Hogyan tanítsuk a gyerekeket a természetről?

Ókori freskókat fedeztek fel egy volt veronai mozi alatt
2021-06-16
Újkőkori település maradványaira bukkantak horvát búvárok az Adriai-tengerben
2021-06-16
Show all

Hogyan tanítsuk a gyerekeket a természetről?

Sokunknak fontos a környezetvédelem, de amikor arról beszélünk, hogy a természetről tanítsuk a gyerekeket, nem csak erről van szó. Földünk megismerése éppoly fontos mind földrajzilag, mind a természetet tekintve.

A következőkben a Játékliget segítségével megnézzük, hogyan taníthatjuk a gyerekeket anélkül, hogy tanulásnak éreznék.

Mutassuk meg a földgömböt

Sokat tanulhatnak a gyerekek, ha földgömbön mutatjuk meg, hogy hol lakunk, a földrészeket. Kíváncsiságukat felkelti, hogy a Föld gömbölyű, mennyi földrész van, érdekelni fogja őket, hogy hol élnek a jegesmedvék. Valószínűleg nagyon sok kérdést tesznek fel arról, hogy él a kedvenc állatuk, melyik országról hallottak már, hova utaznának szívesen.

Ültessünk növényeket

Ha van kertünk vagy egy nagyobb erkélyünk, ültessünk konyhakertet. Tervezzük meg együtt, hogy mit, hova ültetünk. A gyerekeknek vehetünk gyerekméretű talicskát, gereblyét, ásót, így együtt tudunk kertészkedni. Elmehetünk megvenni a magokat, palántákat. Akár virágos kertet is ültethetünk, ha azt jobban szeretnénk. Miután elültettük a magokat, csodálhatjuk, ahogy nőnek a növények. Ha ők ültetik és nevelgetik, sokkal jobban fogják tisztelni a virágokat.

Erdei séták

Kisebb erdei séták alkalmával megfigyelhetjük a madarakat, erdei növényeket. Itt megtanulhatják a gyerekek a fák és növények neveit, évszaktól függően más és más lehet érdekes az erdőben. Ha szemeteszsákot is viszünk magunkkal, és összeszedjük az eldobált szemetet, azzal a szelektív hulladékgyűjtésre hívhatjuk fel a figyelmet.

Túrázzunk

A nagyobb gyerekekkel hosszabb túrára is indulhatunk, a legjobb, ha egy tanösvényt keresünk fel. A tanösvényeken sok információs táblát találunk, melyekkel könnyebben tanulhatunk a terület élővilágáról. Ha hosszabb időt tölthetünk egy tanösvényen, akár le is rajzolhatunk a gyerekekkel egy-egy fát, virágot. Vihetünk magunkkal akár távcsövet vagy iránytűt, így annak használatával is megismerkedhetünk.

Jó, ha néha megállunk, beiktatunk egy kis pihenőt, hogy az információt legyen idő feldolgozni. Útközben használhatunk bogármegfigyelő szetteket, nagyítóval megnézhetjük a fák leveleinek erezetét.

Kísérletezés

Ha van otthon mikroszkópunk, akkor alatta megvizsgálhatjuk a különböző leveleket, növények erezetét. Emellett növeszthetünk kristályt is. Ma már több természettel kapcsolatos kísérletezőkészletet lehet kapni, például a vulkánok működését is szimulálhatjuk. Rakhatunk a szobába még foszforeszkáló csillagokat vagy naprendszert is.

A gyerekek természet iránti szeretetre való tanítása nagyon fontos, hiszen a jövőt ők alkotják, a természeti kincseink pedig végesek, ezért a Föld megóvására kell őket tanítani.(X)

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.