Nem kérdés, hogy Donald Trump újabb ciklusa idején Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között a politikai kapcsolatok nagyságrendekkel jobbak lesznek mint jelenleg. De hogy ez a politikai tőke miképpen forintosítható, azaz milyen gazdasági előnyök származhatnak belőle, az már jóval megosztóbb kérdés. A régi-új elnök iparvédő és vámintézkedései egyik oldalról egész Európára árnyékot vetnek, másik oldalról azonban a baráti viszony segítheti a magyar-amerikai kereskedelmi kapcsolatok erősödését, a kölcsönös működőtőke-beruházásokat, nem beszélve arról, hogy a „magyar út” nemzetközileg elfogadottabbá válhat. A Tudás.hu-nak a Raiffeisen Bank és az MCC szakértője nyilatkozott a témában.
A volt amerikai elnök győzelme a 2024-es választásokon hatalmas hullámokat vert világszerte a tőzsdéken és a devizák árfolyamában. A várható védőintézkedések miatt például a német autógyártók árfolyama beszakadt, miközben a deregulációs elképzelések például a bitcoin malmára hajtották a vizet. Magyarországon ellentétes hatások futottak végig: miközben a forint szerda kora reggeltől a republikánus sikerek hírére egyre csak gyengült, elérve a 412 eurós árfolyamot, a Budapesti Értéktőzsde jelentős pluszt mutatott fel és történelmi rekorddal zárta a napot.
Az országban közben folyik a találgatás, vajon milyen gazdasági haszon származhat abból, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök között látványosan jó a viszony. Az elemzők között abban egyetértés van, hogy a politikai kapcsolatok jobbak lesznek, mint a Biden-adminisztráció idejében. A volt és jelenleg megválasztott új amerikai elnök gazdaságpolitikájában azonban számos olyan terv szerepel, amely az európai gazdaságra hátrányos, így Magyarországot is negatívan érintené.
Az iparpolitika védelme még hangsúlyosabbá válhat Joe Biden elnökségéhez képest, aki szintén jelentős támogatásban részesítette különböző ágazatokat – hívta fel a Tudás.hu figyelmét Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője emlékeztetett a Donald Trump által korábban kivetett vámokra – amelyeket a demokrata elnök sem fordított vissza -, ez a politika „még magasabb fokozatra kapcsolhat”.
Az ipar protekciója elsősorban Kína ellen irányul, de Európa is fogja érezni hatását, és ezen keresztül Magyarország is – húzta alá utalva arra, hogy mindez a „bimbózó” magyar-kínai kapcsolatokra nincs jótékony hatással. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az ázsiai jelenlét az akkumulátor iparágban a legjellemzőbb Magyarországon, ezen a területen jelentős dél-koreai, kínai fölény figyelhető meg, ami nem fog várhatóan egyhamar megváltozni. Amennyiben Európa az elektromos átállást komolyan gondolja, ezek a távol-keleti cégek megkerülhetetlenné válnak, és velük együtt az ország is.
Nagy kérdés, hogy ígéretének megfelelően valóban képes lesz-e gyorsan lezárni az orosz-ukrán háborút Donald Trump, illetve milyen eszközökkel. Török Zoltán felhívta a figyelmet arra: már mind a két fél kifejtette, hogy 2025-ben véget kellene vetni a fegyveres konfliktusnak, így mire az új elnököt beiktatják már elképzelhető, hogy látszani fog a fény az alagút végén Európa szélén.A republikánus politikus feltehetőleg nyomást fog gyakorolni mindkét oldalra, valószínűleg csökkentené az Ukrajnának nyújtott támogatást. Egyelőre nem világos, hogy adna-e át ukrán területeket Oroszországnak, a legutóbbi sajtóhírek arról szóltak, hogy semleges zónákat teremtene.
A háború befejeződésének a gazdasági vonatkozásai már most felrajzolhatók: Ukrajna újjáépítése hatalmas feladat számos ország és vállalat számára. Ha valamiben, akkor abban Donald Trump biztosan támogathatná Magyarországot, hogy az itteni vállalatokat ne szorítsák ki a bizniszből; eddig ugyanis köztudottan nem a magyaroknak „állt a zászló” – jegyezte meg Török Zoltán.
Az elemző arra is kitért, hogy a fogyasztási kedv jó ideje már egyébként is javul, de a háború befejezése újabb löketet adhatna a költekezésnek és a kereskedelmi forgalomnak. Ami viszont az európai versenyképességnek gátat jelentő energiaárakat illeti, a béke megkötése után sem számít az elemző arra, hogy Európa visszatérne az orosz olajhoz és gázhoz, így jelentős árcsökkenésre ezen a fronton nem számít.
