Néptánccal a jövőért: Békéscsaba példaértékű kezdeményezése óvodások számára

A hagyomány megőrzése és a közösségépítés kéz a kézben jár Békéscsabán, ahol egyedülálló módon formálják a legkisebbeket a néptánc és népi játékok segítségével. A program sikere már országos figyelmet is kiváltott.

Kedden a Békési vármegyeszékhelyen tartották meg az „Aki nem lép egyszerre” elnevezésű néptáncprogram jubileumi évzáróját, ahol több száz óvodás korú gyermek mutatta be, mit tanult az év során. Az esemény nemcsak látványos és megható pillanatokat tartogatott, de jelentős szakmai visszhangot is keltett.

Balatoni Katalin, a pedagógiai innovációk előmozdításáért és a családbarát oktatási környezet erősítéséért felelős miniszterelnöki biztos is részt vett az ünnepségen, ahol elismerően szólt a békéscsabai modellről. Mint fogalmazott:

Nincs az országnak nagyobb összekötő ereje a magyar kultúránál, a néptáncnál és népzenénél.

A biztos kiemelte:

a néptánc és a népi játék nem csupán kulturális örökségünk része, de kiváló pedagógiai eszköz is, amely segíti a gyermekek testi-lelki fejlődését, valamint erősíti a közösségi szellemet.

Bár az óvodai alapprogram hivatalosan is tartalmazza a népi játékokat és táncot, az, ahogyan Békéscsabán ez megvalósul, országosan is példaként állítható.

Azon még dolgozni kell, hogy ez az országban így valósuljon meg mindenhol

tette hozzá Balatoni Katalin.

A városban jelenleg mind a 18 óvodai telephelyen folyik néptáncoktatás. Varga Tamás alpolgármester (Hajrá Békéscsaba Egyesület) elmondta: a mintegy 1500 óvodás közül körülbelül 300 gyermek vesz részt aktívan a néptáncfoglalkozásokon.

A program záróeseményét immár tizedik alkalommal rendezték meg, ami azt jelzi, hogy a kezdeményezés nemcsak fenntartható, de folyamatosan fejlődik is.

A rendezvény lehetőséget teremtett arra, hogy a szülők, pedagógusok és szakemberek egyaránt bepillantást nyerjenek a gyermekek munkájába – és az értékbe, amelyet ez a tevékenység képvisel.

Békéscsaba példája azt mutatja: ha van elkötelezettség, közösségi összefogás és szakmai támogatás, akkor a magyar kultúra hagyományai már a legkisebbek körében is élővé és szerethetővé válhatnak – nemcsak egy tanév erejéig, hanem egy életre szóló élményként.

További hírek