Milyen könyveket ajánlunk az Ünnepi Könyvhét kínálatából?

Különös engedménnyel csábítaná soraiba a jelölteket japán hadsereg
2023-06-06
Mennyi idő alatt bomlik le valójában a lebomlóként árult zacskó
2023-06-07
Show all

Milyen könyveket ajánlunk az Ünnepi Könyvhét kínálatából?

Gazdag választékkal készültünk. Ajánlatunkban sokféle műfajú és egészen különböző stílusú olvasnivalókra hívjuk fel a figyelmet. Van köztük egyebek mellett kortárs regény, speciális verseskötet, kalandos családtörténet, önsegítő pszichológiai munka. Az köti össze őket, hogy a maga műfajában mindegyik valóban különleges. Az idén június 8-11-ig rendezik meg a könyvek legnagyobb hazai seregszemléjét, az Ünnepi Könyvhetet.

Lackfi János: Rocky      Helikon Kiadó

Lackfi János: Rocky      Helikon Kiadó

Megy a jobb, megy a bal, csak fut a fiú, ez a nagy melák, aki a filmes Rocky bűvöletében él, meg az Isten bűvöletében, akinek a nagynénje mutatta be, meg néha a szomszéd Kisbéka bűvöletében, akinek olyan rövid a topja, hogy kilátszik a fehér hasa, és akitől a fiú tejesen elgyengül. Csak fut, meg öklözi közben a szembejövő autókat, illetve most csak futna, meg öklözne, de nem képes rá, mert börtönbe zárták, de miért is, és mi mindent kell ott átátélnie, amikor ennek a fiúnak a lelke olyan, mint a patyolat, mondja Zsoffanénje. De hát én csak olyan ementális vagyok, vagyis mentális – így a fiú. És térdre ereszkedik, összeteszi a két kezét, ahogy tanulta, hiszen minden csupa vér, Uramisten!

Nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy Lackfi János regénye, a Rocky, az idei Ünnepi Könyvhét legszebb, legmegrendítőbb irodalmi alkotása. Pedig sok nagyszerű könyv között kell helytállnia. Karakteres figurái és naturális, mégis varázslatos stílusa azonnal magával sodorja az embert és nem ereszti a családi saga végéig. Vagyis hát, nincs is a folyamnak vége, alja, összeölelkezik benne a mese és a feneketlen valóság. A forma eggyé válik a tartalommal és valami csodás új minőség jön létre. Hol röhögünk a nagybácsi, Pestabá ordenáré versikéin, hol egy görög tragédia épül a főhős, a fiú köré, hol Fejes Endre egykori Rozsdatemetője villan be az olvasónak, néha Szép Ernő, vagy Rejtő, akiket persze azért butaság ezzel a könyvvel kapcsolatban felemlegetni. Mert, hogy itt és most van nekünk egy költő-írónk, aki nagyon is a mai valóságot írta meg, az emberi lélek, a börtöncellák és a társadalom mélységeibe ereszkedve. De, aki a maga látásmódjával és azzal a különleges nyelvezettel, amit ebben a könyvben teremtett, a legmélyebb sötétségben is képes a szeretet felmutatására.

Dr. Shahed Yousaf: Bevarrva   Egy börtönörvös feljegyzései életről és halálról     Corvina Kiadó

Dr. Shahed Yousaf: Bevarrva   Egy börtönörvös feljegyzései életről és halálról     Corvina Kiadó

„Valahányszor betettem a cellájába a lábam, tudtam, hogy valamilyen új, sokkoló és rémisztő jelenet fogad. Most össze kellett öltenem a sebet. Mr. Mercury lábán csorgott a vér, és tócsába gyűlt a padlón….Mint egy hentesüzletben: zsír- és vérszag. És az eltéveszthetetlen ürülékszag….”

