A közép-kelet-európai bankpiac továbbra is a stabilitás és a magas jövedelmezőség jegyében működik, amelyet az akvizitív bankok erős tőkepozíciója és a konszolidációra irányuló stratégiai törekvések támogatnak – derül ki a Deloitte legfrissebb, immár hetedik alkalommal elkészített Közép-Kelet-Európai Bankpiaci Akvizíciós Tanulmányából. Az elemzés rávilágít arra, hogy bár a 2024-es évben csökkent a tranzakciós aktivitás, a piac konszolidációja továbbra is folytatódik.
Csökkenő akvizíciós aktivitás, de további konszolidáció
A magas kamatkörnyezet jelentős profitabilitást biztosított a bankszektor számára, ami csökkentette az eladási kényszert a kisebb, kevésbé hatékony szereplők körében. Emellett a szűkülő piaci likviditás és az akvizíciós finanszírozás megdrágulása is visszafogta a tranzakciós kedvet.
Ennek ellenére a piaci pozíciók erősítése és a mérethatékonyságra törekvés miatt a konszolidáció továbbra is kulcsfontosságú marad a régióban.
Márton Albert, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás partnere, a Portfolió Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások közép-kelet-európai vezetője szerint:
2024-ben régiós szinten ugyan némileg kevesebb banki M&A tranzakció történt mint 2023-ban, azonban ezzel együtt is mozgalmas évünk volt. Tranzakcióinkon keresztül jól látjuk az eladói és vevői motivációkat, mely alapján a régiós banki konszolidáció folytatására számítunk a következő időszakban is.
A monetáris politika hatása a bankpiacra
A jegybankok inflációcsökkentő likviditás sterilizációs intézkedései szintén hozzájárultak a banki akvizíciós piac visszaeséséhez, mivel szűkítették az olcsó források rendelkezésre állását.
Ugyanakkor a várható monetáris lazítások új lendületet adhatnak a banki M&A aktivitásnak.
Csomor Csaba, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás igazgatója, a Deloitte Blokklánc és Digitális Eszközök közép-európai vezetője szerint:
A magas kamatkörnyezet jelenleg két oldalról is visszafogja a banki M&A piacokat. Egyrészt a kevésbé hatékony szereplőknek is kedvező üzleti környezetet teremt, így azok nem kerülnek tranzakciós kényszerbe, másrészt megdrágítja az akvizíciós finanszírozást. A várt új monetáris lazítási ciklus így két oldalról is lendületet adhat a banki tranzakciós piacoknak.
Fintech szektor szerepe a banki ökoszisztémában
A tanulmány külön foglalkozik a fintech szektor fejlődésével és annak hatásával a banki ökoszisztémára. A digitalizáció és az innovatív megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak, ami a hagyományos banki szereplők stratégiájára is hatással van.
A Deloitte tanulmánya részletes áttekintést nyújt a közép-kelet-európai bankpiaci trendekről, a makrogazdasági háttérről és a fintech innovációkról, így értékes forrás lehet a bankszektor szereplői és a befektetők számára.