Jack Ma, az Alibaba társalapítója kényszerű távolléte után visszatér Kínába és érdekes területen folytatja vállalkozását.
Ne szólj szám, nem fáj fejem. Jack Ma kínai üzletember nem az a típus, aki így gondolkodik.
2020 októberében kritizálni merészelte a kínai pénzügyi hatóságokat, ami, ha nem is az életébe, de kínai gazdasági szerepvállalásába, és a vagyona felébe került. Most azonban váratlanul visszatért, és az élelmiszeriparban indított vállalkozást.
Mindezt nem előzmények nélkül tette, Spanyolországban, Thaiföldön és japánban tanulta a legmodernebb agrotechnológiákat.
Jack Ma, az Alibaba társalapítója, aki sokáig a leggazdagabb kínai üzletember volt, újra hallat magáról.
Az egykori angoltanár, az 1999-ben alapított Alibaba e-kereskedelmi óriásvállalat sikerre vivője 2-3 éve még 48 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett. A Forbes legfrissebb adatai alapján azonban már a fele sincs meg, csak 23,5 milliárd dollárja van, amivel azért így is a világ 60-ik leggazdagabb embere.
A vagyonvesztés összetett, de nagyjából egy kritikus felszólalásának köszönhető.
Már nem Jack Ma a kereskedőkirály Kínában
Az Alibaba csoport ugyan továbbra is a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi vállalkozása, de az utóbbi időben rosszabb szelek fújtak a cég körül.
A társaságnak a várakozások alatt maradt a forgalma, egy nála mostanában sokkal lendületesebb kihívója is akadt, A Pinduoduo (PDD) sikereinek jelképes mércéje lehet, hogy az alapító Colin Huang ma már 49 milliárd dolláros vagyonával nemcsak a második leggazdagabb kínai milliárdos, de gazdagabb, mint Jack Ma valaha volt.
Jack Ma vagyona viszont apad, az Alibaba részvények az utóbbi időben 40 százalékot estek. Bár a milliárdos 2019-ben lemondott az Alibaba ügyvezető elnöki posztjáról, de a mai napig részvényes.
A végzetes felszólalás
Jack Ma egy évvel a lemondása után végzetes hibát vétett, hibáztatni merte a rendszert.
2020 októberében elment a kínai jegybank, a People’s Bank of China éves kötvénypiaci fórumára (Bund Summit) és bírálta a kínai szabályozó hatóságokat és a bankrendszert.
Ezek után 2020 októbere és 2021 januárja között teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, senki sem tudta hova lett, a vállalkozásaival szembeni pedig mindenféle hatósági fellépés indult.
Ráadásul úgy volt, hogy a milliárdos holdingcége, az Ant Group hatalmas nyilvános ajánlattétellel (IPO) lép a piacra, de ezt az utolsó pillanatban váratlanul lefújták.
Életben van! – Nem ugrott ki az ablakon
Azt egy idő után már lehetett tudni, hogy Jack Ma életben van, de nagyon keveset mutatkozott.
Az utóbbi időben mindenféle nagyobb utazásairól lehetett hallani. Japánban hosszabban is élt, sőt Tokióban májusban vendégprofesszori állást is vállalt. De megfordult Spanyolországban, Thaiföldön, egy francia borászatot is vett,
A Business Insider emlékeztet rá, hogy az elmúlt években már arról is lehetett tudni, hogy Jack Ma elkezdett érdeklődni a mezőgazdaság iránt.
2021 októberében Spanyolországban járt, ahol a mezőgazdaságról és a környezetvédelmi kérdésekhez kapcsolódó technológiáról tanult. Hasonló kurzusokon felbukkant Hollandiában, Japánban és Thaiföldön, utóbbi országban előkerült egy kép, ahol Supakit Chearavanonttal, a Charoen Pokphand Group takarmánygyártó cég vezetőjével vacsorázott.
A nagy visszatérés
Aztán 2023 márciusában Jack Ma visszatért Kínába és meglátogatott egy kínai iskolát.
Másnap az Alibaba bejelentette azt a tervét, hogy holdingcéggé alakul és hat üzleti területre osztja fel magát.
A milliárdos ezek után fokozatosan elkezdett kiszállni az Alibabából, amely folyamatot azért állított le, mert már esett a részvényár, és nem akarta ő maga is csökkenteni a befektetői bizalmat.
A legfrissebb bejelentése alapján pedig Jack Ma új céget hozott létre.
A Hangzhou Ma’s Kitchen Food elnevezésű vállalat az élelmiszeriparban lesz aktív.
Minderről az a South China Morning Post (SCMP) számolt be, amely szintén Ma érdekkörébe tartozik.
A lap szerint az új cég előre csomagolt élelmiszerek értékesítésével, valamint mezőgazdasági termékek feldolgozásával és kiskereskedelmével fog foglalkozni.
A cég jegyzett tőkéje egyelőre nem különösebben magas, mindössze 1,4 millió amerikai dollár (kevesebb, mint félmilliárd forint). A Hangzhou Ma’s Kitchen Food teljes egészében Jack Ma befektetési cégének, a Hangzhou Dajingtounak a tulajdona.
A kommunista vadkapitalizmus
Jack Ma története nagyon erősen bizonyítja, hogy mennyire extrém képződmény a vadkapitalista kommunizmus.
Képzeljünk el egy országot, ahol dollármilliárdos vállalkozók autócsodáit láthatjuk, ahol hatalmasak a jövedelemkülönbségek, ahol a fél luxusipar terjeszkedik. De emellett aki megkédőjelezi a párt vezető politikai szerepét, az ennyire pórul járhat. A párt továbbra is lózungokat hirdet, kapacitásokat tervez, csak hagyja =(vagy néha nem hagyja) a magángazdaságot kibontakozni.
Jack Ma nagyon megbűnhődött, cégeinek visszaesett a forgalma, személyes vagyona is nagyon megcsappant, sokáig alig szerepelt nyilvánosan, de talán vége a büntetésnek, ez a bejelentés amolyan kínai visszatérésnek is nevezhető.
És miért az élelmiszeripar felé fordul?
Hát, jó példát mindenesetre lát, ő a hetedik leggazdagabb kínai, a másodikat is említettük, Colin Huangot az e-kereskedelemből. Ám a legesleggazdagabb kínai Zhong Shanshan élelmiszeripari vállalkozó. Bár ma már több szektorba is belekóstolt, illetve rengeteg féle italt értékesít, de elég egyszerű üzlettel lett sikeres, ásványvízzel.
Ő ugyanis a Nongfu Spring palackozott vizet gyártó cég alapítója. Vízből dollármilliárdos? Igen, hiszen Kínáról van szó, évi 40 milliárd liter víz eladásával pedig már lehet keresni.