A véletlen játéka, hogy a könyvheti könyvtengerben egy remek dokumentumkötet is felbukkant, amely éppenséggel mintha a Rocky kiegészítője lenne azzal, hogy „a másik oldalt”, a börtön világát mutatja be egy angliai börtönorvos szemszögéből nézve. A címlap sarkában ott a 18-as karika, és valóban vérfagyasztó, horrorisztikus jelenetek, történések tanúi is lehetünk. Ugyanakkor az emberi tragédiák között egyensúlyozva, olykor még humorral is színezve, átfogó képet kapunk az angol börtönviszonyokról, a személyzet összetételéről, a fegyőrök, viselkedéséről, ennek a sajátos szubkultúrának sok-sok területéről. Stiklik és vesztegetések, hajmeresztő szokások, verekedések, vizsgálatok és hangzavar, drog és patkány, a börtönőr rettenete, amikor a kisablakon benézve csak két meztelen, himbálózó lábat lát… Az orvos sebészkéssel felmetszve tárja az olvasó elé a gennyes, sokáig rejtegetett sebeket is, de minden mozdulatát, szavát érezhetően az emberi gyarlóság és szenvedés iránti együttérzés irányítja.

Jagiszava Szatosi: A Moriszaki Könyvesbolt    Athenaeum Kiadó

Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei     Jelenkor Kiadó

Jagiszava Szatosi: A Moriszaki Könyvesbolt    Athenaeum Kiadó
Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei     Jelenkor Kiadó

Két kortárs japán műre is felhívjuk a figyelmet, érdekességük, hogy szöges ellentétei egymásnak. Szatosi könyve tiszta és egyszerű, mint a borítót díszítő cseresznyevirág. Története a jelenben játszódik, egy fiatal lány szerelmi csalódás utáni újjáépülése a nagybátyja és annak régi szerelme, egy-két barát meg egy ódon antikvárium segítségével, ahol egy időre munkát és menedéket talál. Persze az egyszerűség is milyen ravasz tud lenni. A mélyén gyakran titok lappang, a szereplők közötti kapcsolatok finoman hullámzanak, s az ódon könyvesbolti miliő – amely a Sztárom a párom című örökzöld film nyomán is sokak kedvelt helyszínévé vált – felpezsdíti a képzeletünket. Szexi, hogy a mai digitális világban éppen egy múltat idéző régi antikvárium polcai lesznek az érzelmi hullámverések tanúi.

Ehhez képest Tawada kis történeteiben egy drasztikusan másfajta, jövőbeni abszurd világot rajzol meg. Ahol a fiatalok gyengék, csenevészek, gyakran képtelenek kijönni a négy fal közül, a nehéz fizikai munkákat az életerős öregek végzik. És már csak ők emlékeznek Japánban, ebben az egyre szűkebbé, szürkébbé és élhetetlenebbé váló országban a gyümölcsök ízére, a tiszta levegő illatára.

„Amikor kiderült, hogy a talajba jutott nagy mennyiségű káros anyag beszivárgott az utakat borító aszfaltba is, ….  feltörték az aszfaltot, az alatta lévő talajréteget mélyen kiásták, majd vállalkozók pénzért elszállították a földet, a vájatok fölé pedig üveglapokat helyeztek, nehogy a járókelők a pokol mély bugyraiba zuhanjanak…a kiásott földet a kormány egy kisebb vagyonért felvásárolta. Magánúrhajón a Naprendszeren kívülre szállíttattuk, ott pedig kidobásra került, nyilatkozta a Környezetszennyezési Minisztérium egyik tisztségviselője…”

És ez csak az egyik meghökkentő történet részlete. Gúnyrajz, vagy látnoki jóslat Tawada látomása? Mindenesetre csöppet sem szokványos science fiction-ről, szórakoztató és elgondolkodtató olvasmányról van szó.

