Számos változást hoz az Országgyűlés elé terjesztett adócsomag a hazai cégek számára, ami többek között bővülő adómentes juttatásokat, változó áfa és ágazati adókat, új adóeljárást és pontosított globális minimumadó számítást is jelenthet jövő januártól.
Meggyőződésem, hogy azok a vállalatok, amelyek már most megkezdik a felkészülést, és tudatosan alakítják át a pénzügyi- és adófolyamataikat, képesek lesznek versenyelőnyre szert tenni az új adóévben. Ebben óriási szerepe lesz annak, hogy ki lesz képes hatékonyan integrálni a különböző AI technológiai megoldásokat, amelyekkel akár drasztikusan is növelhető az eredményesség, miközben csökkenthetők a működési költségek
hangsúlyozta Vékási Tamás, az EY Magyarország vezérigazgatója és az adó- és jogi tanácsadási üzletág hazai és régiós vezetője a vállalat konferenciáján.
Az eseményen bemutatott, közel 300 adó- és pénzügyi vezető körében készült felmérés eredményei alapján az árfolyamkockázatok és az elvárt béremelések teljesítése jelenti most a legnagyobb kihívást a válaszadók számára.
Olyan ügyek szerepelnek még a TOP5 kockázat között, mint az infláció- és az energiaárak ingadozása, vagy a folyamatos működéshez szükséges cash flow biztosítása.
A legnagyobb adókockázatot idén is a transzferárazás és az Áfa területén látják a döntéshozók, ugyanakkor a társasági adó és a globális minimumadó bevezetése is nehézségekkel járhat. A kutatás arra is rávilágít, hogy a cégek közel felénél nemrégiben zárult le, folyamatban van, vagy éppen most fog indulni adóellenőrzés, mindenki más pedig arra számít, hogy hamarosan kopogtatnak nála a revizorok.
A költségvetési fegyelem ma minden vállalatnál központi kérdés. Ugyanezt látjuk az államigazgatásban is, ami egyenes utat jelenthet a szigorúbb adóellenőrzésekhez. Kulcskérdés, hogy a cégek ne tétlenül várják a megbízólevelet, hanem tudatosan készüljenek fel a NAV ellenőreinek érkezésére
emelte ki Vékási Tamás. Az EY vezérigazgatója hozzátette, hogy érdemes rendszeresen felülvizsgálni az adózási folyamatokat, hiszen az AI-forradalom elképesztő sebességgel hozza azokat a megoldásokat, amelyekkel a cégek növelhetik a hatékonyságukat és csökkenthetik többek között az adóvizsgálatok kockázatát is az esetleges hibák előzetes kiszűrésével.
A felmérés szerint bár még a megkérdezettek közül senki sem integrálta teljesen az AI-t a pénzügyi terület működésébe, de 10-ből 8 válaszadó már elkezdett foglalkozni a mesterséges intelligencia bevezetésével.
Az EY szakemberei felhívták arra is a figyelmet, hogy az új technológia bevezetéséhez fontos az előre átgondolt stratégia és a megfelelő ütemterv, amely a kollégák oktatását és a belső szabályzatok kialakítását is magába foglalja.