Gyermekmesék kedves alakjai a színpompás csigák, a hobbikertészeknek mégis rengeteg bosszúságot okoznak. Számos módszer létezik a szapora kártevők megtizedelésére.
Bár a csigák károsak lehetnek a kertben, nem minden fajuk okoz gondot a gazdáknak. Néhányuk fontos szerepet játszik a kerti ökoszisztéma egyensúlyában, például a komposztkészítésben vagy a talajélet serkentésében. A kerttulajdonosoknak ezért mindig mérlegelniük kell, hogy milyen mértékű beavatkozásra van szükség a csigák kezelése érdekében. Alaposan végig kell gondolni, hogyan lehet ezt a legkíméletesebb módon elérni azért, hogy a kert továbbra is virágzó paradicsom maradhasson.
Falánk kártevők a kertben
Az otthoni kertek színes és élettel teli oázisok lehetnek, de sajnos, néha nem kívánt vendégek is megjelennek a növények között. A csigák, bár ártalmatlannak tűnnek első pillantásra, valójában jelentős károkat okozhatnak a kertben. Ezek a lassú mozgású, puha testű, aprócska állatok gyakran hagyják maguk után a pusztítást nyomait.
A meztelencsigák hihetetlenül nagy mennyiségben képesek rövid idő alatt megjelenni a kertben. Ezek az állatok éjszaka aktívak, és számos növényt megtámadnak. Legkedveltebb csemegéik közé tartoznak a fiatal hajtások, levelek és virágok. A meztelencsigák által okozott károk közé tartoznak a levélfoltok és a növények levélszélein megjelenő lyukak, valamint a virágok megrágásával csökkenthetik a szaporodási képességet.
A spanyol csupaszcsiga
Az utóbbi években a hazai kertekben tömegesen bukkant fel a spanyol csupaszcsiga (Arion vulgaris). Magyarországon 1985-ben észlelték először a Dunántúlon, de ma már átvette a hazai fajok helyét, és egyes területeken lehetetlenné teszi a kerti növénytermesztést.
A spanyol csupaszcsiga a meztelencsigák családjába tartozik, és az egyik legelterjedtebb kerti kártevő a világon. A változatos színekben pompázó csiga teste hosszúkás, puha és csúszós. Nagyjából 10 centiméter hosszúra nő, bár egyes példányok elérhetik akár a 15 centimétert is. Bőrszínük rendszerint a világosszürkétől a sötétbarnáig terjedhet, olykor egyéb színezetű mintázatokkal vagy sávos mintákkal.
A spanyol csupaszcsigák az éjszakai aktív csigák közé tartoznak, a sötétségben táplálkoznak és mozognak, míg nappal inkább nedves, árnyékos rejtekhelyeken húzzák meg magukat. Leggyakrabban a mulcs alá vagy a kerti szegélyek menedékébe húzódnak. Jellemzően nedves időben és hűvös hőmérsékleten érzik jól magukat. A spanyol csupaszcsigák szívesen táplálkoznak fiatal hajtásokkal, levelekkel és gyümölcsökkel. Ezek a csigák gyorsan szaporodnak és nagy populációkat hoznak létre, ami tovább növeli a kerti károkat.
A kerttulajdonosoknak oda kell figyelniük a spanyol csupaszcsigák megjelenésére, és megfelelő intézkedéseket kell tenniük annak érdekében, hogy minimalizálják a kerti károkat és megőrizzék növényeik egészségét.
Szeretik a sört
A csigák káros hatásának csökkentésére számos módszer létezik. Az egyik leghatékonyabb megoldás a csapdák használata, melyek segítségével a csigákat összegyűjthetjük, és távolabb vihetjük a kerttől. Ezek a csapdák többnyire egyszerű csésze alakúak. Egy befőttesüveg például jó szolgálatot tehet, ha valamilyen csábító csalogatóanyaggal megtöltjük.