Számos gazdasági előnnyel járhat az, ha két állam között jó viszony van a legmagasabb szinteken – ezt már Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének a vezetője nyilatkozta a Tudás.hu-nak. A baráti viszony segítheti a kereskedelmi kapcsolatok erősödését, a kölcsönös működőtőke-beruházásokat, a korlátok leépítését, de ami még fontosabb: ha Magyarország kapcsolata erősödik a világ vezető gazdaságával, annak pozitív jelzésértéke lehet más szereplők számára is.
A szakember felidézte, hogy Donald Trump első elnöksége alatt is jelentősen emelkedett Magyarország USA-ba irányuló exportja: a 2017-es 2,6 milliárd dollárról 3,8 milliárd dollárra 2021-re, ami közel ötven százalékos bővülést jelent.
Sebestyén Géza biztos benne, hogy Magyarország és az USA újra meg fogja kötni a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt, mely jelentős mértékben növelheti az amerikai beruházásokat hazánkban. Végül kiemelte: az új amerikai elnök és a magyar miniszterelnök nem csak személyesen ápol jó viszony, de nagyon sok párhuzam van kettejük gazdaságpolitikai és politikai elképzelései között is, aminek a hatására Magyarország politikája is elfogadottabbá válhat, hazánk politikai mozgástere megnőhet, a „magyar út” közelebb kerülhet az új mainstreamhez, ami miatt jóval kevesebb súrlódás várható a nemzetközi kapcsolatainkban is. Hozzátette: Magyarország nemzetközi hírnevének erősödése segítheti a turizmust is, azaz a gazdaság mindenképpen profitálni fog.
Arra a kérdésre, hogy Európának mennyit árthat Donald Trump iparvédelmi politikája, illetve a vámintézkedések, az MCC műhelyvezetője megjegyezte: az új amerikai elnök valóban belengette, hogy jelentősen emelni fogja a vámokat, sőt, előző ciklusa során is voltak ilyen lépései, fontos azonban látni, hogy Donald Trump alapvetően pragmatikus gazdaságpolitikát vitt korábba, és az eddigi nyilatkozatai alapján ennek folytatása várható. A vámok tehát nála eszközt jelentenek a cél eléréséhez, ami nem az USA gazdaságának leválasztása a nemzetközi áruforgalomról, hanem a munkahelyteremtés és a gazdaság megerősítése. E kettőt a vámok nem feltétlenül segítik, sokkal inkább az lehet eredményes, ha a vámokat, mint reális fenyegetést használva országa számára előnyös megállapodásokat tud kötni.
Donald Trump az üzlet világából jött, ott sem abból van haszna egy vállalkozásnak, ha nem üzletel, hanem pontosan abból, ha üzletel, ámde számára kedvező feltételekkel – hangsúlyozta. Ennek megfelelően szerinte Európa, illetve az egyes európai államok amerikai kivitele akár növekedhet is, tény azonban, hogy valószínűleg oda kell majd figyelni arra, hogy legyen az exportőrnek valós értékajánlata amerikai partnere számára.
Amennyiben lesznek negatív hatások, ezeket Sebestyén Géza szerint bőven ellensúlyozhatja a geopolitikai feszültségek csökkenése, a beruházásoktól való tartózkodás csökkenése, a fogyasztói optimizmus erősödése, és netán az európai energiaárak mérséklődése is.
Ha tényleg sikerülne záros határidőn belül lezárni az ukrajnai háborút: egyrészt csökkenne a régiós országok kockázatossága, ami olcsóbb finanszírozást tesz lehetővé, és mérsékelheti az államháztartás kamatkiadásait – mutatott rá a közgazdász. Ezen felül – összegezte – a beruházások is felpezsdülhetnének, hiszen érthető módon vonakodva invesztálnak a befektetők egy háború szomszédságában. Harmadrészt csökkenne a lakosság óvatossági motiváltsága, ami a fogyasztás növekedését eredményezhetné, mindez pedig pozitívan hatna a foglalkoztatásra és a bérek alakulására is.
Az amerikai polgárok döntöttek, az új Trump adminisztráció pedig 2025 elejétől debütál. Ekkor fog kiderülni, hogy hány nap alatt is sikerül, ha egyáltalán sikerül lezárni az orosz-ukrán háborút, és innen kezdődik az új időszámítás a világban, amikor az eddigi demokrata politikával élesen szembe helyezkedve újra republikánus vezetője lesz a szabad világnak. Sokan fekete jövőt jósoló képeket posztolgatnak, sokan a megmentőt üdvözlik itthon és az országhatárokon túl. Az évtized végéig láthatóvá válik majd, hogy melyik tábor zsebében lapul most a bölcsek köve.