Szökős házi kedvencek – védjük meg őket kutyabiztos kerítéssel!

Egyedülálló részletességgel vizsgálják a biopolimerek bomlását a MATE kutatói
2021-04-20
Római kori gladiátorarénát tártak fel Törökországban
2021-04-21
Show all

Szökős házi kedvencek – védjük meg őket kutyabiztos kerítéssel!

Napjainkra szerencsére fejlődött annyit az állattartási kultúra, hogy a gazdik nagy része már nem csak mogorva házőrzőként, hanem családtagként tekint a kutyájára, aki már nem rövid láncra verve éli az életét. A kertes házban tartott kutyák viszont gyakran próbálkoznak szökéssel, és ha a kerítés nem megfelelő, akkor bizony könnyen sikerrel járnak. Mit tehet a tudatos gazdi, hogy ezt megakadályozza?

Miért szöknek a kutyák, és milyen problémák adódhatnak?

Általában azok az ebek hajlamosak a szökésre, amik kizárólag kinti tartásúak, és sokat vannak egyedül. A kutyák ugyanis társas lények, nem szeretik a magányt, egyedül pedig hamar elunják magukat. Ha pedig még sétálni is ritkán viszik, akkor nem csoda, ha megunják az udvart, és élénken kezdenek érdeklődni a kinti világ iránt. Valamint ivaros állatoknál a tüzelési időszak is fokozhatja a szökési kedvet.

Egy kóbor ebre azonban számtalan veszély leselkedik: összeverekedhet egy másik szabadon mászkáló állattal, elgázolhatják, bántalmazhatják, és persze az is előfordulhat, hogy nem talál haza. Ezektől pedig úgy tudjuk a legjobban megvédeni, ha gondoskodunk róla, hogy ne tudjon kiszökni a kerítésen.

Milyen egy kutyabiztos kerítés?

Röviden kifejezve: olyan, amin az állat kitartó próbálkozással sem tud átjutni. Hogy ez szerkezetileg milyen megoldást takar, az többek közt a kutya méretétől is függ: egy kis testű ebnél nem a magasság a fő szempont, hanem sokkal inkább az, hogy az apróbb hézagokon se tudja átpréselni magát. Egy nagy testű kutya viszont bár nem fér át a lécek között, ám egy lendületes ugrással átjuthat a kerítés fölött.

Persze akad olyan trükkösebb eb, aki akár mászni is képes a cél érdekében, így az is lényeges, hogy a kerítés egyik elemébe se tudja beakasztani a lábait, és felhúzni magát rajta.

A tömör fal mindegyik kritériumot teljesíti, de megvan az a hátránya, hogy sem mi, sem a kutya nem látunk ki az utcára, ezáltal túlságosan elvágva érezhetjük magunkat a külvilágtól. Ellenben egy hézagosan felszerelt léckerítés biztosít némi kilátást, viszont a keskeny rések és a kellő magasság nem engedik, hogy a kutya sikeres szökési kísérletet hajtson végre.

Ilyen kerítés egyszerűen készíthető a Nívó alumínium kerítéselemekből is, amelyeket egymástól tetszés szerinti távolságra helyezhetünk fel, hogy ember és kutya számára is épp megfelelő legyen.

Mit tegyünk, ha a kutya ennek ellenére is szökik?

A leleményes ebek ellen agyafúrt praktikák kellenek, ez nem vitás: ilyen lehet például a kerítés tetejére ferdén felszerelt drótháló vagy a kerítés tövébe ültetett sűrű sövény (végső esetben a villanypásztor lehet a jó megoldás).

Ügyeljünk arra is, hogy farakás vagy kerti bútor sose legyen olyan pozícióban, hogy a kalandvágyó állat mászókaként vagy ugródeszkaként tudja használni. No és persze ne feledkezzünk el a legbanálisabb dologról sem: soha ne felejtsük nyitva a kertkaput!(X)

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.