Az egyik legegyszerűbb, leggyorsabban elkészíthető „csigafogó” eszköz a sörcsapda. Elkészítése roppant egyszerű. Ássunk le a földbe egy befőttesüveget, és töltsük meg sör és ecetes víz keverékével. A csigák néhány óra elteltével felfedezik a csábító nedűt, és legkésőbb az éjszakai órákban belemásznak az üvegbe, ahonnan nem tudnak kijutni. Nincs más dolgunk, mint időnként kiszedni az elegy színén úszó csigatetemeket, és ha kiürül az üveg, utántölteni erjedő folyadékkal.
A rézszalag
Sokan megpróbálják távol tartani a meztelencsigákat az ágyásoktól. Különösen a magaságyásokban érdemes rézszalagot használni a sorok szélei mentén.
Az első lépésben meghatározzuk, pontosan hova kívánjuk felhelyezni a rézszalagot. Általában ajánlott azt az érintett területek köré felragasztani, például virágágyások vagy zöldséges ágyak körül, illetve olyan növények közelében, amelyeket a meztelencsigák különösen kedvelnek.
Miután felvágtuk a megfelelő méretűre a rézszalagot, rögzítenünk kell az ágyások széléhez. A legegyszerűbb, ha felragasztjuk a felületre. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy a fémszalag szorosan illeszkedjen, és ne maradjanak rések, amelyek alatt a meztelencsigák átcsúszhatnak.
A módszer lényege, hogy megzavarja a meztelencsigák testében lévő nedvesség egyensúlyát, ami kellemetlen érzést okoz számukra, és elkerülik a rézzel borított felületeket. Amikor a csiga megérinti a rézszalagot, áramütéshez hasonló (kellemetlen) érzésben lesz része, és messzire elkerüli majd az ágyást. Fontos, hogy időről időre ellenőrizzük a szalagot, ha sérült, vagy elengedte a ragasztás, cseréljük le vagy rögzítsük gondosan a sérült részeket.
Szórjunk ki kávézaccot
A csigák távol tartására kiváló megoldás a kávézacc kiszórása a kertbe. A karakteres zamatú anyaggal két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen a macskákat is elriaszthatjuk. A szemcsés zacc keserűanyagokat tartalmaz, amiknek a szaga jellegzetes, egyedi. A kávézacc további jó tulajdonsága, hogy odacsalogatja a földigilisztákat, ők pedig fellazítják a talajt. A zacc ugyanakkor természetes trágyaként is jó szolgálatot tesz, hiszen számos értékes tápanyagot tartalmaz. Közönséges konyhasóval is írthatjuk a meztelencsigákat, bár ez egy kevésbé humánus módszer.
Egy vitatott „csodaszer”
Néhány kertész azt állítja, hogy a szódabikarbóna hatékony lehet a csigák ellen, mivel irritálja az állat testét, és megakadályozza, hogy felmásszon a növényekre. Mások szerint, ha szódabikarbónát szórunk a talajra vagy a növények köré, megakadályozhatja a csigák átvonulását, mivel útjuk során azzal érintkezve elhagyják a területet.
Nincsen azonban egyértelmű tudományos bizonyíték arra, hogy a szódabikarbóna valóban hatékonyan távol tartaná a csigákat. Az állatok inkább az érintett területek páratartalmát és hőmérsékletét érzékelik, mintsem az adott anyagok jelenlétét a talajban. Emellett a szódabikarbóna túlzott használata a kertben néhány növényre kifejezetten káros lehet. Amennyiben a szódabikarbónából túl sokat használunk, károsíthatja a talaj pH-egyensúlyát és a növények egészségét.
Okosan alakítsuk ki a kertünket
A kert körüli környezet körültekintőbb kialakítása is segíthet távol tartani a meztelencsigákat. A nedves, árnyékos területek csökkentése, a talajtakarók használata és a magasabb növények ültetése egyaránt segíthet megakadályozni a kártevők elszaporodását.
Jó megoldás lehet az is, ha olyan növényeket telepítünk, amiket nem szeretnek a csigák. A levendula, a rozmaring és a zsálya illata elriaszthatja őket, és a tüskés-szúrós növényeket sem kedvelik. Mindezek mellett célszerű ősszel eltakarítani az elhalt leveleket és a növényi törmeléket, ugyanis ekkor rakják le a csigák a petéket.