Az apák a gyermeknevelésben egyre nagyobb figyelmet kapnak, hiszen jelentős hatással vannak gyermekeik szociális, érzelmi és kognitív fejlődésére. Ma már nagyon sok kutatási eredmény számol be arról, hogy a támogató és elkötelezett apák pozitívan befolyásolják gyermekeik teljes életét. Az apai jelenlét egyértelműen hozzájárul a gyermek szociális kompetenciájához, jobb iskolai teljesítményt eredményez, valamint érzelmeik megfelelő szabályozásában is jelentősége van.
Az apák közvetett hatása
Az egyik legfontosabb közvetett tényező a gyermek fejlődésében az apa és az anya kapcsolatának minősége, jellemzői.
Amennyiben a szülők közötti kapcsolat támogató, szeretettel teli – vagyis harmonikus, – az meleg légkört, biztonságos környezetet teremt a gyermek számára.
Ez az érzelmi biztonság elengedhetetlen tényező a gyermek érzelmi stabilitásának megteremtésében. A szülők közötti összhang pozitív mintát biztosít. A megfelelő családi légkör elősegíti a gyermek szociális készségeinek fejlődését és az önszabályozást is segíti.
Ezzel szemben, ha a szülők között folyamatos konfliktus vagy feszült viszony érzékelhető, az hosszú távon káros módon befolyásolja a gyermek érzelmi jólétét.
A tartós és fel nem oldott konfliktushelyzetek, maró viták, haragos mondatok, de még az eltitkolt feszültség is növelhetik a gyermek szorongását,
érzelmi instabilitást eredményezhetnek, és negatív befolyásolhatják a gyermek magatartását. Mindez tanulási nehézségeket hozhat és agresszív megnyilvánulásokhoz is vezethet. A gyermekek különlegesen finom szenzorokkal veszik a szülők közti kommunikációt, rendkívül érzékenyek a családban honoló légkörre, és aktuális viselkedésükkel gyakran tartanak tükröt a szülőknek. Tűpontosan világítanak rá a szülők közötti feszültségekre a saját magatartásukon keresztül.
Az apák közvetett hatásának egy másik fontos aspektusa az, hogy milyen valós, érzékelhető módon támogatják partnerüket a gyermeknevelés során. Támogatják e egyáltalán? Az apák által nyújtott érzelmi és fizikai támogatás ugyanis jól mérhetően – az édesanyán keresztül –hatással van a gyermek jólétére.
Az apa jelenléte és az általa nyújtott szövetség és támogatás óriási segítség az anya kiszolgáltatott helyzetéből (is) fakadó stresszének legyőzésében.
A apa támogatását élvező édesanya jobban tud fókuszálni gyermeke igényeire, így képes fizikailag és érzelmileg egyaránt kiegyensúlyozottabb környezetet teremteni a gyermek/gyermekek számára. A kiegyensúlyozott, támogató kapcsolat a szülők között sok pozitívumot ajándékoz a feleknek és a családnak egyaránt. Egyrészt mindkét szülő hatékonyabban és pozitívabban tud részt venni a gyermek életében, másrészt a gyermek egy meleg érzelmekkel teli légkörben fejlődhet.
Mindemellett amikor az apák aktívan részt vesznek a háztartásban és a gyermeknevelésben – vagyis nem besegítenek kicsit az anyának, hanem partnerek a feladatok igazságos elosztásában – akkor abban segítenek, hogy a gyermekek pozitív képet alakíthassanak ki a nemi szerepek egyenlőségéről.
Az ilyen családi modell kiváló lehetőséget ad a gyermekek számára, hogy negatív sztereotípiák bevésése nélkül fejlődjenek.
Megérthetik és a későbbiek során elvként vihetik tovább azt, hogy a családi feladatok közös felelősséget is jelentenek.
Az apák közvetlen hatása
Az apák gyermekeik gondozásában, nevelésben való közvetlen részvétele elősegíti a szoros érzelmi kötődés kialakulását. Amikor egy apa aktívan veszi ki a részét a feladatokból és nem csak egy ritkán látott vendég gyermeke életében, amikor megfelelő mennyiségű minőségi időt tölt vele, közös programokat szervez, hosszú, mély beszélgetéseket kezdeményez, – olyan élményeket biztosít, amelyek elősegítik egy mély érzelmi kapcsolat kiépítését.
Az apa-gyermeke között jelenlévő szoros kapcsolat érzelmi biztonságot nyújt a gyermek számára, ami sok egyéb mellett pozitívan befolyásolja a gyermek önértékelését.
Az apai figyelem és szeretet is kulcsa a gyermek érzelmileg kiegyensúlyozott, magabiztos felnőtté válásának.
Az apák közvetlen hatása a gyermekek szociális készségeiben is fontos.
Azok a gyermekek, akiknek apjuk aktívan részt vesz az életükben, kevesebb nehézség mellett tudnak megfelelő, pozitív kapcsolatokat kialakítani kortársaikkal.
