Az ausztriai monumentális szentmargitbányai kőfejtőben 5000 néző ünnepelte állva, kitörő tapssal Puccini Tosca című operájának lenyűgöző premierjét. Az előadás zeneileg, vizuálisan is egyedülálló élményt nyújtott Európa egyik legszebb szabadtéri helyszínén a csodálatos nyári éjszaka alatt.
A Szentmargitbányán már-már hazajáró, összeszokott alkotópáros jegyzi a mostani Tosca produkciót is.
A vizuális csodákért az amerikai rendező, Thaddeus Strassberger, valamint a zseniális olasz jelmeztervező, Giuseppe Palella felelt. Ők azok, akik a 2021-es Turandot és a 2024-es Aida után most egy újabb csodálatos Puccini-drámát varázsoltak a kőfejtő monumentális természetes kulisszái közé.

A közvetlenül a kőfejtő gigantikus sziklafalai közé épített, bányahangulatot és római monumentalitást ötvöző díszlet lélegzetelállító hátteret biztosított a tragikus szerelmi történetnek. Giuseppe Palella jelmezei pedig pazar, történelmi hűségükben is modern textúrájú textíliáikkal szinte életre keltek a színpadi fényekben.
A produkció vizuálisan a barokk esztétikához igazodik, a napóleoni háborúk idejének Rómáját idézi meg.
Az eseményeket a háttérben zajló nápolyi hadjárat határozza meg. A darab elején eldördül egy, a Fraknó Várában őrzött, Napóleon korabeli ágyú, amely a hang és látványhatásában ad igazi indulást ennek a különleges produkciónak, azonnal feszült, történelmi hangulatot teremtve a sziklák között.
A színpadkép központi elemei a szentély, az oltár és egy óriási, hatvankilós, lebegő tömjénfüstölő, ezek együttesen szimbolizálják az opulens pompát, az enyészetet és a spiritualitást. A világosság és sötétség, a fény és árnyék közötti feszültség tükröződik Palella jelmezterveiben is. Összesen 271 jelmezt álmodott meg Palella, melyeket a nagymúltú milánói Casa d’Arte Fiore műhelyben készítettek el.
Világsztárok és magyar kiválóságok a színpadon
Az est folyamán a címszerepben tündöklő Joyce El-Khoury drámai erejű Toscája, valamint a Cavaradossit alakító Yongzhao Yu magabiztos, érzelmektől fűtött játéka ragadta magával a közönséget. A hármas szereposztásban Yu mellett Cavaradossit a norvég Bror Magnus Tødenes és Pataki Adorján alakítják majd.

Tosca szerepében El-Khoury mellett szintén két másik kitűnő szoprán lép majd színpadra, a kanadai Melissa Purnell és az ír származású Celine Byrne.
Scarpia rendőrfőnök szerepében a premieren az örmény bariton Gevorg Hakobyan énekelt, a hármas szereposztásban mellette még a koreai származású Hansung Yoo, valamint a szicíliai Marco Caria lépnek színre.
Külön büszkeség, hogy a produkcióban a magyar zenei élet kiválóságai is kulcsszerepet játszanak. Már szinte hagyomány, hogy az operaelőadások rezidens zenekara a magyar muzsikusokból álló, fantasztikus hangzást nyújtó Piedra Fesztiválzenekar.
Két kiváló magyar énekesnek is tapsolhatunk: Cavaradossi szerepében Pataki Adorjánt, míg Angelotti és a börtönőr kettős szerepében Nagy Zoltánt hallhatja a közönség.
Az előadás különleges fénypontja a Gumpoldskirchner Spatzen névre hallgató gyermekkórus volt, akik először énekelték a Kőfejtő színpadán a Te Deum-ot.
Felcsendülő remekművek a csillagos ég alatt
ATosca az operairodalom egyik „legslágeresebb” darabja.
Giacomo Puccini zsenialitása abban rejlett, hogy a feszült, szinte krimiszerűen pörgő cselekménybe olyan lírai áriákat illesztett, amelyek önállóan, koncertpódiumokon is a világ leggyakrabban elhangzó darabjaivá váltak.
Puccini legszebb dallamai egészen különleges akusztikával és hangulattal teltek meg a kőfejtő nyitott tereiben.

A nézők kitörő tapssal jutalmazták az opera legfontosabb, ikonikus áriáit, köztük a „Recondita armoniat”, amikor – Cavaradossi a festőművész a művészet és a szerelem szépségét énekli meg. a „Vissi d’arte, vissi d’amoret ”– Tosca szívbemarkoló, drámai fohászát, amely az operairodalom egyik legszebb szoprán áriája, valamint az „E lucevan le stellet” Cavaradossi szomorú, búcsúzó tenor áriáját közvetlenül a kivégzése előtt.
Kulturális hagyomány az Esterházy Alapítvány gondozásában
A Szentmargitbányai Kőfejtő nem ma kezdte meg hódító útját: a területen már 1996 óta rendeznek magas színvonalú kulturális programokat és operaelőadásokat. Ezt a páratlanul gazdag tradíciót karolta fel és emelte még magasabb, nemzetközi szintre az Esterházy Alapítvány, amely 2014 óta üzemelteti a kőfejtő kulturális programjait. Az ő professzionális menedzsmentjüknek köszönhető, hogy a helyszín mára Európa egyik legkeresettebb és legkülönlegesebb szabadtéri operaszínpadává vált.
Ottrubay István, az Esterházy Privatstiftung igazgatótanácsának elnöke kiemelte:
Amióta az Esterházy Privatstiftung 2014-ben átvette a szentmargitbányai kőfejtőben az operaelőadások szervezését, elkötelezetten dolgozunk azon, hogy ezt a kivételes kulturális helyszínt továbbfejlesszük, és nemzetközi rangját erősítsük. Célunk, hogy a világszínvonalú művészi teljesítményt a régió egyedi kulturális értékeivel ötvözve maradandó kulturális élményt teremtsünk. A Tosca az operairodalom egyik legkiemelkedőbb, a közönséget generációk óta lenyűgöző mesterműve. Hatalmas öröm számunkra, hogy a produkció rendkívüli vonzereje már a premier alkalmával is egyértelműen megmutatkozott
A Tosca produkcióját 2026. július 15-től augusztus 22-ig, összesen huszonnégy alkalommal játsszák Szentmargitbányán.
A magyar közönség kényelme érdekében a július 18-i és 31-i, valamint az augusztus 15-i és 22-i előadásokra Sopronból közvetlen shuttle buszjáratokat indítanak, amelyek három fel- és leszállóhellyel könnyítik meg az utazást.
Az idei Puccini-ünnep után már a jövő évi terveket is bejelentették: a következő évben Giuseppe Verdi örökzöld remekművét, a Rigolettót tűzik majd műsorra a kőfejtőben.
Nyitókép: wearegiving




