Tesztelték az amerikai és a kínai mesterséges intelligenciát – Meglepő válaszok születtek

A kínai technológiai óriás, a Baidu által működtetett ERNIE Bot 4.0 a hírek szerint ugyanolyan szintű, mint az iparág kedvenc chatbotja, a GPT-4. De melyik a naprakészebb?

Az októberben bemutatott és a fizető előfizetők számára novemberben elindított ERNIE 4.0, a Baidu első ChatGPT versenytársának továbbfejlesztett változata „semmilyen szempontból nem rosszabb a GPT-4-nél” – mondta a Baidu (BIDU) milliárdos vezérigazgatója, Robin Li.

A CNN most saját alapnyelvén tesztelte a két mesterséges intelligenciát. Az ERNIE-t elsősorban kínai nyelven való használatra tervezték, bár kevésbé fejlett szinten képes kezelni az angol nyelvű lekérdezéseket is. A GPT-4 angol nyelvű használatra van optimalizálva, de más nyelveken is tud kérdéseket fogadni.

Az ERNIE bizonyos, például az aktuális kéréseknél legyőzte a GPT-4-et. A kínai bot tudta, hogy Taylor Swift milliárdos lett, hogy Kína nemrég menesztette a védelmi miniszterét, és hogy a Jóbarátok sztárja, Matthew Perry meghalt.

A GPT eközben elavult válaszokat adott ezekre a kérdésekre, és azt állította, hogy „nem volt olyan széles körben ismert eset, hogy egy amerikai countryénekesnő milliárdossá vált volna”, és „nem érkezett jelentés arról, hogy a Jóbarátok című tévésorozat bármelyik szereplője elhunyt volna”. Megnevezett egy korábbi embert, amikor megkérdezték, ki volt Kína védelmi minisztere.

A ChatGPT minden egyes válasznál azt mondta, hogy 2023 áprilisában, az adatbázis utolsó frissítésének hónapjában készült információkra támaszkodik.

A GPT-4 tulajdonosa, az OpenAI elismerte, hogy bővíteni kell a tudásbázisát, és novemberben azt mondta, hogy az új verzió több információt fog tartalmazni, mint az előző modell.

„Mi is ugyanolyan bosszúsak vagyunk, mint ti, valószínűleg még bosszúsabbak, hogy a GPT világról való tudása 2021-ben véget ért” – viccelődött Sam Altman vezérigazgató a cég első fejlesztői konferenciáján a múlt hónapban.

A CNN néhány egyszerű feladatot is adott ERNIE-nek és GPT-nek.

Az egyik feladatban megkérték mindkét botot, hogy segítsen egy szorgalmas grafikusnak fizetésemelést kérni a főnökétől. Mindegyikük meggyőző érveket vázolt fel a leendő e-mailekben, kiemelve a munkavállaló hozzájárulását, és kérve egy találkozót, hogy személyesen beszéljék meg az ügyet.

Hasonló eredmények születtek akkor is, amikor az ERNIE-t és a GPT-t egészséges étkezési tervek kidolgozására vették rá.

Nem meglepő, hogy  kínai ERNIE hallgat, amikor a kínai politikáról kérdezik.

A modern kínai történelem talán legkényesebb eseményének, a Tiananmen téri mészárlásnak a felemlegetése egyenesen tilos. Amikor megkérdezték, hogy mi történt 1989. június 4-én Pekingben, a robot bezárta a lekérdezőmezőt, és az alábbiakban látható módon nyilatkozott: „Válts témát, és kezdd elölről. Hozzon létre egy új beszélgetést”.

Miután túl sok kínai politikai kérdést tett fel, a CNN ERNIE fiókját blokkolták a „vonatkozó előírások túl sok megsértésére” hivatkozott,va anélkül, hogy meghatározták volna, melyek voltak ezek.

Szakértők szerint egyébként az ERNIE egyre jobban fejlődik. A GPT-4-gyel ellentétben, amely csak szöveges vagy kódolt kérésekre ad válaszokat, az ERNIE képes képeket és videókat is bevonni a válaszokba.

A technológiai képességeket mérő iparági benchmark szerint azonban az ERNIE teljesítménye „még mindig gyengébb a GPT-4-hez képest”. „De csökken a különbség”

Az elmúlt hetekben, közvetlenül a ChatGPT november 30-i egyéves születésnapja előtt a vállalat bemutatta modelljének újabb frissítését: GPT-4 Turbot

Kérdés, hogy erre miként reagál a többi fejlesztő

További hírek