Kommunikációs kampányt indít a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a nyári utazások alatti pénzügyi döntések támogatására. Ennek keretében a jegybank felhívja a figyelmet többek között a tudatos bankkártyahasználatra, emellett gyakorlati tanácsokkal és hasznos tippekkel segíti a körültekintő utazástervezést – jelentette be a Magyar Nemzeti bank.
A Pénzügyi Navigátor honlapján összeállított tematikus tartalmakból, a közösségi médiában, a vármegyeszékhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor Tanácsadó irodákban, illetve az MNB Ügyfélszolgálatán is segítséget nyújtanak ebben a kérdésben – tájékoztatott az MNB.
Külföldön biztonságát tekintve
a készpénzhez képest előnyösebb megoldás lehet a bankkártya használata,
miközben kisebb összeget érdemes készpénzben is magunkkal vinni.
Utazás előtt, ha szükséges,
érdemes felemeltetni a kártyán beállított költési limiteket
vagy a napi lehetséges tranzakciók darabszámát is.
Hasznos lehet
jelezni bankunk ügyfélszolgálatának, hogy a bankkártyát külföldön szeretnénk használni,
nehogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer szokatlan helyről érkező tranzakciónak minősítse azt – sorolta figyelmeztetéseit a jegybank.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy fontos tájékozódni
az utazás helyének kártyaelfogadási szokásairól,
illetve a bankkártyaműveletekhez kapcsolódó átváltási árfolyamokról, egyéb költségekről, díjakról. A legtöbb országban – Magyarországhoz hasonlóan – a kártyás fizetés díjmentes, azonban a készpénzfelvételnek a magyarországinál általában magasabb a költsége – emelték ki.
Fizetésnél, készpénzfelvételnél a kártyatársaságok a külföldi kártyás ügyletek összegét
először euróban vagy amerikai dollárban terhelik
tovább a magyarországi hitelintézet felé, függetlenül attól, melyik országban történt a fizetés. Ha a kártyához forintszámla kapcsolódik, akkor a hazai bank ezután egy előre meghatározott árfolyamon átváltja a kártyatársaság által küldött összeget forintra.
Ha tehát nem az Egyesült Államokban vagy az euróövezetben nyaralunk, akkor két átváltás is történhet – magyarázta közleményében az MNB.
Külföldi tranzakcióknál lehetőség van úgynevezett
helyszíni átváltásra
(dinamikus valutakonverzióra, DCC) is, ha a POS-terminál vagy ATM felkínál ilyet. Ez azt jelenti, hogy a vásárlást vagy készpénzfelvételt átlátható módon már a külföldi helyszínen forint alapon végezhetjük el (a tranzakcióval egyidejűleg látjuk a számlánkról levonandó fix forintösszeget).
Az Európai Gazdasági Térségben az ATM-en vagy POS terminálon DCC igénybevételével bonyolított kártyás fizetési műveleteknél a pénznemek közötti átváltás teljes díjáról az Európai Központi Bank legfrissebb euró devizaárfolyamához képest számított százalékos árrés formájában – a fizetési művelet kezdeményezése előtt az ATM-en és az értékesítés helyén (például a kasszánál vagy digitális formában a POS terminálon, illetve online vásárlás esetén a képernyőn) – is tájékoztatást kell kapnunk – hívta fel a figyelmet a jegybank.
E szolgáltatás azonban
jellemzően többletköltséggel jár,
mert a számított árfolyam kedvezőtlenebb a fogyasztónak, illetve az üzemeltetést végző külföldi szolgáltató is díjat számíthat fel.
A helyszíni átváltással kalkulált forintösszeget nem kötelező elfogadni: minden esetben dönthetünk úgy (s e választási lehetőséget a szolgáltatóknak az ATM vagy POS kijelzőjén is jól láthatóan meg kell jeleníteniük), hogy a vásárlás vagy készpénzfelvétel ellenértékét az adott ország helyi pénzében fizetjük ki.
Ekkor a tranzakció forintra átszámítása és bankszámlára terhelése a – jellemzően kedvezőbb árfolyamú – „hagyományos” kártyatársasági (például VISA, MasterCard) és banki átváltással történik – ismertette az MNB.