Claude Monet a világ legismertebb festői közé tartozik, kétségkívül a francia impesszionizmus egyik legnagyobb alakja. A virágok ábrázolása kedvenc témái közé tartozott, képei előtt nagyon hosszú időt el lehet tölteni tanulmányozva a különleges technikát. Csakhogy ritkán van Monet kiállítás, itthon pláne. Most mégis számos képét megnézhetjük Budapesten egy nem szokványos kiállítás keretében.
A nagy sikerű Vincent van Gogh immerzív kiállítás után megérkezett Claude Monet Budapestre.
2000 m2-es, fény- és hanghatásokkal felvértezett kiállítás mutatja be az impresszionizmus legmeghatározóbb alakjának műveit és vetíti ki minden elérhető felületre.
A kiállításon nem eredetiben nézhetjük meg Monet leghíresebb festményeit, hanem virtuálisan, kivetítve vagy másolatokat láthatunk, viszont nagyon sokat és egyben megtekinthetjük a leghíresebb festményeket. Elolvasva az iránymutatást adó feliratokat, jobban megismerjük a mestert, mint korábban bármikor.
Az impresszionista festészet legismertebb művei kelnek életre a kiállítóteremben, fénnyel és színekkel árasztanak el minden négyzetcentimétert és teljesen körülölelik a látogatókat.
A digitális és auditív elemek segítségével még jobban elmerülhetünk Claude Monet varázslatos képzeletében, amelyet újra és újra vászonra vetett, egy kisebb kiállító teremben pedig a művész életéről, múzsáiról, szenvedéséről és sikereiről hallhatunk.
Monet 1840-ben született Párizsban, egy igen szerény körülmények között élő családba. Nagyon hamar elkezdett rajzolni, karikatúrákat készített számolatlanul, majd később komoly tanulmányokba kezdett. Mesterei azonnal rájöttek, hogy különleges tehetséggel van dolguk. Tanult klasszikusoktól és másoktól is, a plan air, a természetben festés egyik úttörője lett. A párizsi szalon kiállításon folyamatosan visszautasították képeit, ez Monet nagyon megviselte, még öngyilkosságot is megkisérelt.
Ennek ellenére kora festői őt tekintették az impresszionizmus atyjának, csodálták művészetet. Valójában magát a kifejezést, az impresszionizmust is az ő képe ihlette. A 1872-ben festett – Impresszió, a felkelő nap – kép után alkotta meg Louis Leroy kritikus az impresszionizmust, mint kifejezést, amellyel mintegy lekicsinylően szándékozott meghatározni az irányzatot. A művészek viszont büszkék voltak rá, és felvették a nevet.
Később Givernybe költöztek, ahol Monet egy nagy kertet épített, és ott festette képei nagy részét.
1880-as–90-es években Monet elkezdte a „sorozatképeit”, amelyben a fényhatásokat és az időjárási viszonyokat ábrázolta. Az első ilyen a Kazlak-sorozat, amelynek darabjait több szemszögből, más napszakokban készítette. Később a Nyárfák, a Roueni katedrális, a Parlament, a Szajna reggel és a Tavirózsák sorozatát festette meg.
Életének vége felé megromlott látása, de a munkát nem hagyta abba, továbbra is nagyon termékeny maradt.
A BOK csarnokban látható kiállítás azért jó, mert bevezeti a fiatalabb korosztályt a művészetekbe, rövid leírásokkal orientálja a látogatót: mi, hogy játszódhatott le a festő lelkében. Megmutatja, miként élt, hogy dolgozott. Láthatjuk Monet szobáját, a festményei inspirációjául szolgáló kerti hidat, körös-körül virággal. És a falakra óriási méretekben kivetített Monet festmények, pedig valóban mindenkit lenyűgöznek.
A hely egyértelműen az instások kedvence lehet, hiszen különleges, szokatlan képek készülhetnek itt, amellyel ezerszám begyűjthetők a like-ok.
Aki pedig a kiállítás végén még erőt érez magában, VR szemüvegen keresztül mehet be Monet festményeibe, megnézheti például a Giverny házat, a szobákat, a gyönyörű kertet, ahol annyi festmény készült. Tényleg nagyon izgalmas, érdemes kipróbálni még ha kicsit hányingerünk is lesz utána, de mindenképpen megéri.
Ha tehát azt szeretné, hogy gyermeke ismerkedjen a művészettel, az impresszionizmussal, Monet-val, érdemes elhoznia ide őt, garantáltan tetszeni fog neki.