Ki tud több neves futballistát megvenni? Kinek vannak erősebb európai focibefektetései? Kié a regionális fociközvetítések joga? És ki rendezhet futballvébét? Különös terepe lett két dúsgazdag arab állam, Katar és Szaúd-Arábia elkeseredett versengésének.
Álljon itt két látszólag kizárólag a sport világában érdekes hír!
Az angol Newcastle United BL-csoportmeccsen 4-1-re legyőzte a francia PSG-t.
A FIFA úgy döntött, hogy a 2030-as futball–világbajnokságot Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezheti, de egy-egy meccset rendeznek Argentínában, Uruguayban és Paraguayban is.
Bármennyire is meglepő lehet, ez a két hír, egy különös vetélkedés, a katari-szaúdi versengés két nagyon fontos eseménye volt.
Egy különös viszály az iszlám világban
Az iszlám világot 2017-től nagyjából 3,5 évig egy nagyon különös viszály osztotta meg.
2017 közepétől Szaúd-Arábia vezetésével és az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Egyiptom, a Maldív-szigetek, Mauritánia, Dzsibuti, illetve a Comore-szigetek, Niger, és Gabon részvételével egy csapat állam rátámadt Katarra.
Szerencsére nem katonákkal, de a diplomáciai kapcsolatok megszakításával, gazdasági blokáddal, beutazási tilalommal. Katarnak ez valójában meg sem kottyant, olyan erős muszlim államok, mint Törökország, vagy Irán légi úton segítették az ellátását, a világ egyik leggazdagabb állama meg tudta venni azt, amire szüksége volt.
Több mint három év után Katar végül kibékült az ellenfeleivel, a 2022-es katari vb-n már részt vett Szaúd-Arábia is, újra megnyíltak a határok.
Azt pontosan utólag sem lehet tudni, hogy mi állt a viszály hátterében. Voltak ugyan hivatalos magyarázatok (Katar beavatkozik más országok belügyeibe, az Al-Jazeera dohai tévén keresztül választásokat befolyásol, terroristákat finanszíroz, illetve túlságosan is jóban van Iránnal), de azért az irigység és a rivalizálás akkor is benne lehetett a döntően szaúdi-katari konfliktusban, ha ezt így nem mondta ki senki.
A vihar elcsendesült, de nem múlt el
Mint a spanyol Marca sportnapilap most egy részletesebb cikkben is beszámolt róla, a vetélkedés a felszínen elmúlt, de a mélyben a sértett felek nem felejtettek.
Ám szerencsére a versenyfutás fő terepe immár tényleg csak a foci.
A katariak 2022-ben vébét rendezhettek. Ez ugyan nem biztos, hogy a legjobb döntés volt a FIFA részéről, hiszen nagyon meleg volt, a szurkolóknak szokatlan volt az alkoholtilalom, a világ figyelme a nők csorbult jogaira fókuszált, a stadionépítéseknek sok áldozata is volt és szokatlan volt a téli rendezés is.
Aztán mindkét ország (az utóbbi időben különösen Szaúd-Arábia) eszelős pénzt költött a focira.
Rijád elképzelései szerint az így elköltött pénzek majd javítják az ország megtépázott renoméját, amit részben a korlátozott szabadságjogok, részben Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró brutális meggyilkolása és feldarabolása okozott.
Mindenesetre mindkét ország vett neves klubokat, de saját otthoni csapataiba is vásárolt focistákat, Szaúd-Arábia olyan kiválóságokat is, mint Cristiano Ronaldo, Neymar, vagy Karim Benzema, míg Katar egy szinttel lejjebb vásárolt be, például Marco Verrattit, Giovannit és Philippe Coutinhót szerezte meg.
Focicsapatok összecsapása
Az országok a külföldi vásárlásokban sem voltak szerények. Katar legértékesebb klubja az említett francia PSG lett, míg Szaúd-Arábiáé az angol Newcastle United.
Sok más klubot is arab befektetők birtokolnak.
A ma a legjobb klubnak tartott, tavalyi BL-győztes Manchester Cityt például Egyesült Arab Emírségekbeli befektetők birtokolják, de a két korábbi fő ellenlábasnak ez a két nagy klubja van.
