Soha nem látott lendületet vett a béren kívüli juttatások piaca: a Rewin Magyarország Kft. friss adatai szerint 2024-ben háromszorosára nőtt a csekély értékű ajándékutalványok kibocsátása, miközben a vállalat összesített forgalma 35%-kal emelkedett az előző évhez képest.
A munkáltatók körében egyre népszerűbbek a készpénzkímélő, kedvező adózású juttatási formák. A dolgozók ösztönzését, elismerését és támogatását szolgáló eszközök közül különösen kiemelkedik a Rewin utalványainak használata, amelyek forgalma az elmúlt évben több mint 100%-os növekedést ért el. A juttatásokat 2024-ben már 700 új munkáltató vezette be.
Újra felfedezett eszköz a csekély értékű ajándék
A csekély értékű ajándék kategóriában 186%-os növekedést tapasztaltak, ami azt jelzi, hogy a munkáltatók egyre inkább felismerik ennek az ösztönzési formának a rugalmasságát és előnyeit.
Az utalványok karácsonyi juttatásként, nyaralás vagy iskolakezdés támogatásaként, évközi elismerésként is népszerűek. Ráadásul a munkáltatók már nem csupán évente egyszer, hanem egyre gyakrabban – akár két-három alkalommal is – élnek ezzel a lehetőséggel.
Az utalványok 33,04 százalékos kedvezményes adózással, évi 87 000 forintos keretösszegben, akár három részletben is kiadhatók, sőt, nemcsak a munkavállaló, hanem annak családtagja is megkaphatja. Az elfogadóhelyek köre széles, már mintegy 30 ezer helyszínen válthatók be az utalványok.
„Minimális adminisztráció, komoly anyagi előny”
A vállalatok számára évről évre egyre nagyobb kihívást jelent, hogy olyan versenyképes kiegészítő juttatási csomagot biztosítsanak munkavállalóik számára, amely megfelelő motivációt jelent, kifejezi a szükséges megbecsülést, ugyanakkor a munkáltatói költségoptimalizáció szempontjából is megnyugtató megoldást kínál. (…) Az ajándékutalványok minimális adminisztráció mellett kínálnak komoly anyagi előnyt jelentő megoldást, ezért nem csak választható cafeteria elemként működik, hanem azoknak is remek választás ez a fajta támogatási mód, akik egyszerű megoldásokat preferálnak
hangsúlyozta Ruga Róbert, a Rewin Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.
Toborzási nyomás és emelkedő bérköltségek
A vállalatok egyre inkább stratégiai szempontból tekintenek a juttatási rendszerekre, ami nem véletlen:
a Randstad HR Trends 2025 felmérése szerint a cégvezetők 70%-a a bérek emelkedéséből adódó többletköltségeket az év legnagyobb kihívásai között említette.
Továbbá 83%-uk az irreális fizetési elvárásokat jelölte meg a toborzási folyamatok legfőbb nehézségeként.
A jól kialakított juttatási rendszer tehát nemcsak versenyelőnyt jelenthet a munkaerőpiacon, hanem kézzelfogható költséghatékonyságot is a munkáltatók számára. A Rewin példája azt mutatja, hogy a gazdasági nyomás ellenére is van lehetőség kreatív, ugyanakkor fenntartható megoldásokra a munkavállalói elégedettség és lojalitás növelésére.