Hét előadással és interaktív bemutatókkal várják a városligeti intézmény szakemberei az állatkerti szakmai munka és annak tudományos alapjai, az állatkertészet, valamint az állatkerti kulisszatitkok iránt érdeklődőket pénteken.
A Fővárosi Állat- és Növénykert szerdai közleménye szerint a programokra elsősorban a felnőtteket, középiskolásokat, valamint általános iskola felső tagozatán tanuló gyermekeket várják.
Mint írják, a Kutatók éjszakáján Benyó András Ízeltlábúak az Állatkertben, Varga Nikolett Cetkutatás az Ománi-öbölben, Sándor István pedig Hogyan mentették meg az állatkertek a vadlovakat? címmel tart előadást, Hanga Zoltán pedig arról fog beszélni, hogy mit esznek az állatkerti állatok. Lesznek előadások az állatkerti állatorvoslásról, a dajkacápa neveléséről, valamint az állat-növény interakciókról is.
A tájékoztatás szerint az interaktív állomáshelyeken további érdekességeket fednek fel az állatkerti munkatársak. Például azt, hogy hogyan működik a kábítólövedék és a célba juttatására használt fúvócső, hogyan próbálják álcázni magukat az ízeltlábúak, hogy hogyan mentik az Állatkertben a segítségre szoruló vadállatokat, valamint hogy mi minden kell a tengeri állatok gondozásához és egészségvédelméhez.
A közlemény felidézi, hogy az Állatkert által a Kutatók éjszakájára szervezett programok középpontjában az állatkertészet áll. Ez egy olyan alkalmazott multidiszciplína, amely összefogja, integrálja többek között a zoológia, az élettan, az állatorvostudomány, a genetika, a botanika, a közgazdaságtan és még több más tudományterület eredményeit, amelyek mind szükségesek az állatkertek működtetéséhez, fenntartásához. Magát az állatkertészet elnevezést Móra Ferenc már 1926-ban használta.
A programkínálatában az Állatkert különleges figyelmet szentel a tengerek és óceánok élővilágának. A városligeti intézmény ugyanis csatlakozott az ENSZ által meghirdetett, 2021-től 2030-ig tartó Óceánok Évtizede programhoz – írják.
A pénteken 18 és 22 óra között tartott programok helyszíne az állatkerti Nagyszikla belsejében kialakított Varázshegy lesz, ahová nem az Állatkert főbejáratán, hanem az elefántházi kapun lehet majd bejutni. A részvételhez előzetes regisztrációra van szükség, regisztrálni a www.kutatokejszakaja.hu weboldalon lehet – áll az összegzésben.