Valerie Perrin: A vasárnap koldusai    Európa Kiadó

Valerie Perrin: A vasárnap koldusai    Európa Kiadó

Igazi bestseller. Színesen megírt, érzelmekkel, szenvedéllyel teli. Valójában két történetszálat futtat egymás mellett az írónő: a központi szereplő, egy idősotthonban dolgozó fiatal lány, Justine családja mélyre temetett titkainak felderítését, illetve egy másik felkavaró történetet, amelyet az otthon egyik lakója mesél neki az életéről. S bár bonyolódnak az események, az olvasó nyugodtan elmerülhet a történetek hullámaiban, a tájékozódást az egyes szereplők és történetszálak között a kétféle betűtípus is segíti. Van az egészben valami filmszerű. Vagyis inkább sorozatszerű. Az ember ugyanúgy várja itt is a következő részt, azon aggódva, hogy kedvenc figurái micsoda meglepő döntéseket hoznak majd megint, és ugyanúgy ledöbben, mint egy Netflix -sorozatnál, amikor egy váratlan tragédia sújtja őket.  A filmszerűség talán nem is véletlen. Hiszen Perrin már jó ideje a neves francia filmrendező, Claude Lelouche élettársa, és a hírek szerint egy ideje forgatókönyv-írással is foglalkozik.

Woo-kyoung Ahn: Agyszerviz Gondolkodási hibáink felismeréséhez és kiküszöböléséhez      Corvina Kiadó

Woo-kyoung Ahn: Agyszerviz Gondolkodási hibáink felismeréséhez és kiküszöböléséhez      Corvina Kiadó

Hibás, végzetes következményekkel járó döntéseket persze nem csak szerelemből hoz az ember. Woo-kyoung Ahn, a Yale Egyetem pszichológia professzora remek elemző és önsegítő könyvet írt arról, mi minden befolyásolhatja azt, hogy egy-egy helyzetben éppen hogyan ítélkezünk vagy döntünk. Számos példával szolgál, eseteket, kutatásokat, történeteket idéz, és ezek segítségével tanácsokat ad ahhoz, hogyan lehetne félrehúzó gondolkodásunkon javítani. Nagyon tanulságos így szembesülni a pszichénk valódi működésével. A pozitív és negatív keretezéssel, amelyből rendszerint a negatív információk hatnak inkább a döntéseinkre. A túlzott magabiztossággal kimondott ítéletekkel, a birtoklási vágy- szülte vásárlásokkal, az ’egy hónapig ingyenes’-előfizetésekkel, amelyek gyakran a józan észnek és a szükségleteknek is ellentmondanak. A nézőpontunk rugalmatlanságával, a beidegződéseink vagy a közösségi médiás vélemények szülte rabsággal és így tovább. Nem könnyű az agyi szervizelés, de megpróbálhatjuk.

Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg      Jelenkor Kiadó

Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg      Jelenkor Kiadó

Tompa Andrea könyveit a nagyközönség is és a kritika is nagyon kedveli. Őt nem lehet besorolni sem a szűk olvasóközönséget megnyerő „lila” írók közé, akik rendszerint csak egymás hátát lapogatják, sem az irodalmilag sajnos nem túl nagy értéket képviselő magazinos női írók népes seregébe. Amit ő ír, az mindig élvezetes és színvonalas. Miután Erdélyből áttelepült Magyarországra, eleinte színházi kritikusként dolgozott, majd 2010 óta rendszeres időközönként, szinte ütemesen jelennek meg a regényei. Különleges stílusú, szép, áradó prózájával rendszerint valamilyen erdélyi témát boncolgat, az ottani magyarok egyéni és kollektív drámáit, dilemmáit ábrázolja, finom érzékenységgel. Ezúttal a második világháborúban kavargó Kolozsváron indul a története: amikor a zsidókat elviszik, egy orvosnő a dajkát, Erzsit kéri meg, hogy vigyázzon a néhány hónapos kisbabájára. Megrendítő, ahogy rövid, párszavas mondatokkal indít, mintha a szavak is bujdokolnának, hiszen a kisbabát is rejtegetni kell. S aztán lassan minden kiterebélyesedik, ahogy az eredeti szülők a ködös távolba vesznek, s a felvigyázás aggódó, összetartó életprogrammá nő. Szemünk előtt válik igazi családdá Erzsi, a férje Feri és a kis Matild hármasa. S a regény ennek a kislánynak a felnövekedését, önmagára és eredeti gyökereire találását, gyermekkori majd felnőtt életének buktatóit, tragédiáit mutatja be, éppen az ínséges-fájdalmas években, a szekus hatalom uralma közepette. S mivel a kislányból színésznő lesz, az írónő még az erdélyi magyar színházi világ jellegzetes figuráit és szituációit is felvillantja. Nagyszerű olvasmány.

