Mindent a csok plusz-ról egyszerűen – Aki gyermeket akar, nagyon jól jár

Amikor nincs elég pénze a költségvetésnek, nehéz olyan intézkedést hozni, amivel mindenki csak jól jár. Erre remek példa a csok plusz esete, hiszen a még gyermekek és lakás nélkül rajtoló fiatalok nagyon jól járnak, szinte önerő nélkül elindulhatnak a saját ingatlan felé. Ugyanakkor azok, akik már megszületett gyermekekkel állnak első lakásvásárlás, vagy minőségi csere előtt, igencsak csalódottak lesznek az új szabállyal

2023. október 25-e – minden túlzás nélkül – sok fiatalnak lehetett sorsfordító. Ezen a napon a Kormányinfón jelentette be a kormány a sokak által várt új családtámogatási rendelkezéseket.

A 2024. január 1-jén induló új csok plusz vegyes fogadtatásban részesülhetett. Hiszen, aki „belefért” az új szabályokba, az a vártnál kedvezőbb lehetőségekkel találkozhatott. Aki azonban nem, az igencsak csalódhat.

A legközvetlenebbül érintettek, vagyis a kedvezményekre jogosult fiatalok mellett azért a lakástulajdonosok és a bankok is a nyertesek között lehettek, hiszen az új szabályokkal élénkülhet a lakáspiac és élénkülhet a lakáshitelpiac is.

Ha elsőre kellene tippelni, akkor elsősorban a nagyvárosi középméretű lakások kategóriában várható érdemi kereslet-bővülés. Hiszen a falusi ingatlanokra eddig is volt támogatás, a falusi csok, míg a nagylakások már kiesnek a támogatható körből, a legkisebb legénylakások pedig kevésbé alkalmasak egy gyermekvállalásban is gondolkodó párnak.

A gyermekvállalás kiemelten fontos

Az új rendszer legfontosabb jellemzője az lesz, hogy nem a meglevő gyermekeket jutalmazza, hanem a bevállalt, de még meg nem születetteket.

Maga a hitel egy 10-25 évre igényelhető konstrukció, amelynek a kamatszintje, éves szinten 3 százalék, és amely ma rettentő kedvező, de a remélt kamatcsökkenés után is az marad.

A hitel összege a vállalt gyermekek számától függ:

  • egy születendő gyermek esetén 15 millió forint,
  • két várható gyermek esetén 30 millió forint,
  • három „bevállalt” gyermek esetén pedig 50 millió forint.

Ez persze csak egy maximum, de a hitel kedvezősége és a mai ingatlanárak miatt alighanem a legtöbben a maximális mértékben fogják kihasználni a lehetőségeiket.

Előnyök, hátrányok

A konstrukció nagy kedvezménye az, hogy a második gyermektől kezdve minden gyermek születésekor 10 millió forintot elenged az állam a fennálló hiteltartozásból.

Vagyis, aki még a gyermekek megszületése előtt áll, nemcsak érdemi összeget vehet fel, nemcsak jó, azaz alacsony kamatot kap, de még a hitel elengedésében is bízhat.

Ez tényleg szuper, más kérdés, hogy az nem érezheti jól magát, aki mondjuk azért esik el tízmillióktól, mert az eddigi állami üzeneteknek megfelelően már a 20-as éveiben szült. Ha várt volna tíz évet és most kezdene neki a nagy „projektnek”, sokkal jobb helyzetbe került volna.

Úgyis fogalmazhatunk, hogy a korábbi rendszer azonnali és szélesebb körben felvehető támogatását ellensúlyozza ugyan a későbbi elengedés a fiataloknak, de ezzel tényleg azok járnak jól, akik még „embert adnak az országnak”.

Biztosan tiszta, de azért írjuk is le, hogy aki a folyamat közepén van, vagyis három gyermeket tervezett, de abból egy, vagy kettő már megszületett, ő olyan feltételeket kap, mint az aki „összesen” csak kettő, illetve egy gyermeket vállalt volna.

Fontos kedvezmény az is, hogy a törlesztés első évében a tőkét nem, csak a 3 százalékos kamatot kell törleszteni, illetve

a gyermek születése utáni első évben a szülők törlesztési szünetet kérhetnek.

A házasság minden előtt

A csok pluszt házaspárok igényelhetik, de tízmilliós különbség lesz aközött, hogy valaki teljes családban él, vagy csak élettársi viszonyban, neadjisten egyedül kénytelen nevelni a gyermekét.

Az egyedülálló szülők és az élettársak nem jogosultak ugyanis a csok pluszra, de azok sem, akik túlzottan nagy értékű ingatlanban gondolkodnának.

Egy átmeneti időszak után a 41 évnél idősebb anyák is kiesnek a támogathatóak köréből.

Viszont az átmeneti időszakban azok a házaspárok is igényelhetik a csok pluszt, ahol a feleség 41 éven túl van, de 12 hetet meghaladó várandósságot tud igazolni.

Ami pedig az árlimitet illeti,

az első ingatlan legfeljebb 80 millió forint, a bővített vagy újabb ingatlan pedig maximum 150 millió forint értékű lehet. A falusi csok marad, vagyis a falusi lakáspiac eddigi támogatása a rendszer része lesz.

Városi fiatalok 

Összességében a városban, vagyis egészen pontosan az 5 ezer főnél nagyobb településen élő fiatalok nagy segítséget kapnak, a jelenlegi egyéb támogatásokkal, így a babaváró hitellel, vagy a kamatplafonnal kínált lakáshitelekkel, érdemi önerő nélkül is saját lakásba költözhetnek.

Mivel a meglévő gyermekekre nem igényelhető a csok plusz, azok, akik már megálltak a gyerekvállalásban, de a jelenlegi rendszerben jogosultak lehetnek valamilyen kedvező csokra, siethetnek, hiszen az év végéig még van lehetőségük ilyet igényelni. Mai tudásunk szerint azonban utána már csak a jövő gyermekeit és nem a meglevőket ösztönzi az állam speciális kedvezményekkel.

A részletszabályok persze majd fontosak lesznek, de az biztos, hogy mindenféle támogatási elem elérhető a fiataloknak (illeték- és áfa-elengedés is).

Minden olyan program, amely élénkíti, segíti a keresleti oldalt, nagy támogatás a piacnak is. Jelen esetben szükség is van az ingatlanpiac élénkítésére, hiszen szinte befagyott az ágazat. Ténylegesen segítheti a demográfiát, és kifejezetten ismét ösztönzi a házasságot,amely az utóbbi hónapokban a KSH népmozgalmi adatai szerint kissé visszaesett. 

További hírek