Hány amerikai katona van Európában? – És hol van a legtöbb?

Németország, Olaszország és Lengyelország ad otthont a legtöbb amerikai katonának – az ukrajnai háború miatt nőtt a létszám, de a hidegháború óta megszokott védőernyő jövője mára finoman szólva is bizonytalan lett. Összegyűjtöttünk mindent az amerikai katonai jelenlétről, megnéztük azt is, milyen feladatokat látnak el kontinensünkön az Egyesült Államok fegyveresei.

Az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth első európai útján figyelmeztette partnereit: az amerikai katonai jelenlét Európában nem tart örökké, amivel alaposan felkavarta az európai állóvizet. És bár azóta amerikai és európai tisztségviselők rendre cáfolták, hogy Donald Trump elnöksége alatt megingott volna az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettsége, vagy hogy Washington a csapatok kivonásán gondolkodna – ám kevesen kételkednek abban, hogy ez a pillanat előbb-utóbb elérkezik.

Biztos vagyok benne, hogy az amerikai jelenlét Európában valamilyen mértékű csökkentése be fog következni

mondta Ben Hodges nyugalmazott altábornagy, az Egyesült Államok európai hadseregének egykori parancsnoka. Ennek apropóján összegyűjtöttük, hány amerikai katona állomásozik kontinensünkön, és milyen feladatokat látnak el.

Európa az egyik legfontosabb – volt

Az Egyesült Államok fegyveres erői a világ számos pontján állomásoznak, jelenleg mintegy 165–166 ezer amerikai katona szolgál az USA területén kívül, ami a teljes aktív állomány nagyjából 12–13 százaléka​.

A legnagyobb kontingens Ázsiában található:

Japánban 53 000 fő, de Dél-Koreába is jutott 24 000 katona, akik a második világháború, illetve a koreai háború óta fennálló szövetségek miatt állomásoznak ott​.

Európában is jelentős az amerikai jelenlét:

Németországban több mint 35 ezer katona szolgál, ezzel Japán után a második helyen áll.

Összehasonlításul, az Indo-csendes-óceáni térségben mindösszesen 77 ezer amerikai katona állomásozik, míg

Európában – a 2022-es orosz–ukrán háború miatti erősítéseket is beleszámítva – jelenleg mintegy 80–84 ezer fő szolgál​.

A Közel-Keleten ezzel szemben már csak néhány ezer amerikai katona tartózkodik, Bahreinben 3 ezer, Irakban ennél is kevesebb, 2,5 ezer, ami azt mutatja, hogy az USA súlypontja a terrorizmus elleni háború lezárultával jelentős mértékben Európára helyeződött.

Oda, ahol egyébként a második világháború óta folyamatosan jelen voltak.

Igaz, a hidegháború éveiben ez a jelenlét a csúcspontján meghaladta a 400 000 főt, a Szovjetunió felbomlása után viszont jelentősen csökkent, majd az orosz–ukrán háború kitörése óta ismét növekvő pályára állt.

2025 elején mintegy 84 000 amerikai katona szolgál Európában több mint 40 katonai bázison a kontinens északi részétől (pl. Grönland) egészen Törökországig – döntően NATO-tagországokban –, garantálva a kontinens keleti szárnyának védelmét.

Németország a legnagyobb bázis

A legnagyobb amerikai kontingens továbbra is Németországban található.

Stuttgart környékén működik az USA európai (EUCOM) és afrikai (AFRICOM) parancsnoksága is, míg Ramstein és Spangdahlem légibázisai a NATO integrált légvédelmi rendszerének kulcselemei.

Németország központi szerepe nemcsak földrajzi elhelyezkedéséből, hanem logisztikai, légiszállítási és egészségügyi kapacitásaiból is fakad – Landstuhl katonai kórháza például az USA legnagyobb tengerentúli intézménye.

Emellett Németország része a NATO nukleáris megosztási programjának: Büchel légibázisán amerikai B61 atomfegyverek találhatók.

Olaszországban több mint 12 000 amerikai katona állomásozik, többségük a​ Haditengerészet és a Légierő állományát erősíti.

Az USA 6. flottájának parancsnoksága Nápolyban székel, illetve Szicíliában, a Sigonella támaszponton működik egy fontos amerikai haditengerészeti légibázis, ahonnan tengeri járőrgépek és drónok üzemelnek a Földközi-tengeren és Észak-Afrika felett. Ugyancsak Dél-Olaszországban, Nápoly közelében vannak a NATO egyes dél-európai parancsnoki elemei.

Az Amerikai Légierő fő olaszországi bázisa Aviano Észak-Olaszországban, ahol harci repülőgépek állomásoznak, amelyek szükség esetén Európa délkeleti térségében vagy a Közel-Keleten is bevethetők.

Az Amerikai Hadsereg legfontosabb olasz támaszpontja Vicenza, ahol a 173. Ejtőernyős Dandár központja van – ez az alakulat adja Európa és Afrika gyors reagálású erőit.