Petőfi megmondja     Részletek Petőfi Sándor prózai műveiből       Corvina Kiadó

Háy János: Szerelmes, istenes, okosos Háy-kódex      Európa Kiadó

Petőfi megmondja     Részletek Petőfi Sándor prózai műveiből       Corvina Kiadó
Háy János: Szerelmes, istenes, okosos Háy-kódex      Európa Kiadó

Ki a fene gondolta, hogy Petőfi ilyen szellemes, szórakoztató prózát is tudott írni? Nos, Király Levente, a Corvina Kiadó igazgatója nagyszerű válogatásában mindannyiunkkal felfedezteti Petőfi eddig ismeretlenebb arcait. Az élvezetes útirajzíróét, a kedves, szabadszájú, olykor káromkodó, máskor rajongó levélíróét, no, meg a politikusi érzelmektől átfűtött kiáltványok szerzőjéét, amely irományokban Petőfi a választókhoz fordulva, érdemeit sorolva ajánlja magát országgyűlési követnek, s a hazának. Másutt anekdotákat mesél vagy gyors, pregnáns portrét képes festeni általa szeretett vagy gyűlölt figurákról. Élvezetesen utálkozik például Goethéről, Shakespeare-ről pedig olyan értékes esszét rittyent, hogy ihaj. A szerkesztő ki is nyilvánította: a most divatos deheroizálás helyett inkább reheroizálni szeretné ezzel a könyvvel Petőfit, megmutatni, milyen nagyszerű, dinamikus, szellemes és boldog ember volt a mi gyakran keserű és kiábrándult 21. századi lelkületünkhöz képest. Vigyorgunk a szövegein, élvezzük, és le se tesszük ezt a kötetet.

De Háy János is – az alkotás mellett természetesen – értékmentést, újra felfedezést végez ezzel a kötetével. Az elmúlt századokban élt, de a mai közönség számára már ismeretlen magyar költők, papok és más tollforgatók stílusával, inspirációjával játszva írt ugyanis verseket. És a könyv végén meg is mutatja, kik voltak ők és mikor éltek.

„Lelki vásár

Lelket árulnak e napon,

lelki vásár minden napom.

Leáraznak és eladnak,

fillérekért hozzám jutnak.

Nem érdekes, mennyit érek,

ha olcsóért is kimérnek.

Kinek kell Isten igéje,

vagy szerelem jeligére,

menjen oda, és csak kérje.

……

Áru lett az egész világ,

az értékes és a silány,

kufárok a templomokban,

az igazság rég romokban.

Néha inni, néha enni,

De mindig valamit venni.

Az egyik vesz, a másik árul,

új áruk kapuja tárul,

tiltott szerek vannak hátul,

az ember végül magától,

minden értéket elárul.”

És ez a vers egy Ács Mihály nevű, a 17. században élt evangélikus lelkész, esperes, prédikátor ihletése nyomán született! De a többi is! Századokon átívelve is a maihoz hasonló szerelmes, istenes, okosos érzések és tapasztalatok. Ezek az egyszerű, szép, mindenki által könnyen befogadható versek a régi alkotók nélkül nem születhettek volna meg. Olvasás közben megérti az ember, hogy ez a kötet sűrűséget, mélységet ad a mai irodalomnak is, felismerteti, hogy a magyar kultúrának és gondolkodásnak milyen messzire nyúlnak vissza a gyökerei.

