A tavalyi év a CIB Bank 45 éves történetének több szempontból is legsikeresebb éve volt. 72 milliárd forint nyereséget értek el, amely 14 százalékkal több az előző évinél. A mérlegfőösszeg 3463 milliárd forintra nőtt, 4,4 százalékkal meghaladva a 2023 decemberit. A CIB Bankban jelenleg 2150-en dolgoznak és ez a létszám a jelentős digitalizáció ellenére sem csökkent a növekvő feladatok miatt. A CIB jelenleg a 7. nagybank Magyarországon.
Simák Pál a CIB Bank elnök-vezérigazgatója a bank sajtótájékoztatóján kiemelte, magas eredményük volt, jól tudtak növekedni, bővítették a piaci részesedésüket a stratégiai szegmensekben, a digitalizációban is haladtak előre, nagyobb fókuszt kapott az ESG és mindennek eredményeképp a kollegák még jobban elkötelezettek a bank iránt.
Az adózott eremény 72 milliárd forint 14 százalékkal több, mint az előző évben. A tőkére vetített hozam (ROE) 21 százalék. Ez az utóbbi két-három évben hasonló volt, de korábban ennek nagyságrendileg a felét érték el. Ez azért fontos Simák Pál szerint, mert ha az anyabanknak arról kell döntenie, hogy hová allokálja a térségben az erőforrásokat, Magyarország, Szlovákia, Horvátország vagy Szerbia esetében, akkor ha magasabb a tőkére vetített hozam, a hazai bank nagyobb eséllyel indul a beruházásokért, amelyek támogatják a digitalizációt és a fejlődést.
A bevételek is növekedtek, tudták növelni az ügyfélállományt, hitel- betétállományt. A költségek ia nőttek 13 százalékkal, ami az inflációnak tudható be.
455 ezer ügyféllel zárták a tavaly évet, de Simák ezt idén szeretné 500 ezerre növelni.
A CIB ügyfeleinek 80 százaléka elsősorban a digitális csatornákat használja ügyintézésre és számos olyan fejlesztésen dolgoznak, amely ezt az arányt még tovább növeli. Előreléptek a fiatal ügyfelek megszólításában is.
Az ESG szempontok kifejezetten fontosak személyesen Simák Pál számára is. Mint mondta, erre kifejezetten erős fókuszt tesznek bankon belül minden szegmensben. De ugyanilyen fontos számára, hogy a kollégák elégedettek legyenek a bankban. Jelenleg az irodai dolgozóknak 3 nap home office-ra van lehetőség, de azt is megoldották már, hogy a fiókokban is lehetőség legyen egyes területeken otthonról dolgozni egy napot. Jelenleg 2150-en dolgoznak a CIB-nél.
A CIB Csoport által fizetett bankadó az extraprofit adóval együtt 14.472 millió forinttal járult hozzá a magyar költségvetéshez 2024-ben.
Makrogazdaság
Idén már látszik, egy dinamikus növekedés a lakossági hitelezésben. A vállalati oldalon egy kicsit lassabb a dinamika, itt a támogatott hitelprogramoknak van még mindig nagyobb a szerepe.
CIB Bank várakozása 2025-re
2025 GDP növekedés 2 százalék
2025 infláció 5 százalék
2025 1 euro 405,9 forint
2025 3 hónapos Bubor 5,75 az év végén
A piacon az egyik legfontosabb harc a növekvő kibercsalások ellen történik. Itt fontos az edukáció és olyan rendszerek bevezetése, ami megóvja az ügyfeleket a csalóktól. Napirenden van a mesterséges intelligencia használata a belső folyamatokban, és ezt talán ki is tudják majd terjeszteni az ügyfél kiszolgálásban is.
Szabó Balázs a CIB vállalati üzletágának vezérigazgató-helyettese kiemelte, ide az egymilliárd feletti árbevétellel rendelkező cégek tartoznak. Ez egy 16 ezer céget tartalmazó üzletág Magyarországon, 28 ezer számlával, ebből 2 ezer található a CIB-nél. Kifejezetten fontosnak tartották, hogy a régi ügyfelek megtartása mellett újakat is szerezzenek. Tavaly 126 új ügyfelet akviráltak, amivel az ötödik helyre kerültek a bankok között a nagyvállalati üzletágban, és 7%-ra növelték piaci részesedésüket. Jelentősen erősödtek a flottafinanszírozásban, 20 százalékkal sikerült növelni az új kihelyezésüket. És a fókusz a direktben történő értékesítés.
Kifejezetten a vállalatokra szabott internetbankukat a CIB Business Online-t most már 14 000 ügyfél használja.
A nagyvállalati hitelezés tekintetében még várat magára a hitelezés igazi beindulása. Az elmúlt években összességében az elmúlt 5 évben éves szinten átlagban 13%-kal növekedett a CIB, a tavalyi évben ennél kisebb, csak 3,3%-os lett a növekedés. A vállalati megtakarítások állománya 2%-kal emelkedett tavaly a banknál.
Ákos Tamás a lakossági és kkv szektorért felelős vezérigazgató-helyettes kiemelte, legfontosabb számukra a kibercsalások elleni fellépés, az ügyfélelégedettség további növelése és a megtakarítások értékvédelme.
Ákos Tamás fontosnak tartotta, hogy az ügyfelelek a 80%-a alapvetően az appon keresztül használja a CIB felületeit, és a folyosított kölcsönök 58%-a is digitálisan történik már. Az új ügyfelek 30%-a nem a fiókban, hanem az appon keresztül nyitja meg a számláját. Tavaly már a számlányítások 20%-át a 24 év alatti fiatal ügyfelek indították.
A teljes lakossági vagyon 15 százalékkal, a hitelek 9 százalékkal emelkedtek a CIB-nél.
A vezérigazgató-helyettes fontosnak tartotta, hogy a 300 millió és 1 milliárd közötti átbevétellel rendelkező cégek között 11,6%-os volt a piaci részesedésük az akvizícióban. A kisvállalatoknál az első évben 500 online számlanyitás történt, és 2024-ben 22%-kal növelték a kisvállalati ügyfelek által tartott befektetési alapok állományát is.
A bank egyébként az utóbbi időben 40 benzinkúton helyezett el saját ATM-et.