Közkeletű bölcsesség, hogy az alkohol 50 százalék gyogyszer, 50 százalék orvosság, különösen elterjedt ez az egyszerű és gyors gyógyulást ígérő megoldás megfázás esetén. Sokan esküsznek rá, hogy a torokfájással, orrfolyással járó nyavalya legjobb ellenszere egy-két kupica pálinka. De vajon tényleg segít a magyarok kedvelt röviditala a betegség legyűrésében? Utánajártunk.
Ha beköszönt a télies hideg, gyorsan elkezd terjedni a megfázás.
Noha a megbetegedést nem közvetlenül a hideg okozza, a megfázást okozó vírusok, különösen a rhinovírusok, hidegebb és szárazabb körülmények között stabilabbak és tovább életképesek maradnak.
A télies időjárás emellett gyengítheti az orr- és légutak nyálkahártyájának védekezőképességét. Az orrban lévő nyálka általában csapdába ejti a kórokozókat, de a hideg levegő kiszáríthatja és kevésbé hatékonnyá teheti ezt a védőréteget. Egy szó, mint száz, télen bizony gyorsan belefuthatunk egy kellemetlen megfázásba, amire hazánkban gyorsan érkezik is a megoldás a jószándékú ismerősöktől: tessék meginni egy pohár pálinkát. Csodálatos gyógyulástörténetekkel tele van a padlás, de vajon szólnak tudományos érvek is a hungarikummá nemesült ital gyógyító hatása mellett?
Vannak jó érvek mellette, és ellene is
Józan paraszti ésszel van igazság a pálinka gyógyító hatásában, hiszen az ital kis mennyiségben fogyasztva rövid távon értágító hatást fejt ki, ami elősegítheti a vérkeringés javítását.
Ez a hatás előnyös lehet a megfázás kezdeti fázisában, mivel a jobb vérkeringés segítheti az immunrendszer működését a fertőzés leküzdésében. Az alkohol bizonyos fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik, és a száj-garat területen átmenetileg csökkentheti a baktériumok számát, bár vírusok ellen ez kevésbé hatékony.
Ebből következően enyhe fertőtlenítő hatás is tulajdonítható neki a szájüregben és a torokban.
Az alkohol kis mennyiségben történő fogyasztása csökkentheti a fájdalmat és a diszkomfortérzetet, mivel lazító hatású lehet. Ezért megfázás során segít a fájó torok enyhítésében és a pihenést elősegítő relaxációban. Ugyanakkor hátránya is ismert. Az alkohol vizelethajtó hatású, ami növeli a dehidratáció kockázatát. A megfázás alatt kiemelten fontos a megfelelő hidratáltság, mivel a nyálkahártyák kiszáradása akadályozza a hatékony nyálkaürítést és az immunválaszt. Ugyanakkor jól ismert számos hátránya is, nagyobb mennyiségben az alkohol károsan hat az immunrendszerre. Kutatások kimutatták, hogy az alkohol gátolja a fehérvérsejtek működését és az immunválasz egyéb elemeit, ami csökkenti a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel szemben. A megfázást többnyire vírusok okozzák, és az alkohol nem elég hatékony ezek ellen. Vírusellenes hatása leginkább a felszíni fertőtlenítésre korlátozódik, de belsőleg alkalmazva nem pusztítja el a kórokozókat a szervezetben.
Mi erre a tudományos válasz?
Arra, hogy a pálinka valóban hatékony gyógyszer lenne a megfázásra, tetszik vagy sem, nincs tudományos bizonyíték.
A pálinka alkalmatlan fertőtlenítésre, így használata akkor sem ajánlott, ha nincs kéznél megfelelő patikaszer, a tisztavizes vagy az erős szennyeződés langyos szappanos vizes lemosása a jobb megoldás. Gyomor- bélrendszeri panaszok, görcsök esetén simaizom ellazító hatása révén csökkenti a panaszokat, de magát a betegséget súlyosbíthatja, így mai gyógyszerválasztékunk mellett az alkohol nem ajánlott orvosi gyógymód. Mint a tengeri hajósoknak a rum, a magyar embernek a pálinka volt az univerzális, külsőleg-belsőleg használható csodagyógyszer – fájdalomcsillapító, altató, fertőtlenítő, de ismerve káros hatásait ez már a múlt. Pálinka helyett otthoni gyógyszer szekrényünkben legyen fájdalomcsillapító, görcsoldó és sérülések ellátására szövetbarát sebfertőtlenítő
írja a Webbeteg portálon Ács Gábor, oxyológus. Ráadásul a boltban kapható pálinkák többsége nem is éri el azt az alkoholszintet, amely alkalmassá tenné a fertőtlenítésre. A szakemberek véleménye szerint 60 százalék alkoholszint felett már lehet baktériumölő hatása, de csak 70 százalékos alkoholtartalom felett lehet azt mondani, hogy fertőtlenítő hatású. A kutatások szerint a 40 százaléknál erősebb alkoholtartalom legfeljebb arra lehet képes, hogy a szájban található baktériumokat elpusztítsa, arra azonban nem, hogy a betegséget kikezelje.
Persze az vitathatatlan, hogy a megfázásban a csapnivaló közérzetet éljük meg a legnehezebben, ezen pedig, tény és való, segíthet egy kis pálinka, az pedig már csak részletkérdés, hogy azok a tüneti előnyök, amelyeket a pálinka kis mennyiségű fogyasztása nyújthat, elérhetők alkoholmentes formában is, mint például meleg tea fogyasztásával, pihenéssel, hidratálással, valamint megfelelő étrenddel és gyógynövények alkalmazásával.