS2) hasítja, így képes lesz az ACE2-höz kötni, ami bejuttatja a sejtbe

Hogy mi köze ennek a férfi nemi hormonokhoz? A prosztatadaganatok nagyjából felénél kimutatható a TMPRSS2 mutációja. A TMPRSS2 ezekben az esetekben fokozza a tumorsejtek osztódását, az enzim azonban a férfi nemi hormonok hatására kezd el aktivizálódni a prosztatában és feltehetőleg a szervezet más sejtjeiben is. A több férfi nemi hormon tehát nagyobb mennyiségű TMPRSS2-vel járhat együtt, ami pedig fokozza a vírus sejtbejutásának valószínűségét (ne feledjük, hogy ezek a hormonok nemtől függetlenül minden emberben jelen vannak).

Mindez arra is lehetőséget adhat, hogy a fertőzötteknél enyhítsék a betegség lefolyását, hiszen elvileg a férfi nemi hormonok mennyiségének csökkentésével, vagy a TMPRSS2 közvetlen gátlásával megakadályozható lenne, hogy a vírus újabb sejtekbe jusson be. Ezzel a céllal tesztelik például Los Angelesben a degarelix és Baltimore-ban a bikalutamid nevű vegyületeket, amelyek (az agyalapi mirigyre kifejtett hatásuk révén) gátolják a nemi hormonok termelődését. Remélhetőleg ez az újabb ismeret e hatóanyagokból készülő gyógyszerek révén segíthet a súlyos betegség kialakulásának megelőzésében.

További hírek

Szólj hozzá!