Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezetője a parlamentben az egészségügyi ellátás összeomlásáról beszélt, a Szent János Kórházat hozva példaként. Hangsúlyozta: az intézmény csaknem ötmilliárd forintból nemrég felújított traumatológiai osztályán 30 nap alatt 14 napon nem vett fel betegeket vagy csak részlegesen vett fel.
Hozzátette: míg a
2010-es kormányváltáskor 93 háziorvosi praxis volt tartósan betöltetlen az országban, november elején 837-re emelkedett ez a szám, így várhatóan jövőre ezer fölé kúszik a mutató. Tordai Bence arról beszélt: mindezek miatt jelenleg 1,2 millió ember háziorvosi ellátása megoldatlan.
Az alapellátás, a háziorvosi ellátás rendszere gyakorlatilag az összeomlás szélén táncol – fogalmazott, felvetve, hogy a kormányzatnak a magyar emberek számára tényleg fontos közszolgáltatásokat kellene biztosítania ahelyett, hogy értelmetlen vagy kártékony projektekre veri el a pénzt.
Válaszában Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: az egykori baloldali kormányok célja és az előző választáson az ellenzék egészségügyi programja egyaránt a privatizáció volt. Úgy fogalmazott, kormányon a jelenlegi ellenzék csak bezárni, privatizálni és vizitdíjat szedni volt képes.
Megemlítette: a 2010-es 1198-ról 3700 milliárdra ugrottak az egészségügyi kassza kiadásai, 830 ezerről 3 millió fölé nőtt egy háziorvosi praxis átlagos bevétele, a kezdő orvosok bruttó alapbére 129 ezer 500 forintról 687 ezerre nőtt, egy húsz éve a pályán lévő kollégáé 165 ezerről 1 millió 491 ezer forintra bővült. Az államtitkár jelezte: ötezerrel több orvosnak van működési engedélye, mint 14 évvel ezelőtt.
A János Kórház esetéről szólva hangsúlyozta: korszerű, 21. századi traumatológiai központ jött létre az intézményben, és a képviselő kifogásával szemben mindenkit elláttak, ha más betegúton is.