fbpx

Sok pénzért nagyon sok országban le tud telepedni, akár állampolgársághoz is juthat

Egy amerikai lap számba vette, hol, mennyiért lehet hozzájutni az útlevélhez, vagyis hogy szerezhető állampolgárság. Magyarország 250 000 euróval szerepel a listán.

Az amerikai Travel and Leisure magazin Mehdi Mallával, a Henley & Partners magánügyfelekért felelős igazgatóját kérdezte, miként lehet egyes országokban letelepedést intézni. Mint olvasható,

vannak olyan országok, ahol hosszú éveket kell várni, akár a zöld kártyára is, nemhogy az állampolgárságra, bár rendkívüli helyzetekben azért kivételt szoktak tenni.

Minden országban különböző szabályok vonatkoznak az állampolgárság megszerzésének módjára, de számos állam lehetővé teszi, hogy ezt valaki ingatlanvásárlással vagy bizonyos nagyságú és célú befektetéssel érje el. Az sem mindegy, melyik ország állampolgára akar ilyen módon távoli tájakra állandó vízumot és útlevelet szerezni.

Előnyös lehet a befogadó országnak is

Mehdi Mallával részletesen kifejtette, mit is jelent a befektetési állampolgárság.

Ez adott esetben vonzó lehetőség a milliomosoknak, de a célországnak is, mivel ezek az emberek, illetve a tőkéjük segítheti a gazdasági növekedést.

Az adott országba való befektetés magában foglalhatja az üzleti vállalkozásokat, az államkötvényeket vagy az ingatlanokat is.

A második útlevél megszerzésének előnyei szinte végtelenek.

A gazdagok számára fokozott globális mobilitást jelent, adott esetben jobb hozzáférést az ottani egészségügyi ellátáshoz és az oktatáshoz, valamint nagyobb biztonságot maguk és családjuk számára.

Adózási szempontból is hasznos lehet. Attól függően, hogy melyik országból érkezik valaki, egy második útlevél biztonságos menedéket nyújthat a politikai instabilitás közepette, vagy például lehetővé teszi a gyermekeik számára, hogy jobb oktatási lehetőségekhez jussanak.

A kötelező befektetés mértéke eltérő

Számos ország kínál befektetés útján tartózkodást és állampolgárságot, de a minimális befektetés jelentősen eltér.

A legnépszerűbb országok közé tartozik St. Kitts és Nevis, Antigua és Barbuda, Málta és Portugália.

Az „ár” változó, jellemzően 100 000 dollártól több mint 1 millió dollárig terjed.

Nézzük, melyik ország mennyiért ad úgynevezett befektetési állampolgárságot.

Antigua és Barbuda 230 000 dollár,

Ausztria esetében csupán annyi szerepel a táblázatban, hogy „jelentős hozzájárulás”,

Kambodzsa: 245 000,

Dominika 200 000,

Egyiptom 250 000,

Grenada 235 000,

Jordánia 750 000 dollár.

Málta: 600 000,

Észak-Macedónia 200 000 euro,

Törökország 400 000,

Vanuatu 130 000 dollár.

Léteznek tehát „olcsó” és drága országok, de a fenti árakon Ilyen áron tehát gyakorlatilag mindenki megvetheti a lábát, Európában, Ázsiában vagy a Karib térségben.

Bár minden országnak sajátos követelményei vannak, általában a folyamat nagyon hasonló.

Ez általában a kívánt ország és program kiválasztását, a szükséges befektetés megtételét és a kérelem benyújtását jelenti.

Ez magában foglalja általában a vagyoni helyzet igazolását, a büntetlen előéletet és az egészségügyi bizonyítványok meglétét.

mondja Malla.

A kérelem benyújtása után a kormány elvégzi az átvilágítást, mielőtt megadja az állampolgárságot és kiadja az útlevelet.

Mielőtt ez elkezdődik, érdemes felvenni a kapcsolatot egy olyan ügynökséggel, amelynek van tapasztalata ebben a folyamatban, hogy segíthessenek az ügyében. Az, hogy mennyi idő telik el az ügynökséggel való kapcsolatfelvételtől az útlevél birtoklásáig, az országtól és a programtól függ, amelyre jelentkezik.

Egyes karibi nemzetek, például St. Kitts és Nevis, akár három-hat hónap alatt is elvégezhetik a folyamatot

mondja Malla.

Az európai országok, mint például Málta vagy Portugália, az alaposabb átvilágítás és a magasabb beruházási szintek miatt hosszabb időt – 12-24 hónapot – vehetnek igénybe.

Aranyvízumot adó országok befektetés ellenében

Potugália 250 000 euró

Ciprus 300 000 euró,

Magyaroszág 250 000 euró

Görögország 250 000 euró,

Hongkong borsosabb: 3 860 000 dollár,

Olaszország 250 000,

Lettország 60 000,

Luxemburg 500 000 euró,

Malajzia 212 000 dollár,

Málta 175 000 euró.

Új-Zéland 3 000 000 dollár,

Szingapúr 7 570 000 dollár

Spanyolország 500 000 euro,

Svájc 289 000 dollár,

az Egyesült Arab Emírség 550 000 dollár.

A folyamat természetesen nem olyan egyszerű, minthogy átutalunk ekkora összegeket egy külföldi számlára.

Minden országnak speciális követelményei vannak, a folyamat a pénzügyi tranzakció mellett magában foglalja ez olyan dokumentumok benyújtását, mint a vagyon igazolás, a bűnügyi nyilvántartás ellenőrzése és az egészségügyi bizonyítványok megléte – sorolta Mehdi Malla.

A kérelem benyújtása után átvilágítást végeznek az állampolgárság megadása és az útlevél kiállítása előtt.

Meg fog valaki lepődni, ha behívják katonának

Természetesen ez a gazdagok játszótere, az átlagember nem tud ennyi pénzt előteremteni, illetve át kell gondolni, melyik országot veszi célba, aki tehetős, hiszen előbb át kell tanulmányozni az ottani jogi és adózási hátteret.

Az külön kérdés, hogy egyes országokban akár katonai szolgálatra is behívhatják a férfiakat

teszi hozzá a Henley & Partners vezetője.

Magyarország

Magyarországon valóban elfogadták a megfelelő törvényeket és tavaly július óta él is ez. Egyes szabályok azonban csak 2025 január elsejétől élnek.

Eszerint lehetőség van 10+10 évre letelepedésre, ha

  1. a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap által kibocsátott, legalább 250 000 euró összegű befektetési jegyet szerez meg valaki,
  2. legalább 500 000 euró összegnek megfelelő értékű, magyarországi, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, saját helyrajzi számmal rendelkező lakóingatlan vásárol,
  3. legalább 1 000 000 euró értékben, oktatási, tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adomány nyújtása valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.

További hírek