Erre mi történt, a Bajnokok Ligája csoportkörében hamar összekerült a Newcastle United és a PSG, ami így valóban sokkal nagyobb jelentőséggel bírt az arab világban, mint egy sima BL-meccs.
Ennek pedig egy izgalmas üzleti versengés is az oka volt. A sportmeccsek azért váltak különösen érzékennyé, mert Katar és Szaúd-Arábia között van egy 1 milliárd dolláros vita.
A tévécsatorna
A beIN Media Group egy katari állami tulajdonú, globális sport- és szórakoztatóipari hálózat, amely 5 kontinensen, 43 országban és 7 különböző nyelven terjeszt szórakoztató műsorokat, közvetít élő sporteseményeket. Amikor Katar és Szaúd-Arábia rosszban voltak, akkor igyekeztek egymás nemzetközi klubvásárlásait is vétózni, de a szaúdiak harcoltak a sportcsatorna ellen.
Ebből lett az összetett per, Szaúd-Arábia nem tudott megállapodni a sok neves bajnokság jogait birtokló katari céggel, majd megpróbálta felvásárolni, amikor ez nem sikerült, akkor pedig nem harcolt eléggé a kalózletöltések ellen.
Mivel Katar úgy ítélte meg, hogy a szaúdi állam nem védekezett az illegális letöltések ellen, méretes pert indított.
Amikor tehát a nagy meccs eljött, bár a nagyfőnökök barátkoztak, ráadásul nem akárkikről van szó, hiszen a két említett futballklub vezetésével megbízott szaúdi, illetve katari tisztviselők közvetlenül az uralkodótól kapták a megbízásukat, de a tét és a presztízs óriási volt.
A szaúdiak mostanában nyernek
Egy időben mindig Katar állt nyerésre. Megnyerte a blokád-viszályt, óriási sportversenyeket rendezhetett, de újabban Szaúd-Arábia egyre gyakrabban próbálja kicsavarni szomszédja kezéből a régió sportjának irányítását, már Szaúd-Arábia is egyre nagyobb sportesemények rendez.
El tudta vinni Szaúd-Arábiába a spanyol és az olasz szuperkupát, van Forma-1-es futamuk, autóversenyük, neves golf tornájuk és bármennyire is furcsán hangzik megkapták a 2029-es Ázsiai Téli Játékok rendezői jogát, amelyhez speciális technológiát fognak alkalmazni. És, ha már sokat emlegettük a nagy meccset, a „szaúdi” Newcastle 4-1-re megverte a katari PSG-t is.
Katar persze nem hagyja magát, rendre újabb és újabb neves klubok megvásárlását vizsgálja.
A 2034-es futball vb
Cikkünk bevezetőjében arról is beszéltünk, hogy ki rendezi a 2030-as vb-t. Ennek pedig azért van jelentősége, mert nagyon úgy tűnik, hogy 2034-ben Szaúd-Arábia ebben is behozhatja a nagy versenytársát.
Kiderült ugyanis, hogy Ázsiából eddig egyedül Szaúd-Arábia jelentkezetti a 2034-es vébé rendezésére. Márpedig, ha a 2030-as focivébét együtt rendezhetik amerikai, afrikai és európai országok, akkor szinte biztosra vehető, hogy a következő vb olyan földrészre megy, amelyik az előzőből kimaradt.
Így bár hivatalosan semmit nem tudunk még a 2034-es rendezési pályázatról, de ha azt feltételezzük, hogy ázsiai házigazda lesz és Ázsiából október 31-ig csak Szaúd-Arábia jelentkezik, nagyon úgy tűnik, hogy Szaúd-Arábia újabb csatár nyerhet. Igaz, Ausztrália, amely átjelentkezett Ázsiába, maga is azt tervezi, hogy összeránt egy rendezői koalíciót.
Akárhogy is lesz, az európai futballszurkoknak egy jó hírrel is szolgálhatunk, ha Szaúd-Arábia pályázata sikeres lesz, sört is lehet majd kapni, mert Szaúd-Arábia máris ígéretet tett az alkohol szigorú tilalmainak részleges feloldására.