Ezenkívül Olaszországban, Ghedi és Aviano bázisokon amerikai B61 atomfegyverek vannak telepítve a NATO nukleáris megosztás keretében, ezek hordozására az olasz légierő is fel van készülve. Olaszország földrajzi elhelyezkedése miatt az USA déli szárnybeli és mediterrán műveleteinek központja. Az itteni bázisokról támogatták például a líbiai hadműveleteket, innen ellenőrzik a Földközi-tenger térségét, és az Afrikába irányuló amerikai erőfeszítések (pl. szomáliai, szaharai terrorellenes műveletek) logisztikai hátterét is adják.

Olaszország emellett befogadja a NATO európai rakétavédelmi rendszerének egy elemét: a Nápolytól nem messze található NATO-parancsnokság koordinálja a dél-európai légvédelmet, beleértve a romániai és spanyolországi amerikai rendszereket is.

Az Egyesült Királyságban jelenleg mintegy 10 000 amerikai katona teljesít szolgálatot​.

Az erők gerincét az Amerikai Légierő adja, amely több RAF (Royal Air Force) bázist használ, ilyenek Lakenheath és Mildenhall Anglia keleti részén. Lakenheath-ben amerikai F-15-ös, illetve újabban már F-35-ös vadászbombázók várják a bevetést, amelyek a NATO légierejének ütőképességét növelik Európában. Mildenhall támaszponton tanker repülőgépek és speciális műveleti egységek állomásoznak.

Emellett az USA jelentős felderítő és hírszerző infrastruktúrát is fenntart itt, például a Menwith Hill állomás műholdas és elektronikus hírszerző központ, amerikai–brit közös üzemeltetéssel. A brit szigeteken lévő amerikai egységek elsősorban a légierő európai jelenlétét erősítik, és innen biztosítanak stratégiai felderítést valamint légi utántöltési kapacitást a NATO számára.

Lengyelországban védik a NATO keleti szárnyát

Lengyelországban 2017 óta folyamatosan nő az amerikai katonák létszáma, amely a 2022-es ukrajnai háború után érte el eddigi csúcspontját. Jelenleg mintegy tízezreen vannak, és zömmel rotációs alapon látják el feladataikat.

Az USA és Lengyelország közötti védelmi megállapodások alapján állandó jelleggel működik Poznańban egy előretolt amerikai hadosztály-parancsnokság, amely az első állandó amerikai bázis a volt keleti blokk területén​.

Emellett egy páncélos dandárcsoport (kb. 4-5 ezer fő, harckocsikkal és páncélozott járművekkel) és egy harci repülő ezred elemei, valamint több kisebb támogató alakulat is tevékenykedik itt.

A 2022-es invázió idején az USA a 82. Légideszant Hadosztály több ezer katonáját vezényelte Lengyelország délkeleti részére (a Rzeszów–Jasionka repülőtérhez), hogy megerősítse a NATO keleti szárnyát és logisztikai csomópontot létesítsen az Ukrajnának szánt nyugati fegyverszállítmányoknak.

Az ideiglenes erők egy részét 2023–24 folyamán átcsoportosították az ország más részeibe vagy visszavonták, Lengyelország az USA számára a NATO keleti határának fő pillére.

Az itteni amerikai csapatok célja Oroszország elrettentése – Lengyelország közvetlenül határos Oroszországgal (Kalinyingrád) és a Belaruszon keresztül Ukrajnával –, valamint a balti államok védelmének támogatása szükség esetén.

Az amerikai jelenlét Varsó számára biztonsági garancia, Washington számára pedig lehetőség, hogy közvetlenül a frontvonal közelében legyenek bevethető erők egy válság esetén.

Lengyelország ezenfelül kulcsszerepet játszik az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatás tranzitjában: az amerikai és NATO-fegyverszállítmányok egy jelentős része lengyel területen keresztül jut el Ukrajnába, amerikai katonák segédletével​.

Romániában az amerikai erők elsősorban a Fekete-tengeri térség védelmét szolgálják. A deveselui Aegis Ashore rakétavédelmi bázis, a Mihail Kogălniceanu légibázis, valamint a rotációs alapon érkező harci dandárok biztosítják a délkeleti NATO-tagállamok védelmét.

Románia stratégiai jelentősége a Krím félsziget orosz annektálása után tovább nőtt.

Spanyolországban, a Rota haditengerészeti bázison és a Morón de la Frontera légibázison összesen 3–3,5 ezer amerikai katona állomásozik. A NATO tengeri rakétavédelem részeként négy előretolt Aegis romboló is itt teljesít szolgálatot. Spanyolország kulcspozíciót tölt be az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger közötti logisztikai hídként.

Törökországban jelenleg mintegy 1700 amerikai katonát tartanak számon, döntően az incirliki bázison, amely légierő-parancsnokságként és potenciális nukleáris fegyverraktárként is szolgál.

Bár az USA és Törökország kapcsolata az utóbbi években feszült volt, a stratégiai együttműködés töretlenül fennáll, főként a közel-keleti műveletek miatt.

További hírek