A konfliktushelyzeteket is jobban kezelik és megengedőbbek, toleránsabbak, empatikusabbak másokkal.
Az apa-gyermek interakciók során a gyermekek könnyedén elsajátíthatják, hogyan kell igazán hatékonyan kommunikálni, asszertív módon képviselni érdekeiket és önmagukat. Valamint együttműködőbbek és alkalmazkodóbbak változatos és változó körülmények mentén is.
Értékes momentum az is, hogy az édesapák igen gyakran az anyáktól eltérő módon játszanak és kommunikálnak csemetéikkel – amely eltérés, a más – változatos fejlődési tapasztalatokat kínál.
Az apák közvetlen részvétele a gyermekek kognitív fejlődésében is jelentős.
Az apák rendszerint „kalandkeresésre” ösztönzik a gyermekeket, kihívásokat mutatnak, fizikai aktivitásra ösztönöznek.
Ezek együttesen remekül segítik a problémamegoldó készségek és a kreatív gondolkodás fejlesztését. Az apák izgalmas játékkihívásai észrevétlenül is elősegítik a gyermekek kognitív fejlődését. Az apával folytatott nagy beszélgetések, a közös felfedezések, a közös olvasás, az új ismeretek megszerzése (a tudás átadása) a gyermek szellemi növekedését segítik elő, nem mellesleg az anyanyelv fejlesztésében is jelentős a szerepük: az apák bővíthetik gyermekeik szókincsét.
Több kutatás is kimutatta már, hogy azoknál a gyermekeknél jól láthatóan kimutatható az eredményesebb iskolai munka, akiknek apjuk aktívan részt vesz iskolai életükben.
Az apai támogatás és részvétel nemcsak motiválja a gyermeket a tanulásban, de hatékonyan megerősíti a gyermekben a felelősségvállalás és a kitartás fontosságát az apa figyelő szeme. Az apa által nyújtott támogatás és kontroll a házi feladatokban, a közös tanulás vagy az iskolai teljesítmény pozitív elismerése a gyermek iskolai sikerét biztosíthatják.
Egyértelműen kijelenthető, hogy az apai jelenlét emeli a gyermek önbizalmát és elősegíti,valamint megerősíti a tudás iránti vágyát.
Az apák közvetlen részvétele szintén fontos szerepet játszik a gyermek viselkedésének pozitív alakításában. Azok a gyermekek, akik az életükben aktívan jelenlévő apával rendelkeznek, jellemzően kevesebb viselkedési problémát mutatnak, mint azok a gyermekek, akiknek apjuk folyton háttérben marad, vagy egyáltalán nincs jelen.
Az apai elvárások, a megfelelő minták és az iránymutatás segítik a gyermekek számára a határok felismerését és tiszteletbe tartását, a szabályok elfogadását és az azokhoz való alkalmazkodást,
valamint a felelősségteles magatartást. Az apai jelenlét ugyanakkor segíti a gyermeket abban is, hogy kezelni tudja a stresszt és képes legyen úrrá lenni az élet hozta, meg nem úszható frusztrációkon is.
Az apák hosszú távú hatása
Az apai jelenlét hosszú távú hatása azonban nemcsak a gyermekkorra korlátozódik, felnőttkorban is megmutatkozik, az életút során gyakran és igen markánsan tetten érhető.
Azok a gyermekek, akik olyan szerencsések voltak, hogy gondoskodó, támogató édesapával nőhettek fel, nagyobb valószínűséggel válnak maguk is felelősségteljes, gondoskodó, pozitív érzelmi légkört nyújtó szülőkké.
Az apák által mutatott pozitív példák alapján képessé válnak arra, hogy párjuknak jó partnere legyenek és ők maguk is aktívan vehessenek részt a saját családjuk életében.
Ez az apai minta akár generációkon átívelő hatást is biztosíthat, hiszen azok a felnőttek, akik gyermekként élvezhették a JÓ apa jelenlétét, akik szoros érzelmi és fizikai kapcsolódást élhettek át édesapjukkal, mindig nagyobb eséllyel építenek ki hasonlóan támogató, szeretettel teli kapcsolatot saját gyermekeikkel is.
Így a támogató apai hatás nemcsak egy generációra, hanem több generációra is pozitív hatással bírhat.
Az apák tehát alapvető szereplői a gyermekek fejlődésének, legyen szó közvetlen vagy közvetett hatásokról. Az apák bevonása pedig nem csupán a gyermekek jólétét biztosítja, de hatással van a teljes családrendszerre is. A kutatások egyre inkább megerősítik, és hangsúlyozzák, hogy az apák aktív részvétele egyszerűen nélkülözhetetlen. Szükség van az édesapákra, hogy gyermekek sikeres, kiegyensúlyozott, boldog felnőttekké válhassanak.