Iglódi Csaba: Dreher szimfónia Családregény négy tételben       Athenaeum Kiadó

Iglódi Csaba: Dreher szimfónia Családregény négy tételben       Athenaeum Kiadó

Egy remek ember temetésével kezdődik a Dreher-família dúsan habzó regénye, a sörfőzde-alapító Franz Anton Dreher temetésével, vagyis a temetésre érkező atyafiak jóízű beszélgetésével. És innen vissza, majd előre tekintve vezeti tovább a szerző a kanyargós történetet a Dreher Sörgyár létrejöttében fontos négy ember: Franz Anton Dreher, Dreher Antal, ifj. Dreher Antal és Dreher Jenő, meg természetesen még sok-sok fontos segítő, családtag, barát, munkatárs életének és küzdelmeinek leírásával. Nagy álmok, nekibuzdulások, csődök és újraéledések, sörfőzdék és kisüzemek egyesülése, technológiai korszerűsítés, boldog és bonyodalmas polgári lét, szerelmek, házasságok, születések és családi tragédiák, bécsi forgatag, terjeszkedés Magyarországra – és mindez háborúk és elzakatoló békeévek, politikai csatározások árnyékában. Százhatvan évet ível át a folyam, mégis nagy egységnek tűnik fel, mert áthatja a család újabb és újabb nemzedékeiben felbuzgó akaraterő és kreativitás lenyűgöző ereje. Hömpölyög a sör- és történetfolyam, csak viszi tovább az olvasót a stílus könnyedsége, a szerző remek hangulatteremtő képessége. Nagyon szórakoztató könyv.

Nathalia Holt: Okos csajok   Kémnők a CIA-ban        Corvina Kiadó

Nathalia Holt: Okos csajok   Kémnők a CIA-ban  Corvina Kiadó

Több szempontból is izgalmas ez a kötet. Egyrészt, mert az egykori Mata Hari-n vagy még egy-két neves kémnőn kívül nemigen tudunk a modern világban olyan női kémekről, akik valóban aktívan dolgoztak, és most, tessék, egyből öt kiváló hölgyet is megismerhetünk. Másrészt pedig azért, mert képet kaphatunk ebből a könyvből arról is, hogyan jött létre az Egyesült Államok hírhedt intézménye, a CIA. Hogyan működött később, milyen módszerekkel dolgozott a háború alatt és a hidegháború idején, hogyan nyújtotta ki a csápjait a különböző földrészekre, és mit csináltak például ezek a nők, mondjuk Szíriában, Tokióban, Párizsban vagy Frankfurtban. Addy Hawkins, Liz Sudmeier,  Mary Hutchinson, Jane Burrell és Eloise Page  fényesen okosak voltak és rendkívül ambíciózusak. Volt, aki titkárnőből lett naggyá, volt, akit a férje vitt be a céghez, de volt közöttük, aki a legnívósabb egyetemi diplomával és jó néhány idegen nyelv tudásával kapta meg a lehetőséget a közreműködésre. S miközben családi fényképeket láthatunk róluk és megismerhetjük magán- és „szakmai” életük számos fordulópontját, a szerző rengeteg pikáns információt is megoszt az olvasóval például a kubai rakétaválsággal, a terroristák elleni módszerekkel vagy a CIA ukrajnai felderítési céljaival kapcsolatban. Igazán érdekes olvasmány.

Angela Levin: Kamilla, Anglia királynéja      Alexandra

Angela Levin: Kamilla, Anglia királynéja  Alexandra

És még egy okos csaj, de már Angliából. Harry herceg vallomása után elolvashatjuk a brit királyi szappanopera másik hősének, Kamillának is az életrajzát. Amelyet azonban nem forgatókönyvírók, hanem az egyik legismertebb brit királyi tudósító írt meg rokonok, ismerősök, barátok vallomásai alapján. S bizony ebből az derül ki, hogy egy nagyon okos (és türelmes?) nőről van szó, aki támadások kereszttüzében is kitartott a szerelme mellett és kivárta, amíg eljön az ő ideje. Merthogy Diana hercegnő halála után hosszú-hosszú évekig vádolta, hibáztatta őt a család, a sajtó és a közvélemény is a hercegi pár megromlott házassága miatt, ami aztán a tragédiához is vezetett. Az évek múltával azonban oldódni kezdett az ellenállás. Lassan-lassan Erzsébet királynő is, a britek is elfogadták, hogy Károly és Kamilla őszintén, mélyen szeretik egymást. És közben az egykor könnyelmű fiatal lányból (a könyvben erről az időszakról is beszámolót kapunk) mára egy mindig a férjét támogató, tevékeny, sok jótékonysági munkát végző komoly nő lett. Nem mellékesen persze, a királyné koronáját is elnyerte jutalmul.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.