A szülőknek két szempontból fontos szabályozni a gyerekek videojátékát. Egyrészt, hogy mivel játszik a gyerek és hogy mennyi időt tölt vele. Mindkettőre van szakértői ajánlás.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Kézikönyv gamer gyerekekhez címmel nagyon hasznos rövid útmutatóban mutatja be, mit javasolnak a szakértők a gyerekek körében nagyon elterjedt videojátékozással kapcsolatban.
Mivel játszik a gyerek?
Hogy mivel játszhat gyermekünk elég követni a korhatár-ajánlást. Ezt azonban lehetőség szerint tartsuk be, még akkor is, ha a gyermekünk szeretne nagyobb korosztálynak szánt játékkal játszani.
Mennyi időt játszik a gyerek?
A játékidő meghatározása életkortól és egyéni adottságoktól függően változik. A játékidőt érdemes egyben kezelni minden egyéb képernyő előtt töltött idővel, beleértve a mobiltozást, a monitor előtt töltött időt és a tévézést is. A gyereknek meg kell értenie, hogy ő oszthatja be azt, hogy mivel mennyi időt tölt, de az időkeret nem változthat.
Számos kutatási eredmény figyelmeztet rá, hogy a túl sok képernyőidő kikezdheti a fizikai és a mentális egészséget.
Ajánlás naponta
Az NMHH szakértői különböző korosztályú gyereknek meghatározták, mennyi idő engedhető meg a képernyő előtt.
18 hónapos korig – 0 óra
A szakértők és a szakmai szervezetek egyöntetű állásfoglalása szerint másfél éves kor alatt a gyerek ne találkozzon képernyőkkel.
18-24 hónap között – 0-30 perc
Többen, például az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ebben a korban is a képernyőidő mellőzésére biztatnak, a megengedőbbek szerint legfeljebb fél órányi kicsiknek szánt oktató műsort lehet nézni a szülőkkel közösen.
2-6 év – 30-60 perc
Öt éves kor alatt a WHO legfeljebb egy óra képernyőidőt javasol még mindig a szülő jelenlétében, szüneteket tartva, legalább másfélszer annyi fizikai mozgással, 10 óra alvással.
6-17 év – 2 óra
Ebben a korban a legfontosabb a szabályok betartatása. A napi két óránál jelentősen több képernyőidő számos későbbi probléma forrása lehet
18 év fölött 2-4 óra
Felnöttként is igyekezzünk korlátozni a képernyőidőt. Tudatosak legyünk okoseszközeink használatában.