Öt alkalommal megsértették szerda délig Libanonban a hajnalban életbe lépett tűzszünet követelményeit, az izraeli katonák délelőtt Dél-Libanon több térségében lövéseket is adtak le az egyezményben meghatározott szabályokat megsértőkre – közölte az izraeli hadsereg.
A bejelentés szerint az izraeli katonák Dél-Libanonban egyelőre az eddigi állásaikban maradnak, de kerülik a súrlódást a helyi lakossággal, és csak akkor nyitnak tüzet, ha veszély fenyegeti őket.
Dél-Libanonban a közösségi médiában feltöltöttek számos olyan videót, melyeken a helyiek néhány méter távolságra megközelítik az izraeli katonákat, sőt az egyiken egy izraeli gyártmányú tank közvetlen szomszédságában láthatók,
noha a tűzszüneti szabályok szerint távol kell tartózkodniuk a két hónap alatt fokozatosan kivonuló izraeli egységektől.
A rádióban több határ menti település önkormányzati vezetői felszólították az onnan kitelepítetteket, hogy ne térjenek vissza otthonaikba mindaddig, amíg nem rendeződik valóban a helyzet.
A tűzszünet elfogadását mérő közvélemény-kutatás szerint az izraeliek hatvanhat százaléka támogatja az egyezményt.
Hatvanegy százalékuk szerint Izrael nem győzött ebben a konfliktusban.
A hadsereg közleménye szerint a tűzszünet életbe lépése előtt támadást intéztek a Hezbollah precíziós rakétaalkatrészeket gyártó, föld alatti létesítménye ellen, valamint a Raduán elitegység táborhelye ellen, ahol a hadsereg becslései szerint több tucat Hezbollah-kommandós vesztette életét.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este úgy nyilatkozott: azért is döntött a tűzszünet mellett, mert az izraeli hadseregnek fel kell töltenie a több mint egy éve zajló háború miatt jelentősen megcsappant fegyverkészletét.
A háború kezdetén amerikai légihíddal töltötték fel az izraeli készleteket, de azok a harcok elhúzódásával jelentősen csökkentek.
Izraelben arra számítanak, hogy Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése után azonnal kiadja a szükséges szállítmányokat Izraelnek.
Gondot okoznak a légierő vadászgépei is, ugyanis több ezer repülési órát teljesítettek a háborúban, és jelentősen elöregedtek. Ezek gyors utánpótlása és kicserélése is szükséges Izrael haderejének szinten tartása érdekében. A légierő a vadászbombázók mellett tankológépek szállítását is sürgeti, valamint fel akarják újítani a helikopterflottát, különösen Apache helikopterek gyors beszerzését szorgalmazzák.
Jelentősen nehezíti a helyzetet, hogy jelenleg verseny folyik a világban a fegyverek beszerzésében az ukrajnai háború, valamint a Tajvan és Kína közötti feszültség miatt, s a fegyvergyártó cégek nem tudnak lépést tartani a megrendelésekkel.
A térségben folyó harcok miatt súlyos károk értek számos izraeli települést. A legnagyobb veszteséget a libanoni határhoz közeli Kirjat Smóna város szenvedte el, ahol több száz otthon megsemmisült, és mellettük több mint kétszáz középület, valamint százötven gazdasági épület is rommá lett.